Usiluj o spravedlnost. (1Tim 6,11) - Citát z Bible na každý den

20. 6. 2011, tut

V každém klukovi hned vidím potenciálního partnera…

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Děkuji za tuto možnost poradit se. Mám následující problém s muži. Jde o to, že v každém z nich vidím potenciálního partnera.

Jde o to, že se vždy strašně pro někoho (vše platonicky) nadchnu a hned v něm málem vidím svého budoucího muže… (hned začnu uvažovat: „Třeba je to ten pravý?!" Třeba tohle má být tvůj muž") Jenže mě to napadá až na pováženou často a s různými muži. Vnímám, že to není prostě dobré, protože, jak pak rozliším případného manžela, když tak snadno "vzplanu" ke kde komu?
Navíc ještě nevylučuji možnost zasvěceného života.
...
Jsem dost emotivní člověk a tohle mě jednoduše drtí. Modlím se, abych měla stálejší srdce a emoce, ale vždy to přijde tak najednou .
…prostě zmatek, rozdělení, chaotičnost, emotivnost, touha po opravdovosti...

Poradíte mi, jak to vyřešit, jak tomu čelit atp?

Váš temperament je darem i cestou

Milá …,
díky za Váš upřímný dotaz. Sama píšete o své emotivnosti, že se snadno pro něco nebo někoho nadchnete, ale časem to vyprchá. Emotivnost nebo nadšení se pro něco nebo někoho, které jsou součástí Vašeho osobního temperamentu, nejsou samy o sobě nic špatného. Jsou lidé, kteří se tak snadno nenadchnou nebo mají problém vůbec nějaké emoce prožívat, proto je dobré být za svůj temperament Bohu vděčná. Je to Jeho dar, takhle Vás stvořil a má s tím svůj plán.

Na druhou stranu sama cítíte zmatek z určité přelétavosti těchto emocí a cítíte to správně. Emoce totiž nejsou všechno. V dobrém partnerském vztahu dvou milujících se lidí se láska (často po nějaké době vztahu nebo manželství) projevuje spíše jako rozhodnutí se pro dobro druhého, občas i bez nebo navzdory emocím :-) Omlouvám se, zní to neromanticky, ale takhle vypadá opravdová láska :-) To, co vy popisujete, může být zamilovanost nebo okouzlení, které časem vyprchá, ale v pravé lásce se projevuje věrnost i za cenu třeba momentálního emocionálního „sucha“. Takové „sucho“ (a platí to i ve vztahu lásky k Bohu) totiž vůbec nemusí znamenat, že druhého nemilujeme, akorát to necítíme.

Vaši situaci nicméně chápu. Při hledání partnera prostě k nějakým emocím dojít musí a vztah lásky začíná nebo měl by začínat zamilovaností a je to tak správně. Vaše situace se mi jeví jako takový moment otevřenosti a je dobře, že jste ve svém hledání otevřená Bohu a hledáte své povolání. Doporučila bych Vám Vaši situaci a své povolání (tedy to, zda jste povolaná do manželství či k zasvěcenému životu) probrat se svým duchovním vůdcem nebo někým duchovně zralým, komu důvěřujete. Ptejte se Boha v modlitbě, kam Vás volá a naslouchejte svému srdci. Třeba ten fakt, že Vás přitahují muži (což je skvělé a naprosto normální, dokonce i ty „svatební představy“ k nám, ženám patří, jen je dobré to nepřehánět :-)) znamená směřování do manželství. To Vám časem sám Pán a třeba i lidé potvrdí, zda ano či ne.

Co se týče rozlišování Vašeho budoucího manžela (pokud Vás Bůh v manželství chce), doporučila bych Vám se již teď za budoucího partnera modlit a prosit i o ochranu toho okamžiku, kdy se setkáte atd. Nebojte se, většinou je během normálního vztahu chození dostatek příležitostí rozlišit, zda je to ten pravý či ne.

V případě vážného vztahu je takovou příležitostí třeba příprava na manželství, kde máte možnost komunikovat a sdílet se jako pár i s další osobou, např. knězem. Bohu můžete již v tuto chvíli odevzdat své emoce a prosit, aby Pán zapálil Vaše srdce prostě, až přijde ten pravý. Je dobré si také před Bohem uvědomit, jaká kritéria pro výběr partnera jsou pro Vás důležitá. Pak se třeba ono zapálení se pro mnoho mužů, může změnit třeba v obdiv, povzbuzení, inspiraci, ale ne nutně vidinu vztahu. Mimo jiné je to také dobrý „trenažér“ pro manželství a věrnost :-)

A jako lék na vyprchávající nadšení bych Vám doporučila si u nějaké věci, pro kterou se nadchnete, zkusit u ní vytrvat a dokončit ji (může to být i nějaká služba druhým, která se Vám líbí, nějaká práce, projekt apod.) Je to skvělé cvičení třeba na láskyplnou péči o manžela v budoucnu :-)
Držím Vám palce, ať Vám Pán ukáže skutečné bohatství vroucí lásky a posílí Vaši vytrvalost.

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství, Náctiletí - sexualita, vztahy

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2019) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy –…

Knižní tip: MANŽELSTVÍ: DOBRODRUŽSTVÍ VE DVOU - Carolina Costová

Knižní tip: MANŽELSTVÍ: DOBRODRUŽSTVÍ VE DVOU - Carolina Costová
(11. 9. 2019) Chystáte se na velké dobrodružství jménem manželství? Jste už nějaký čas spolu a bilancujete? Pak je tu právě…

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)
(11. 9. 2019) nekonformní francouzský římskokatolický kněz, který svůj život zasvětil zejména práci s mládeží na okraji...

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA
(10. 9. 2019) Jak připomínku na smutné výročí 11.9.2001 nabízíme zamyšlení o smrti od NY kaplana hasičů Mychala Judge OFM . Zamyšlení…

Proč je snadné vidět na všem jen to špatné? A jak ze spirály negativismu ven?

(4. 9. 2019) Proč je dobré mít k životu pozitivní přístup a jak se to naučit? Jak funguje pozitivní myšlení pro lidi v náročné…

Výchova: videoseriál "Víra do kapsy"

Výchova: videoseriál "Víra do kapsy"
(2. 9. 2019) Na rodiče se dnes ze všech stran hrnou zaručené rady, moderní metody a nejrůznější výchovné tahy. Co je ve výchově…