Náš Bůh nám dopřál, že se naše oči rozjasnily. (Ezd 9,8) - Citát z Bible na každý den

21. 5. 2012, mak

Uspěchaná svatba?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den,

Děkuji Vám za vaši službu a prosím o radu. Našla jsem si chlapce. Po půlročním výročí jsme se zasnoubili a přihlásili na kurz přípravy na manželství. Vše v našem vztahu směřuje k blízké svatbě.

Vím, že nikde nenajdu přesný návod na to, jak zjistit, že je pro mě tím pravým životním partnerem. Že je to krok víry, víry v dobrý společný život. Při osobní modlitbě mi Pán dal poznat, že právě za takového muže jsem se během mládí modlila, že vnímavých citlivých mužů je málo… Přesto nejsem v klidu.

Mám nyní velké starosti se zaměstnáním, jsem často kvůli tomu skleslá… Možná mám romantické představy o tom, že MUSÍM BÝT šťastně zamilovaná a jakékoli mraky nebudou mít v životě místo.... …

Zároveň mě trápí otázka intimního sbližování před svatbou. Dohodli jsme se, že s milováním počkáme až do manželství, ale to čekání je pro nás neudržitelné a to je jeden z důvodů, proč jsme začali plánovat sňatek na dnešní poměry brzy. Mám-li to napsat zjednodušeně, hlavní důvod pro sňatek je to, že se máme rádi a spolu chceme být jako muž a žena…

Tak se mi v hlavě pořád rojí myšlenky, jestli je to dobře. Spolehnout se na víru a zariskovat. Na druhou stranu intimní soužití před svatbou, nemožnost chodit ke svátostem, by mi osobní spokojenost a pokoj v srdci nepřineslo. Nemám si o tom s kým popovídat, proto píšu Vám.

Otevřete oči, přemýšlejte a zkoumejte

Milá …,

dovedu si představit Vaši nejistotu a pochybnosti. Ve škole se učíme vše možné, ale jak žít ve vztahu, jak milovat, to moc ne. A příklad z naší vlastní rodiny někdy také nemusí být nejlepší. Navíc partner vyrůstal v jiné rodině, a tak má možná nastavené, co je "normální", trochu jinak. Myslím si, že podobnou nejistotu prožívá každý člověk, který se chystá na tak závažné rozhodnutí. A před vámi je jedno z nejdůležitějších.

Je moc dobře, že budete chodit na kurz přípravy na manželství. Nejsou to jen rady, informace a "přednášky", ale hlavně povzbuzení k rozhovorům na nejrůznější témata. Zkuste mluvit se svým chlapcem opravdu o všem. A také své obavy a pochybnosti sdílejte s manželským párem, který vás bude připravovat.

Pokud má zamilovanost přejít ve skutečnou lásku, pak tam opravdu patří nejen romantika, něha, radost, štěstí…, ale také starosti, těžkosti, mráčky a mraky. Je třeba s tím počítat. Není to žádná tragédie. Takový je život. V manželství se učíme vzájemně, trochu se povzbuzujeme, trochu obrušujeme. Učíme se naslouchání, vnímavosti, toleranci, vzájemné pomoci, odpuštění… V křesťanském manželství máme velkou výhodu. Bůh nám dal manželství jako svátost, posiluje nás svou milostí a sám je přítomen v našem vztahu, jestliže mu to dovolíme. Už teď, v době vzájemného přibližování, myslete nejen na lásku a věrnost, ale také na vzájemnou úctu. Na tu se často zapomíná a je neméně důležitá.

Mám radost z toho, že jste se rozhodli pro předmanželskou čistotu. Jsem přesvědčena o tom, že když Bůh něco žádá, ví, proč to dělá. Intimita zasahuje nejhlubší části naší bytosti. A je to na začátku vztahu tak dominantní oblast, že nám může úplně zamlžit vnímání všeho ostatního. Moc bych vám doporučovala, abyste nezacházeli příliš daleko. Jen budete trápit jeden druhého a znejišťovat vlastní svědomí. Máte velkou příležitost vyjadřovat svoji lásku tomu druhému jiným způsobem. A to se vám bude hodit i v manželství.

Snažte se být s druhými lidmi, nezůstávejte moc času jen sami dva. Pak si celou situaci ztěžujete a vaše přirozená touha je těžko zvládnutelná. Zkuste jezdit na akce mladých křesťanů, sportujte, choďte do tanečních, pomáhejte společně druhým lidem, věnujte se koníčkům, kultuře... Přitom také poznáte, jak se váš chlapec chová k druhým, nejen k vám, když je do vás zamilovaný. Navštěvujte společně své původní rodiny. A při tom si také dobře všímejte, jak se váš milý chová k rodičům, sourozencům, příbuzným. To vám o něm hodně napoví.

Modlete se každý sám, ale zkuste to také dohromady. Děkujte Bohu za svůj vztah a také mu přednášejte všechny touhy i těžkosti. Nebojte se, on vás nikdy neopustí.

Zmínila jste se o těžkostech se zaměstnáním. I to je prostor, ve kterém můžete svého chlapce více poznat. Říkáte mu o svých těžkostech? Vyslechne vás? Jak se k tomu staví? Cítíte jeho zájem a podporu? Pomáhá vám "nést" starosti?

V Bibli prý je napsáno 365x "Neboj se". Na každý den jedno. Tak na to nezapomínejte a s důvěrou se svěřte do Božích rukou. To ale neznamená, že sama zavřete oči a nebudete se dívat, přemýšlet, zkoumat. Ale důvěru a poslední slovo dejte Bohu.

Přeji vám mnoho krásného "zamilovaného" času. Je to velká vzácnost, tak ať ho nepromarníte přílišným pokukováním dopředu a zaměřením se na to, co ještě nemáte. Radujte se z každého dne.

 

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2023) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…