Ať se ti stane, jak si přeješ. (Mt 15,28) - Citát z Bible na každý den

4. 2. 2015, Jas

Svatba v kostele po rozvodu nepokřtěných exmanželů

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, komplikace

Dobrý den.

Chtěla bych se zeptat, zda je možné mít druhou svatbu v kostele, pokud jsem již jednu svatbu měla. Já a ani můj exmanžel jsme nebyli pokřtěni a měli jsme svatbu na úřadě. Můj nynější snoubenec pokřtěný je a moc by stál o svatbu v kostele.

Je to možné?

Jednou z možností je požádat o dispenz

Obecně platí, že v katolické církvi mohou uzavřít manželství pouze svobodní lidé, anebo ti, kdo z pohledu církevního práva nežijí v platném manželství.

Církev má k instituci manželství velký respekt, a proto je i civilní sňatek dvou nepokřtěných považovaný za přirozeně platný a nerozlučitelný. Zatímco když si pokřtěný vezme nepokřtěného nebo člověka jiného vyznání pouze na úřadě, manželství podle církevního práva nevzniklo.

Vaše předchozí civilní manželství s nepokřtěným mužem je tedy překážkou svatby v kostele. Ještě by byla naděje prozkoumat prostřednictvím církevního soudu další okolnosti platnosti civilního manželství, např. jestli jste do něj oba vstupovali jako do svazku celoživotního… Bližší informace k tomu by Vám mohl poskytnout některý z advokátů církevního soudu. Jejich seznam i s kontakty najdete na webových stránkách Arcibiskupství pražského zde: http://www.apha.cz/seznam-advokatu/.

Další možností je požádat o dispenz papeže Františka, který by mohl Vaše první civilní manželství rozloučit ve prospěch víry Vašeho snoubence. Žádost se posílá prostřednictvím biskupa, který, než ji Svatému otci postoupí se svým doporučením, prozkoumá, zda jsou splněny podmínky pro kladné vyřízení.

V každém případě bude dobré, abyste se spojili s knězem ve farnosti tam, kde žije Váš snoubenec. To on by Vám mohl pomoci s žádostí o dispenz od papeže. Určitě bude také potřeba, aby Váš přítel podepsal závazek, že se „ve svém zamýšleném manželství bude bránit ztrátě katolické víry a podle svých možností udělá všechno proto, aby děti z vašeho manželství zrozené, byly katolicky pokřtěny a vychovávány" (srov. Kodex kanonického práva, čl. 1125, odst. 1).  Na Vás bude, abyste podepsala prohlášení: „Beru na vědomí závazek svého partnera, který vyplývá z jeho svědomí.“

Omlouvám se za to složité vyjadřování, ale otázky církevního práva se nedají moc zlidštit. Moc Vám přeji, aby se touha Vašeho přítele mohla naplnit, abyste mohli uzavřít manželství před Bohem.
 

Kategorie otázky: Láska a vztahy, Církevní sňatek, komplikace

Projekce napříč republikou – sen organizátorů festivalu UNITED

Projekce napříč republikou – sen organizátorů festivalu UNITED
(28. 7. 2020) Organizátoři festivalu UNITED vzhledem k současné společenské situaci přepracovali koncept celé akce. Festival…

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2020) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Vyšlo další číslo časopisu pro dívky IN!

Vyšlo další číslo časopisu pro dívky IN!
(7. 7. 2020) Tak konečně jsou tu prázdniny se vším všudy. Opravdové volno které si můžete užít nejen s přáteli, s rodinou, ale i s…

Cyril a Metoděj

(3. 7. 2020) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

Nedělní videokázání (NEJEN) pro děti

Nedělní videokázání (NEJEN) pro děti
(26. 6. 2020) Ježíš řekl svým apoštolům: „Kdo miluje otce nebo matku víc nežli mne, není mě hoden; kdo miluje syna nebo…

27. 6. Den památky obětí komunistického režimu

27. 6. Den památky obětí komunistického režimu
(26. 6. 2020) 27. června 1950 byla komunisty zavražděna Milada Horáková (o několik měsíců před ní byl komunisty ubit k smrti kněz Jose…