Budete jásat v nevýslovné radosti. (1P 1,8) - Citát z Bible na každý den

25. 8. 2018, hw

Sexuální představy - je na nich něco špatného?

Navigace: Katalog dotazů > Náctiletí - sexualita, vztahy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se jedná o těžký hřích, pokud si dobrovolně představím kamarádku i s jejími intimními místy? Mohu to brát jen jako dokreslení její osoby, jako celku, pokud to dělám s cílem ocenit její krásu? A pokud mě ta představa vzruší - je to hřích - i když  to nebylo mým cílem?  A když se dívám na nějaký film (kde je to nějakým způsobem součástí děje) a dojde k pohlavnímu vzrušení, tak mám hned odejít od filmu nebo se mohu dokoukat? Protože to  vzrušení nebylo záměrné. Děkuji za odpověď.

Je potřeba učit se přitažlivost i vzrušení ovládat, nejsme zvířata

Milý …

Nejprve k první části dotazu. Ano, taková představa je hříšná. Fakt je ten, že pokud si nepředstavuješ její tvář, ale intimní místa, Tvůj pohled není čistý. Vždyť když si představíš vlastní maminku, nepotřebuješ si ji představovat se zvláštním důrazem na intimní místa, abys ocenil krásu jejího mateřství (ženství). Navíc ta kamarádka není Tvou ženou, proto tato místa nejsou určena Tvému pohledu, ale mají být ukryta pro jejího muže.

Otázkou je i důvod, proč si tu kamarádku vůbec představovat. Žít v představách (a příbězích) a takto snít není pro život moc užitečné, navíc to často končí u nějaké formy sebeukájení. Já jsem si třeba představoval, že jsem svalnatý akční hrdina. Pokud jsem ale toužil po svalech, mnohem užitečnější by pro mě bylo vzít činky a cvičit, než si představovat, že jsem někdo jiný.

Pokud budu hodně upřímný, tak bych také řekl, že už když s představou začínáš, víš, kde to pravděpodobně skončí. Není to tak, že bych si chtěl představovat její krásné oči a úplně náhodou a nechtěně to skončilo někde jinde.

Rozumím tomu, že je pro Tebe ženské tělo (a obzvláště některé) velmi přitažlivé. To je v pořádku a je to normální. Je ale potřeba učit se tuto přitažlivost i vzrušení ovládat. Tak jako nespím s každou ženou, která mi přijde přitažlivá, podobně to nedělám ani v představách. Učím se ovládat celé své tělo a hlavně se snažím chránit své srdce (i oči) pro tu, se kterou jednou budu sdílet vše: svůj život, práci, rodinu i vlastní tělo. Stojí to za to!

A k druhé otázce. V dnešní době jsou sexuální scény vsazeny do téměř všech filmů. Pokud se ale nedíváš vyloženě na erotické či pornografické filmy, nebývají tyto scény dlouhé. V takovém případě je užitečné odvrátit pohled a chvilku počkat. Pokud to shlédneš, tak nerozvíjet narůstající vzrušení masturbací nebo představami. Naopak to nechat klidně odplynout. Pokud toho nejsi schopen a ten film Tě vnitřně rozbíjí, je lepší takové filmy nesledovat.

Skutečnost, že to na Tebe působí vzrušivě, je přirozená. Nejsme ale zvířata a můžeme sami sebe ovládat a určovat, co se nás vnitřně dotýkat bude a co nikoli. Ač to někdy není lehké…

Na závěr bych se ještě rád zamyslel nad jednou částí Tvého psaní. Ptáš se, zda je to lehký nebo těžký hřích. Podle mě je tato otázka nesprávná. Proč hledáš, co je lehký nebo těžký hřích? Pokud je to jenom "lehký", tak to za to stojí? Je to podobné jako se ptát, zda je marihuana lehká nebo těžká droga. Ve skutečnosti je to jedno, protože tak či onak její kouření ničí život. Špatné jsou tedy obě varianty. Mnohdy může být nebezpečnější ten zdánlivě "lehčí" hřích, protože mu nevěnujeme takovou pozornost a vnímáme ho jenom jako něco téměř nepatrného, co snad ani nestojí za řeč. Hřích je špatný vždycky, stejně jako droga. Ve skutečnosti nám nic nedává, jen vytváří iluzi něčeho dobrého.

Na závěr bych Ti tedy chtěl popřát a za to i prosím Pána, abys Ti dal, zakusil Boží lásku novým způsobem. Život s Bohem přináší mnohem větší adrenalin a vzrušení než jakékoli představy. Je to skutečné dobrodružství. A také Ti přeji, abys chránil své srdce do doby, než se budeš moci naplno odevzdat své ženě a prožívat s ní všechny krásy sexuálního života bez zranění z dřívější doby

Kategorie otázky: Náctiletí - sexualita, vztahy

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Boží tělo -svátek

(27. 5. 2024) Slavnost Těla a krve Páně

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…