Duše má čeká na Pána. (Ž 130,5) - Citát z Bible na každý den

1. 12. 2010, marse

Krize v manželství - našla si jiného

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Manželské krize

Dobrý den,

rád bych Vás požádal o radu v manželské krizi. Nedokážeme v tuto chvíli najít k sobě cestu. V poslední době mě až příliš pohltily starosti o práci a zabezpečení rodiny, bydlení a bohužel jsem asi zapomněl dávat najevo, že svou ženu miluji. Cítila se nemilovaná, i když vše, co jsem dělal, bylo pro ni. Bohužel potkala muže, který najednou ten zájem měl a dal jí najevo, že milována být může …

Nedokážeme spolu o tom mluvit. Říká, že sama neví, co dělat, jak se rozhodnout. Říká, že mě teď nemiluje, že ke mně ztratila lásku, úctu.

Snažím se vyznávat jí svou lásku, ale vše je špatně a zhoršuje to situaci. Jsme oba věřící a vím, že ji to trápí i před Bohem. Modlím se každý den za její rozhodnutí, za nějaký impuls, který by mi dal naději a záblesk, že bych mohl něco pro naše manželství udělat.

Předem Vám děkuji za odpověď.

V krizi necítíme k partnerovi nic pozitivního

Milý …,

Vaše situace je velmi obtížná, chápu, že je vám těžko v takto nevyjasněné situaci, kdy jste vystaven jakoby čekání na ortel, jak vše dopadne. Jistě zakoušíte bezmoc, když je každá vaše snaha nepřijatelná. Bolí vás to. A máte asi i strach.

Jsem si jistá, že děláte velmi dobře, když si volíte jako prostředek modlitbu. Je třeba se modlit nejen za manželčino rozhodnutí, ale i jasné světlo pro ni, aby uviděla pravdu o vašem životě. Je třeba jí vyprošovat požehnání. Jí i tomu druhému muži. Aby mohli žít tak, jak je k tomu zve Bůh. Aby ten svazek mohl být rozvázaný a uzdravený. Láska totiž není jen cit, i když chápu, že pokud je vaše žena zamilovaná, tak ty pocity válcují i to co vlastně někde uvnitř dobře ví. Láska je i, a to především, rozhodnutí. A skutečně láskyplné rozhodnutí by nemělo stát na destrukci. Modlete se za to, aby vaše žena objevila lásku Boha k ní.

Je pravda, že to, do čeho jste se dostali, je krize a v té obvykle k partnerovi necítíme nic pozitivního. Je třeba se ale závazku a Boha, který je garantem vašeho svazku přidržet a počkat až ta doba uzraje a dojde ke změně. Smyslem krize je posun k větší lásce, k jiné kvalitě vztahu. Někdy to trvá dlouho. Je třeba mít trpělivost, i když ten stav je velmi nepříjemný. Přítomnost zamilovanosti k jinému muži tento přirozený životní proces zpomaluje.

Nadějné v té vaší zprávě je to, že vaše žena ještě vnímá svou intuici, která napovídá, že by se mohla velmi splést. A tak mě napadá, že potřebuje pomoc. Pokud s těmi pochybnostmi zůstane sama, nakonec je může vytěsnit a žádné dobro to nepřinese. Protože je věřící mohla by vyhledat citlivého kněze a s ním probrat celou svou situaci. Ideální by bylo, kdyby s vámi byla ochotna jít do manželské poradny. I kdybyste tam nešli časově společně, tak bych vám to doporučovala oběma. Ona je, stejně jako vy, také pod tlakem a potřebuje člověka, před kterým bude moci mluvit o svých emocích bez obalu. Potřebuje se zorientovat v tom o čem ta její situace je. Aby ta její volba mohla být skutečně svobodná a ne pod tlakem.

Myslím, že protože nechce naslouchat vašim slovům o lásce, máte možnost jí napsat jednoznačný dopis. Že ji už řečmi nechcete obtěžovat, ale zároveň chcete, aby o vašem vztahu k ní a ochotě na vztahu s ní pracovat věděla. Poproste o šanci. A o odpuštění. Vyjádřete víru, že na to nejste sami, že pokud půjdete s Bohem, můžete znovu k sobě lásku objevit a vychutnat si ji. Vyjádřete ochotu se nechat Bohem proměnit v dobrého manžela. Ale bez ní, že to nezvládnete.

Milý …, i vám doporučuji, abyste se zkoušel ptát Boha na to, jak to všechno vidí. Jak vidí vás i vaši ženu. Miluje vás velmi osobní láskou. A není u Něj nic nemožné. Jen je důležité s Ním spolupracovat, protože proti svobodnému rozhodnutí člověka se nepostaví. Není manipulátor. Ale umí ve výsledné dobro proměnit i rozhodnutí špatné. Ponořte se do důvěry v Něj.

I když je to doba velmi trýznivá, zkuste prosím dát kvalitní čas vaší ženě na to, aby mohla svobodné rozhodnutí udělat, aby to nebylo pod tlakem krize. Hledejte i pro sebe pomoc duchovního či terapeuta, abyste ten čas mohl zvládnout.

Kategorie otázky: Manželské krize

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

(12. 3. 2023) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…