Povzbuzuj s trpělivostí. (2Tim 4,2) - Citát z Bible na každý den

6. 8. 2018, Jas

Nevím, jak dál. Spíme spolu, ale do svatby daleko.

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita předmanželská

Jsem na SŠ a přes dva roky chodím s jedním nevěřícím klukem. Je to hodný kluk, mám ho ráda. Samozřejmě i on má své chyby, třeba se poměrně rychle naštve nebo se mnou občas ztrácí trpělivost, ale každý máme svoje chyby, že...  A s některými z nich bojujeme třeba i celý život. Ale teď k problému... Párkrát jsme spolu již měli pohlavní styk, i když vím, že se to nemá. Vždy jsem si to poté vyčítala.

V našem vztahu není sex rozhodně tím hlavním, ale i přes to mi přítel opakuje, že to ke vztahu patří, že to není třeba jen měsíc, co jsme se poznali nebo že si tohle pravidlo jen někdo vymyslel, aby “zabránil” různému střídání partnerů... Nevím, nějak mu na to nedokážu moc co říct, natož abych ho dokázala přesvědčit o tom, že sex klidně může do svatby počkat, že by měl patřit do manželství.

Občas se mě i ptá, jestli si myslím, že odpírání sexu nezanechá žádné následky. Popravdě, nevím co mám dělat a má situace mě opravdu trápí. Bohužel pro mého přítele je představa čekání se sexem až do manželství dosti těžká. Zvláště, když ještě musíme dokončit střední školu, a i nějaká vysoká je v plánu. Ty roky ho děsí, řekla bych. Chápu, že je to pro něj těžké. Modlím se za něj. Prosím o Váš názor a o nějaké rady. Moc děkuji

Milá,
Tvoje svědomí Ti napovídá, co je pro Váš současný a hlavně budoucí vztah dobré. Boží přikázání nejsou jen na to, aby nám něco krásného zakazovala. Jsou to směrovky ke šťastnému životu a k růstu lásky na cestě za Bohem. Tělesná intimita by měla být v souladu s intimitou psychickou a spirituální, tedy s tím, jak se vzájemně znáte a jste k sobě otevření. Správně cítíš, že to můžeš být Ty, kdo dá tělesným projevům Vaší lásky hranice. Muži se mnohem snadněji vzruší a už i způsob a intenzita líbání spustí další jednání, které se dá těžko zastavit.

Před Vámi je vidina dlouhého vztahu. Čas studií na střední škole není primárně určený k budování partnerského vztahu na celý život, ale k poznávání sebe a druhých. Ve Vašem věku by měl být na prvním místě osobní růst a rozvoj a ne vztahové zážitky. Podle dlouhodobých statistik se vztahy po čtyřech letech chození většinou rozpadají, pokud nepokračují dál proměnou v manželství a rodičovství.


O manželství zatím neuvažujete, ale pohlavní styk je v řeči těla úplným přijetím a odevzdáním se, tedy naplněním manželského slibu. Boží plán s člověkem je nejprve opustit a přilnout, a pak se stát jedním tělem. V situaci chození to není pravdivé vyjádření lásky. V případě rozchodu pak zůstane velká rána a prázdnota. Tělesné připoutání také svazuje a omezuje svobodu rozhodování se pro partnera a pozvolnější a všestrannější růst vztahu, protože tělesné prožitky jsou velmi intenzivní a přebijí všechno ostatní.


Vážnou je také otázka plodnosti. Bůh si přeje, aby každé dítě bylo chtěné a milované svými rodiči. Přemýšleli jste, co si počnete v situaci nechtěného těhotenství? Není to dobrý důvod ke svatbě, která pak opět není svobodným rozhodnutím…


Spojení muže a ženy je  Bohem chtěné a stvořené. Má pomáhat posilovat vztah a lásku manželů a zároveň být otevřené k plodnosti. To je ale dobře možné žít až v manželství. Začít plný sexuální život až po svatbě je rituálem a zpečetěním manželství, slavnostním zahájením něčeho velmi vzácného. Degradace sexu na běžnější prožitek vede k jeho zevšednění...


Boží přikázání není jen něčí výmysl, má mnoho rovin a hodně dobrých důvodů, proč takhle žít. Páry většinou o sexualitě spolu moc otevřeně nemluví. Nesdílejí svoje pocity, prožívání ale i představy, jak by si přáli ve vztahu pokračovat. Jako začátek rozhovoru by Vám mohla posloužit třeba knížka Tomáše Řeháka Sex: šlehačka na dortu. Dá se najít  na jeho stránkách zde, a  najdete tu  i odkazy na videa, přednášky a svědectví mladých lidí o nemoci AIDS, sexu, lásce a věrnosti. Pro inspiraci by Vám mohla posloužit i videa s názvem Bůh, sex a manželství, která stojí za to si poslechnout. Za přečtení stojí také články P. Karla Skočovského. A další zde.


Milá ..., chtěla bych Tě ujistit, že znám dvojice, kde i nevěřící partner dokázal respektovat víru svojí dívky a to, že chce žít partnerský vztah pravdivě a plně se mu odevzdá až po svatbě. Bůh po nás nechce nic, co by pro nás nebylo opravdu dobré. Znám také příběhy dívek, které svému chlapci vyšly vstříc a nakonec zůstaly samy s velkou bolestí.


Důvěřuj hlasu svědomí a tomu, že Bůh Tě vede, záleží mu na Tobě a na Tvé budoucnosti. Moc bych Ti přála, abys dokázala svému chlapci vysvětlit svoje důvody a abys v tuhle chvíli víc myslela na svůj osobnostní růst.


Přeji Ti světlo na Tvé cestě.

Kategorie otázky: Sexualita předmanželská, Náctiletí - sexualita, vztahy

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Noc kostelů

Noc kostelů
(12. 6. 2020) Noc kostelů se letos bude konat v pátek 12. června 2020.

Boží tělo -svátek

(6. 6. 2020) Slavnost Těla a krve Páně

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2020) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)

Organizátoři festivalu UNITED chystají online projekt

Organizátoři festivalu UNITED chystají online projekt
(2. 6. 2020) Akce, která se konala v centru Vsetína, je zrušena. Program proběhne 21. 8. - 22. 8. 2020…

In! pro dívky na měsíc červen je na světě

In! pro dívky na měsíc červen je na světě
(28. 5. 2020) Slunce, šaty a zmrzlina. To jsou pro nás indicie začátku léta. Co na tom, že oficiálně ještě nezačalo. Pro mě už je tu.…

Letnice, Svatodušní svátky...

(25. 5. 2020) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc.

Varování před sektou Shincheonji

Jde o nové náboženské hnutí z Jižní Koreje. Církve po celém světě proti němu varují.

Důvodem je sektářská povaha, manipulativní praktiky, snahu o utajování, zásadní odklon od křesťanského učení apod.

Její členové zpravidla postupně opouštějí rodiny a omezují veškeré kontakty s vnějším světem.

Více informací:

 www.scjinfo.cz