Náš Bůh nám dopřál, že se naše oči rozjasnily. (Ezd 9,8) - Citát z Bible na každý den

27. 7. 2022, kk

Civilní sňatek po rozvodu - ano či ne?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, komplikace

Dobrý den.
S manželem jsme měli sňatek v kostele a civilně se rozvedli. Žádost byla z mé strany, manžel nesouhlasil, ale já již nemohla v manželství pokračovat. Nyní mám přítele, bydlíme spolu, stavíme dům a plánujeme společnou budoucnost. Přítel by chtěl určitě v budoucnu svatbu. Já si ale osobně myslím, že to není vhodné, protože podle církve stále patřím k bývalému manželovi,  přestože jsme civilně rozvedení. Oba bychom spolu chtěli dítě. Chci se tedy zeptat, jak se k téhle situaci postavit? Žít spolu beze sňatku nebo novou rodinu sňatkem upevnit? Dále mě zajímá, jak je to se svátostmi a zda dítě s přítelem můžeme nechat  pokřtít a vést k víře, i když já jsem, co se týče manželství, zklamala?
Moc děkuji za odpověď.

Svatba je zpráva pro širokou rodinu, přátele i i pro nás dva navzájem, že vztah bereme vážně, že spolu chceme být celý život

Milá...
z Vašeho dopisu vnímám, že prožíváte spokojený a nadějný život. Těšíte se a plánujete budoucnost. Přitom nezapomínáte na Pána Boha. Když prožíváte lásku, jste Bohu blízko. Bůh je Vám také blízko. On je Láska! Dělá Vám starosti, jak se na to dívá církev. Na to se ptáte.

Podle církve opravdu stále patříte k bývalému manželovi i přesto, že jste civilně rozvedení. Za určitých okolností je možné, že církev soudem rozhodne, že manželství vlastně nevzniklo. Pak je možné mít druhou svatbu v kostele a chodit ke svátostem. Je to ale složitý a dlouhý proces, a nevím, jestli by to ve Vaší situaci bylo možné. Musí se hodně podrobně zkoumat okolnosti vzniku i konce manželství, což v dopise nevysvětlujete. Mohla byste se zeptat pana faráře. Kdybyste mu vše popsala, věděl by.

V každém případě můžete dítě dát pokřtít a vychovávat ho ve víře. Bůh s Vámi neskončil tím, že jste „v manželství zklamala“. Bůh soudí jinak než lidé. Bůh Vás pořád stejně miluje, pořád mu záleží na tom, abyste byla spokojená, pořád Vám žehná a pomáhá. Dokonce naopak, On ví o všem Vašem trápení s nevydařeným manželstvím. U Něj se neztratí žádná naše slza. Všechno umí obrátit v naše dobro a fandí nám. Jen s lidmi kolem nás to je složitější. Nevím, jaká je atmosféra ve Vaší farnosti. Všichni nedokáží přijímat ostatní bez předsudků. Když děti vedeme k víře, dáváme jim velký dar. Ukazujeme, že jejich život má smysl a cíl, a že Boží láska a dobrota je jistota, o kterou se můžou vždycky opřít. Děti, kterým ukazujeme, co všechno od Boha dostáváme a vedeme je k lásce a vděčnosti, budou mít šťastnější život.

Ještě se ptáte: Žít spolu beze sňatku nebo novou rodinu sňatkem upevnit? Záleží na tom, jak to Vy a partner cítíte. Obecně ze statistik vyplývá, že uzavřená manželství se rozpadávají méně než vztahy partnerů bez sňatku. Veřejné vyjádření Vašeho vztahu by mělo svůj smysl. Svatba je zpráva pro širokou rodinu, přátele i i pro nás dva navzájem, že vztah bereme vážně, že spolu chceme být celý život, že chceme být jeden pro druhého tím nejdůležitějším člověkem, kterému budeme dávat přednost přede vším ostatním. Asi už máte tu zkušenost, že ani svatba v kostele nám nezaručí šťastné manželství. Je potřeba vytrvale hledat, co druhý ode mě potřebuje, jak mu udělat radost, dávat najevo, co potřebuji já, vysvětlovat si nedorozumění a odpouštět. Není to úplně jednoduché, ale stojí za to se o to stále znovu a znovu pokoušet. Je to cesta k naší spokojenosti a zároveň podmínka pro šťastný život našich dětí.

Milá... , modlím se za Vás a Vaši rodinu, současnou i budoucí. Ať Vám všem Pán žehná!

Kategorie otázky: Církevní sňatek, komplikace

Související texty k tématu:

Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-) 
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2023) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…