Udělám z vás rybáře lidí. (Mt 4,19) - Citát z Bible na každý den

2. 8. 2021, Jas

Domácí násilí. Mají být ženy podřízeny muži?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Manželské krize

Dobrý večer,

trápí mě chování mého partnera. Poslední dobou se ke mně chová hrubě, sprostě mi nadává a ohání se tím, že žena má být podřízená muži. Je to prý napsáno v Bibli a ve Starém zákoně je prý dokonce psáno, že ji může bít.

Někdy to nevydržím a začnu nadávat, že nemá právo mě bít a takto se ke mě chovat. 

Nevím, jak se mám bránit, protože nestíhám na mateřské číst Bibli. Je tam opravdu toto psáno? Má právo mě podle Bible bít?
Děkuji.
 

Násilí ve vztahu nemůže ospravedlnit nic

Milá ...
Obracíte se na linku víry se svým trápením. Je dobře, že píšete, protože to, co prožíváte není v pořádku. Násilí ve vztahu nemůže nic ospravedlnit.

Ptáte se, jestli má muž podle Bible právo bít svoji ženu? Bible je slovo Boží i lidské, a ve Starém zákoně obsahuje řadu dobově podmíněných výroků a z dnešního pohledu problematických míst. Protože je to slovo Boží, jsme pozváni, abychom hledali, co nám tato místa mohou říct dnes. Rozhodně to ale není souhlas s násilím v jakékoliv podobě. Není možné vytrhnout jednu větu a tou se řídit.

Pro křesťany je primární pohled Nového zákona. Kristus nepřišel Starý zákon zrušit, ale naplnit. Jde dál, říká: "Milujte se navzájem, jak jsem já miloval vás… Cokoliv jste učinili jednomu z mých nejmenších, mně jste učinili… Pavel v listě Efezským 5, 2a.21-33 říká: Žijte v lásce, jako i Kristus nás miloval a zcela vydal sebe za nás. Podřizujte se jeden druhému z úcty ke Kristu... " Všechno, co je nelidské, je zároveň bezbožné. Muž nesmí ženě ubližovat. Bůh je láska, a vztah manželů by měl být obrazem lásky v Boží Trojici. To je vysoká laťka. Myslím ale, že argumenty z Bible jsou to poslední, co by ve Vaší situaci mohlo pomoci.

Procházíte náročným obdobím, dítě je pro partnerství zátěž, pravděpodobně i čas pandemie mohl přispět ke zhoršení. Těžko na dálku rozpoznat, co se děje? Někdy se stává, že muži žárlí na pozornost, která je soustředěná na dítě. Těžko říct, co spouští partnerovu hrubost. Prosím, nezůstávejte s tím sami.

Existuje křesťanská Help linka Stop násilí 608 00 4444, po-pá 9–20, kam můžete zavolat a konkrétněji se poradit, jak postupovat. Jestli by byla šance najít společnou řeč a dát partnerství šanci, kvůli Vašemu děťátku. SOS centrum Diakonie nabízí práci s násilím ve vztahu a pomoc mužům, kteří nezvládají svoje emoce. Poskytují i osobní konzultace, individuální i párovou terapii. Víc byste se dočetla na https://www.nasilivevztazich.cz/ . Pokud je pro Vás do Prahy daleko, na webu manzelstvi.cz jsou další kontakty na křesťanské poradny po republice https://www.manzelstvi.cz/zivot-v-manzelstvi/krize-v-manzelstvi/kde-hledat-pomoc-pro-manzelstvi.html.

Je mi líto, že ve chvíli, kdy potřebujete oporu a podporu, ten nejbližší ji nedokáže dát, ale ještě Vám ubližuje. Obracíte se na linku víry, a tak bych Vás chtěla povzbudit, abyste svoje trápení vypověděla v modlitbě Ježíši. Jemu můžete otevřít svoje srdce. Zkuste se taky modlit za svého partnera a žehnat mu. Mohla byste uvidět, co mu chybí a jak mu projevit lásku a pozornost ve chvíli, kdy na Vás není hrubý. Bohu na Vás záleží, věřím, že Vás ponese a dá Vám sílu i moudrost, abyste dokázala rozlišit, co máte dělat.
Myslím na Vás v modlitbě.
 

Kategorie otázky: Manželské krize

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Credo Worship Nights - večery chval 30.11. a 1.12. 2023 v Brně a v Pardubicích

Credo Worship Nights  -  večery chval  30.11. a 1.12. 2023 v Brně a v Pardubicích
(29. 11. 2023) V modlitbě nás povedou kapely GedeOn, Godzone a TrinityWorship. Vstup je zdarma a na akci není potřeba se…

Advent

Advent
(27. 11. 2023) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2023) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2023) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…

Výpadek v rozesílání mailů z webu vira.cz

(22. 11. 2023) Vážení, je nám líto, ale v posledních dnech dochází k technickým problémům při rozesílání biblických citátů a dalších…