Vložím svůj zákon do jejich nitra. (Jr 31,33) - Citát z Bible na každý den

19. 7. 2010, marse

Vztah věřící - nevěřící

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Nechodím do kostela, ale vnitřně Boha hledám a přemýšlím o něm. Před časem jsem poznal věřící dívku, chodili jsme spolu pár měsíců, ale nakonec jsme se rozešli. Ona si stále nebyla jistá, jestli dělá správně, když nechodím do kostela.
...
Mám ji ale stále moc rád. Vyčítám Bohu, proč mi hází klacky pod nohy? Moc mi na ní záleží. Proč na ni nedokážu přestat myslet? Jaký je smysl toho všeho? Proč mi Bůh nedopřeje být s ní?

Ze dvou různých postojů manželů plynou praktické problémy

Milý...

chápu, že bolest Vašeho srdce. Zklamání, které teď prožíváte, ve Vás vyvolává otázky. Je tu něco, čemu nerozumíte a je to pro Vás málo přijatelné. Jednak se Vám těžko chápou pochybnosti Vaší milé a jednak se zlobíte se na Boha, máte pocit, že Vám nepřeje tu, kterou byste moc rád. Obtížně se přijímá něco, co se dá jen těžko uchopit.

Postoj Vaší milé je z větší dálky pro mě uchopitelný možná lépe než pro Vás. I když pravdu neznám – na tu se budete muset zeptat jí – domnívám se, že jako děvče věřící někde uvnitř cítí, že pokud by s Vámi pokračovala ve vztahu, byl by to skutečně a vážně míněný vztah směřující k manželství. A je jí asi jasné, že pokud se nesejdete ve víře, je to něco, co Vám život může značně zkomplikovat. Budete muset řešit praktické problémy plynoucí ze dvou různých postojů, místo abyste měli prostor pro jiné věci, které by, kdybyste měli jednotnou víru, byly pro váš vztah důležité. To je možnost jedna. Druhá je, že se možná bojí přílišného fyzického přiblížení, kdy ona jako věřící bude mít jiná měřítka než vy. Může být i řada jiných důvodů, nejlépe, když se jí na to zeptáte přímo.

Máte pocit, že vám Bůh hází klacky pod nohy. To o Bohu víte zatím moc málo. Bůh je láska a jako takový neumí nic než skutečně milovat. Člověka věřícího, člověka hledajícího i nevěřícího. Každého. A to opravdu osobním způsobem. V tom pohledu je v mých očích Bůh ten kdo vás zve. Ne něco bere, ale touží dát. To nejlepší pro vás, protože vás má nevýslovně rád. A tak si umím představit, že to co se Vám děje může být pozváním – pojď a přijď ke mě – ke mě živému a vroucně tě milujícímu. Poznej mě.

Umím si i představit, že dost možná dívka, po které toužíte není pro Váš budoucí život ta nejsprávnější, a pak to, co se děje, může být i ochranou Vás obou. Někdy je velmi dobré dát na dívčí intuici. Je v ní velká moudrost. Dost možná, že máte před sebou jiné setkání, které mnohem lépe zapadne do toho, co pro spokojený život potřebujete. Pokud vaše dívka intuitivně vnímá, že něco „nesedí“ je jistě možnost ten vnitřní hlas potlačit, ale to, co to pak přináší v životě, je obtížnější a často může působit utrpení. Berte to, prosím, jen jako upozornění k zamyšlení.

Jinak co se týká toho, že Boha vnitřně hledáte, je to pro mě zpráva, že jste vnímavý člověk. Každý člověk má v sobě duchovní stránku ať už si to přizná nebo ne. Hlásí se ve vás k životu.

To, co bych Vám radila, je dvojí – jednak se Vaší milé zeptat, co je hlavní příčinou a z čeho má strach. Možná to má řešení. A pokud ne, dejte jí, prosím, ještě víc lásky než kdybyste byl dál s ní a nechte ji jít tam, kde jí bude dobře.

A pak – ne prosím kvůli ní, ale pro sebe, kvůli vaší celistvosti, kvůli Vašemu životu, ať už bude s ní nebo bez ní, poohlédněte se tam kde bydlíte po knězi a zkuste si s ním o Bohu povídat nebo od něj nechat na někoho kompetentního nasměrovat. Bylo by dobré, kdybyste se jednak o Bohu dozvěděl, jaký vlastně je, abyste s ním nemusel v životě z Vaší strany bojovat, ale abyste se nechal milovat a mohl s Ním pěstovat láskyplný vztah a z něj pak svůj život i všech blízkých plnit. Dobrou možnost k poznání nabízejí na mnoha místech republiky kurzy alfa, kde je možné se o Bohu nezávazně dozvědět. viz. www.kurzyalfa.cz .

A ještě k té otázce proč na ni nemůžete přestat myslet. Důvod může být také dvojí. Buď tedy máte ještě udělat něco, aby váš vtah mohl být i v budoucnosti kvalitní nebo je prostě ještě krátký čas na to, abyste na ni mohl zapomenout. Rozchod je ztráta. A vyrovnání se se ztrátou chce čas. Možná na to, abyste mohl jít dál ještě opravdu čas není. Nejprve je třeba zjistit, jestli je to konec definitivní a i pak bude třeba si toto přiznat a postupně přijmout. I toto chce čas. Mějte i v tomto případě prosím s tím důležitým časem trpělivost.

Nevím, jak to s Vámi dvěma dopadne dál, ale to co je jasné je, že vy sám můžete mnoho pro sebe získat. A tím i pro druhé.
Vztah s Bohem můžete začít pěstovat hned. Můžete mu říct, jak vás ta situace bolí a znejišťuje, ale nezapomeňte taky děkovat za to, co jste mohl s touhle dívkou prožít. Bylo to dosud krásné. Objevil jste v sobě lásku. A to je pro další život velmi dobrá výbava. Dostal jste tak jako tak hodně. A k tomu hovoru patří i prosby za vaše potřeby. Tak jak je vnímáte. Ale zároveň se zkuste spolehnout na to, že pokud něco nedostanete – buď teď nebo vůbec, že to je ve Vašem největším zájmu.

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha.