Oslavujte Boha. (Ž 33,2) - Citát z Bible na každý den

17. 2. 2009, marse

Multilevelmarketing, přírodní kosmetika - jsou ostatní systémy lepší?

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Dobrý den,

Jsem zaregistrovaná u jedné právě multilevelmarketingové, kde díky tomu můžu nakupovat výrobky levněji. Jsou to výrobky čistě přírodní a pro zdraví přínosné (např. čisté šťávy z Aloe vera, přírodní kosmetika a podobně). Jak jsem zjistila, pokud bych chtěla např. srovnatelný výrobek koupit v lékárně nebo v jiném obchodě, levněji ho neseženu. Takže pro mě zůstává otázkou, kde je opravdu lepší koupit.

Ano, taky se mi nelíbí, že svým nákupem u multilevelmarketingové firmy vlastně podpořím zisk těch, kteří na tom vlastně nemají zásluhu. Na druhou stranu, pokud tento výrobek koupím dráž u jiné firmy, která není založená na multilevelmarketingovém systému, tím taky mohu podpořit řekněme "nekřesťanského" prodejce, který si pěkně natahuje ceny. Otázkou pak zůstává, co je lepší. Bohužel mi přijde, že ať tak nebo tak, vždy na mně někdo vydělá.

Druhá otázka se týká testování na zvířatech. U výše nejmenované multilevelmarktingové firmy, kde si zhruba jednou až dvakrát doroka něco koupím, jsou všechny výrobky přírodní a netestované na zvířatech. Pokud se člověk někdy zajímal, které výrobky, např. co se týká kosmetiky, nejsou testované na zvířatech, tak zjistí, že v běžné drogerii jich na výběr moc není. Většina toho, co najdete v drogerii, je testováno na zvířatech (zubní pasty, šampony, kondicionéry, gely a pěny na holení, pleťové krémy, tělová mléka, mýdla apod.) Osobně si myslím, že co se týká léků, je někdy na zvířatech nutné provést testování. Ale co se týká kosmetiky? Pak se ptám, co je lepší. Jestli raději nakoupit u multilevelmarketingové firmy přírodní kosmetiku, která na zvířatech netestuje a nebo koupit od firmy, která způsobuje v podstatě trápení zvířat a vůbec jí to nevadí?

A v poslední řadě jsem se dostala k systému našeho zdravotnictví. Nedávno jsem šla po roce na gynekologickou preventivní prohlídku (která by měla být údajně zdarma, když je jednou za rok). Nakonec byla za 50 Kč a ne zadarmo. Což jsem taky nějak nechápala. Údajně tam byl příplatek za nějaké zrcadlo. Ovšem, jak jsem čekala na chodbě, nevěřila jsem vlastním očím, co jsem uviděla na jejich nástěnce. Byl to seznam poplatků za vyšetření, které nehradí zdravotní pojišťovna. Ten seznam vypadal asi takto:
-Vyšetření v těhotenství ultrazvukem 500 Kč (pouze 4x hradí pojišťovna vyšetření ultrazvukem v těhotenství.)
-Informace o pohlaví dítěte 400 Kč
-Fotografie plodu 150 Kč
-Přítomnost partnera při ultrazvukovém vyšetření 400 Kč
-Zrcadlo 50 Kč.

Každý člověk, který toto vidí, si udělá sám úsudek. Nemyslím tím jenom tyto poplatky na gynekologii, ale ve zdravotnictví vůbec. Kladu si otázku, jestli je ve shodě s křesťanským životem, podporovat takové - nestydím se říci - vyděrače. Pokud člověk vidí, že se toto děje, bude se snažit takový systém nepodporovat a hrozí, že člověk i vážnější onemocnění se bude snažit léčit sám, protože prostě nebude mít tolik peněz. Pak je opravdu otázka, který systém je opravdu dobrý a zda není menším zlem i zmíněný multilevelmarketing.

Děkuji.

Na základě dostupných informací se řiďme vlastním svědomím

Dobrý den,

Církev neposkytuje vyjádření ke všem morálním otázkám, které si v životě klademe. Jsme tedy vedeni k tomu, abychom se řídili vlastním svědomím na základě informací, které máme k dispozici. Uvnitř dobře víme co je správné a co ne. Víme, že systém MLM je v principu špatný a nepovažuji ho za menší zlo. Víme také, že zneužívání zvířat k testování v kosmetice je špatné. (našla jsem informaci, že od letošního roku by měl platit zákaz testování kosmetických složek na zvířatech v EU, s výjimkami do roku 2013 – což je problém zákona)

Všechno to o čem jste napsala je v podstatě otázkou našeho výběru. Když zjistíme, že prodejce nabízí stejný výrobek za vyšší cenu než společnost s MLM, pak máme volbu – buď si uděláme srovnání cen na internetu a případně najdeme prodejce levnějšího – dnes tuto možnost má téměř každý - nebo zakoupíme přípravek jiný. Je mylná představa, že potřebujeme jen právě tento výrobek. Je jasné, že pokud nám kosmetický přípravek vyhovuje, pak se ho obvykle držíme, ale když přestane jeho výroba, jsme schopni přejít na jiný. Neexistuje tedy jen ten jediný. A tak ani vy nemusíte nakupovat to co je předražené nebo přicházející nedobrou cestou. Máte právo volit i jinou cestu.

Stejné je to se zdravotní pojišťovnou. Máme možnost výběru. Stejně i lékaře. Pak je třeba vybírat podle toho, která pojišťovna nabízí to co je pro vás v nějakém směru výhodnější s tím, že ten nevýhodný zbytek jste si zvolila stejně jako to výhodné. Optimální celek k dispozici bohužel není. Což je opět problém legislativy.

Zároveň ale, pokud uvažujete o tom zda v rámci nepodpory vyděračství ve zdravotnictví se jít léčit nebo ne, posunujete problém někam zcela jinam. Život a s ním i zdraví jsou darem propůjčeným od Boha a vy jste jeho správce. Je vaší povinností se o něj starat a to i v případě, že nesouhlasíte se současnými zákony, které umožňují pro vás nevýhodný přístup.

To, že jste nenakoupila tu a tu kosmetiku byste před Bohem jistě obhájila, to že jste v nemoci nešla k lékaři jen těžko. V současné době je veškerá základní léčba hrazena, doplatky jsou za to co je potřeba navíc. O tom, že lékař provede zvlášť placený výkon je povinen vás informovat a to předem.Pokud tak neučiní, je chyba na jeho straně.

Naprosto chápu vaše rozhořčení. Byli jsme zvyklí na kompletní hrazení lékařské péče, dnes je to ovšem jinak. Model tohoto systému je převzat z jiných západních zemí, kde takto funguje již velice dlouho a je mnohem přísnější než u nás. Jistě je na místě se modlit za to, aby se naše zákony neměnily k ještě více zatěžujícímu dopadu na pacienty.
Všechny oblasti o kterých jste mluvila jsou do značné míry obrazem naší společnosti, která zákony umožňuje či neumožňuje existenci nevhodných či nespravedlivých přístupů. Ať je však společnost jakákoli, před Bohem budeme stát my sami. Proto znovu doporučuji se v pohledech na takto sporné otázky řídit svědomím – tedy pohledem na to jak věci vidí Bůh a jak by je pravděpodobně řešil On být ve vaší kůži.

Přeji vám, abyste i v těch otázkách, které vás trápí a pobuřují, nalezla pro sebe dobré řešení, pokoj a radost z moudré svobody dané Bohem i pro tyto případy a i z jistoty, že se mu nic nevymklo z rukou.

Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích, Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…

Časopis pro dívky IN! – dubnové vydání

Časopis pro dívky IN! – dubnové vydání
(1. 4. 2024) Duben je veselý, doslova aprílový měsíc, který přímo vybízí k tomu, abychom se pořádně zasmáli. Nemusí jít jen o nějaký…