Bůh můj je mou silou. (Iz 49,5) - Citát z Bible na každý den

9. 12. 2013, šape

Mám se před sv. přijímáním pokřižovat?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Dobrý den, když se jde ke sv. přijímání má se člověk pokřižovat než přijme Tělo Páně? Jako dítě jsem se učila, že ano a tak jsem to dělala. Jednou v jiném kostele mi bylo řečeno, že se to nedělá. Tak jak to vlastně je? Až po přijetí Krista se mám pokřižovat? Jak je to tedy správně? Jak se mám zachovat důstojně?Myslím, že by nebylo na škodu takové věci vysvětlovat třeba v Katol. týdeníku. Děkuji

Slova, gesta a postoje jsou vyjádřením smýšlení

Ve Všeobecných pokynech k římskému misálu se píše, že "Věřící přijímají vkleče nebo vstoje, podle pokynů biskupské konference; přijímají-li vstoje, doporučuje se před přijetím svátosti nějaký, těmito pokyny stanovený projev úcty" (160). Bohužel onen "těmito pokyny stanovený projev úcty" se nespecifikuje. V rámci partikulárního práva se rozhodli naši biskupové, že "není třeba žehnat se křížem těsně před svatým přijímáním, ani znovu poklekat při odchodu." (Acta Curiae Reginae - Gradecesnsis, 6/1971, 60, Směrnice z porady českých biskupů a ordinářů o podávání sv. přijímání pod obojí způsobou)

A teď více lidsky. Po pozdravení pokoje, kdy před tváří Pána deklarujeme svou jednotu se všemi lidmi, kdy potvrzujeme, že tvoříme jedno společenství, které bude za malou chvíli přijímat z jedné misky jeden chléb, jednoho Pána, v tichu po prosebném zpěvu Beránku Boží... kněz pokleká jako zástupce celého shromáždění a ukáže eucharistii se slovy "Hle, Beránek Boží". Jsou společenství, kde se při této části mše klečí, jinde se stojí. Obojí postoj může být správný, neboť cítíme pokoru před Pánem, který k nám tímto způsobem přichází nebo vyjadřujeme připravenost vykročit mu vstříc. To ostatně potvrzujem slovy: "Pane, nezasloužím si..., ale řekni jen slovo..." Pak přistupujeme k přijímání a po něm usedáme do lavice, abychom vyjádřili postoj naslouchání tomu, kterého jsme přijali. Jestli někdo dělá před přijímáním znamení kříže, je to na základě jeho osobního rozhodnutí, rovněž pokleknutí. Oficiálně to není nikde stanoveno, jak jsem psal výše. Pokud znamení kříže děláte, pak ve chvíli, kdy přijímá člověk před Vámi. Zdá se mi to praktické, neboť při určité nepozornosti se může stát, že knězi vyrazíte z ruky misku s hostiemi.

Přeji Vám, aby se Vaše slova, gesta a postoje staly vyjádřením Vašeho smýšlení a ctnosti zbožnosti a milosrdenství.

Bůh Vám žehnej.

 

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů, Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Témata: liturgie
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Občas si chodím na chvíli sednout do kostela

(23. 6. 2026) Připadám si podobně jako tazatelka zveřejněného dotazu. " (Z ohlasů našich čtenářů na rubriku Otázky a…

Festival pro mládež UNITED: zážitek, který mění životy

Festival pro mládež UNITED: zážitek, který mění životy
(22. 6. 2026) Patříš mezi mladé lidi, anebo máš ve svém okolí mladé lidi?! Pořiď (sobě či jim) zážitek, který mění životy

Mezinárodní den vdov (23.6.)

Mezinárodní den vdov (23.6.)
(22. 6. 2026) Mezinárodní den vdov připomíná ženy, které ztratily svého životního partnera. Za tímto označením se skrývají konkrétní…

Tomáš More (22.6.)

Tomáš More (22.6.)
(21. 6. 2026) Filozof, humorista, mučedník... Popraven králem Jindřichem VII. Patron politiků a vládců.

Blaise Pascal - teolog, filozof, fyzik, matematik

Blaise Pascal - teolog, filozof, fyzik, matematik
(20. 6. 2026) Papež František zveřejnil dopis, který se věnoval životnímu dílu francouzského filozofa a teologa Blaise Pascala.