Marek Eben

Má podle vás Bůh smysl pro humor?

 

Marek Eben (* 1957) Syn Šárky Ebenové a skladatele Petra Ebena, bratr svých bratrů Kryštofa a Davida, manžel Markéty Fišerové. Oblíbený herec, moderátor, skladatel a písničkář. Hraje na kytaru, balalajku, banjo, kolejnici, pilník, dřevěné obložení studia a na piano. Je mimo jiné příznivcem: mnohých dobrodružství (krtečkových), medvídka (Pú), plovárny (na ČT), pokladu (Anežky České) a Varů (Karlových). Držitel zrcadel (TýTý). Křesťan. Humorista. Introvert. Více se dočtete i v tištěném rozhovoru s Marcelou Kašpárkovou, kde naleznete i několik dalších www odkazů. Na stránce www.BratriEbenove.cz naleznete přehled aktualit, koncertů, epohlednice a možnost objednání některých CD.

 

InterNETový rozhovor s Markem Ebenem o životě, víře a písničkách. Živý rozhovor se uskutečnil v úterý 2.3.2004 od 22:00 do 24:00 hod.

 


vložila redakce webu vira.cz:
Z anotace rozhovoru: Má podle vás Bůh smysl pro humor? "Vždycky, když se dívám na přírodopisné filmy a vidím všechna ta neuvěřitelná zvířata a rostliny, říkám si, že Bůh musí mít smysl pro humor, když něco takového vytvořil. Ale myslím, že to bude úplně jiný druh humoru. Rozhodně si nepředstavuji Hospodina jako veselého chlapíka, který bude společenství svatých bavit svými bonmoty. Mám pocit, že to, co nazýváme humorem, jsme dostali pro pobyt na této zemi, aby se dal lépe vydržet. Stejně jako dostanete chinin, když jedete do tropů. Přijdete-li ovšem někam, kde není malárie, chinin už nepotřebujete. Já si představuji, že v tom ideálním stavu, na věčnosti, bude místo humoru radost. Taková ta velká, uchvacující radost, jakou zažijete v životě jen několikrát… Tato radost v sobě nenese nic humorného, protože vyvěrá z absolutně kladných skutečností, humor je naproti tomu většinou reflexe na bídu tohoto světa." Poznámka redakce k uskutečněnému rozhovoru: Kvůli smršti otázek Marek Eben rozhovor prodloužil o další hodinu a odpovídal až do půlnoci. Přesto se ale bohužel na všechny otázky, které přicházely i během rozhovoru, nedostalo. K tomu by Marek Eben potřeboval odpovídat až do rána...

Jitka P.:
Vážený pane Ebene, velmi jsem se zasmála při výčtu hudebních nástrojů, na které hrajete. Zeptala bych se: co pro Vás znamená hudba? Fandím Vám!
Marek Eben:
Díky za přízeň, Jitko, hudba je pro mne prostředí, ve kterém jsem vyrostl, těžko bych si dnes dovedl představit, že bych se bez ní obešel, ať už aktivně nebo pasivně. (Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 21:59)

Petr Hrubý:
Dobrý den pane Ebene, napadlo mě se zeptat na něco, co mi (spíš akademicky) poslední dobou vrtá hlavou - proč Bůh stvořil člověka jako muže a ženu? Není to taky projev jeho humoru? (Anebo spíš škodolibosti? :-) Co vy na to?
Marek Eben:
Souhlasím s Vámi, je to určitě projev jeho humoru, projev jeho milosrdenství a někdy také nástroj jeho odplaty, kterou si zasloužíme.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:01)

Jiří, střední Čechy:
Vážený pane Ebene, moc Vás touto cestou zdravím. Líbí se mi i duchovní rozměr ve Vaší práci. Můžu se Vás zeptat osobněji? Mám rád hudební skladby Vašeho tatínka. (Amatérsky si některé občas s radostí zpívám). Jak moc on Vás ovlivnil, či ovlivňuje nejen v hudbě a ve víře v Boha, charakterově? Případně ho prosím pozdravujte. Díky.
Marek Eben:
Tátu pozdravím rád, když jsem byl kluk, sousedil můj pokoj s jeho pracovnou, takže jsem všechny nové skladby znal od úplného vzniku. To vás nemůže neovlivnit, i když jeho hudební genialitě jsem se ani nepřiblížil. Pokud jde o víru, u nás v rodině to bylo něco naprosto přirozeného a nijak vynucovaného. Navíc, když jako dítě vidíte, že něco funguje, přijímáte to automaticky za své, i když, samozřejmě, přijdou zkoušky, které to prověří.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:04)

J. Brodská :
Vážený pane Ebene, zdravím Vás a přeji hodně úspěchů jak pracovních, tak osobních. Vzhledem k tomu, že jste bezesporu populární osobností a máte v této sféře zkušenosti, tak mám na Vás velkou prosbu: co byste mi poradil jak a kde by bylo možné iniciovat sbírku na Severní Koreu, kde v současné době probíhá hladomor. Děkuje a zdraví J. Brodská
Marek Eben:
Poradil bych Vám rád, ale moc se v tom nevyznám, asi by bylo nejlepší obrátit se na někoho, kdo s tím už nějaké zkušenosti má, třeba na nadaci Člověk v tísni.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:09)

Klára:
Dobrý den! Jsem také milovnicí pohádek o medvídkovi Pú! Které zvíře z této pohádky je Vám nejbližší?
Marek Eben:
Mám dva favority, Púa, samozřejmě, a pak notorického pesimistu Ijáčka. Jako předloha mi posloužil náš stýc Boleslav z Ostravy. To byl taky takový úžasný katastrofista.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:10)

Nez Dvořák:
Dobrý den, Chci se Vás zeptat jako odborníka. Pokud se nemýlím ta černá deska na klavíru je z ebenového dřeva. Mám dotaz: musí být EBEN vždy černý? Nebo má eben např. duši bílou jako třeba bez? Jinak Vám fandím. A předem děkuji za odpověď.
Marek Eben:
Nechci Vám brát iluze, ale domnívám se, že na klavíru jsou z ebenu pouze černé klávesy. Ta deska by měla být z jiného dřeva, protože eben je sice tvrdý, ale křehký. A pokud vím, nemusí být vždy černý, řekl bych, že existuje i tmavěhnědý. Za svá tvrzení ovšem neručím a Vás zdravím!(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:12)

Michal Němeček:
Milý pane Ebene, velice rád poslouchám Vaše písničky a rád sleduji vaše moderátorské výkony. Prosím Vás, prozraďte mi, má Marek Eben vůbec někdy čas na sebe, manželku či na Boha? Lze skloubit umělecký život s vnitřním tichem? Velice děkuji
Marek Eben:
Jde to, ale dře to. Teď kloubím celkem úspěšně soužití v rodině, protože Markéta je ve špitále po operaci, tak tam trávím spoustu času. Následkem toho se mi poněkud vykloubily ostatní pracovní povinnosti, ale to je normální. Pokud jde o vnitřní ticho, je to bída, ale snažím se.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:16)

Pavel - východní Čechy:
Vážený pane Ebene, zdravím Vás a přeji hodně úspěchů jak pracovních, tak i osobních. Po odchodu takových lidí jako byli pan Pešek, Kopecký, Horníček, Kemr, Brodský, Sovák a nyní i Šimek, Vás, od kterých se dá čerpat energie už moc nezbývá. Nejsem věřící. Jsem živitel rodiny a ... nyní dokonce nezaměstnaný. Poraďte jak dál, a třeba i Čechách ?
Marek Eben:
To víte, já nejsem žádný prorok ani ten, který dokáže pohnout lidmi. Ale mám pocit, že když člověk dokáže aspoň o kousek pohnout sám sebou, už hýbe i celým národem. Jeden kvalitní člověk dokáže neuvěřitelné věci a je úplně jedno, jestli je vidět na obrazovce nebo ne. Já jsem - pokud jde o Čechy - optimista. Po tom, v čem jsem vyrostl, mi současné poměry přijdou o sto procent lepší i přes všechny potíže, které samozřejmě existují.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:19)

Magdaléna:
Pěkný den pane Ebene. Chtěla bych se zeptat, zda vy osobně si připadáte jako strom rostoucí u vody. A co je podle Vás nezbytné k tomu, aby tento pocit převládal čím dál častěji u křesťanů. Děkuji. (Poznámka redakce: čtenářka reaguje na Téma týdne)
Marek Eben:
Připadám, aniž bych si to nějak zasloužil. Když se člověku daří a nic ho netrápí, má pocit, že by snad mohl růst i o kousek dál, na sluníčku, kde to tak pěkně hřeje, ale když přijde malér, vážně jste šťastní, když aspoň jedním kořínkem do té vody dosáhnete. Nemám žádnou radu pro ostatní, ale věřím, že kdo prošel nějakou takovou hustou životní zkušeností, dobře ví, jak je to neocenitelná pomoc.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:23)

Číro Meloun:
Osobně mě zaujalo, když jste v rozhovoru pro Mladý svět (1996) řekl, že neumíte odpočívat, že se cítíte provinile, když odpočíváte a víte, že někdo čeká na Vaši práci. Je to již 8 let a mezitím jste již "na tom dělal". Dělal jste i na odpočinku? Už víte jak na to? Já totiž pořád ne. "Jsou dny" když pracuji rozvláčně a neúčelně, nebo naopak "jsou dny", když odpočívám tak, že myslím pořád na to, co mám udělat v práci. Četl jsem, že ten, kdo neumí odpočívat, tak vlastně nakonec nedokáže podávat ani dobré výkony. "Senecte pomoz!"
Marek Eben:
Rád bych odpověděl v duchu té písně: Dnes Tě to přejde. Ale nepřejde. Nicméně, pokud jde o mne, nemůžu si stěžovat, že bych neuměl odpočívat, jsem v podstatě líný, ale provinilý. (Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:30)

JaZi:
Napište mi, prosím, zda máte nějakou oblíbenou knihu, nebo citát z Bible. A nějakou postavu? Proč? Díky. Je fajn, že existujete !
Marek Eben:
Díky za přízeň, oblíbenou knihu mám, napsal ji Scott Peck, jmenuje se "Nevyšlapanou cestou" a všem ji doporučuji!(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:33)

Málková Eva:
Velice Vás obdivuji, jste v komunikaci s lidmi můj vzor. Jak dokážete v dnešním hnusném světe být tak laskavý, noblesní a celkově milý? Kde čerpáte? Poraďte.Děkuji.
Marek Eben:
Vy jste celkově milá, Evo! Já mám pocit, že jsem obklopen velmi příjemnmými lidmi, tak to zase tolik práce nedá. Ale chcete-li přijít o iluze, zavolejte mé ženě a ona vám řekne, jaký dovedu být. Nebo jí radši nevolejte.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:35)

Rada:
Dobrý den, Marku. Mám Vás moc ráda. Opravdu moc. Chtěla bych se zeptat na Vaši ženu Markétku - nezapomenutelnou herečku. Jestli Vám není tato otázka nepříjemná, ráda bych věděla, jak se jí daří. V každém případě ji moc pozdravujte. Když jsem smutná, pustím si pohádku O štěstí a kráse (právě kvůli Vaší ženě) a hned je mi líp!
Marek Eben:
Markétě se teď už daří o něco líp, ale bude mít šest neděl vysokou sádru na noze. Kdo to zažil, ví. Kdo to nezažil v kombinaci s vozíkem, nemá tušení. Ale budu ji rád pozdravovat.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:39)

Ala Bláha:
Moc zdravím!Pane Marku, jaký máte recept na kladení otázek?(jako třeba Na Plovárně - jsou perfektní!) Mám problém, že kdykoli se chci někoho na něco zeptat, (jako třeba teď Vás), tak mám v hlavě úplně prázdno.(ale úplně..)Poraďte, prosím. Předem dík!
Marek Eben:
To znám. Takovéhle okno jsem měl, když jsem dělal rozhovor s Michaelem Douglasem. Hned jsem se mu přiznal, že fakt nevím, co jsem se chtěl zeptat a on řekl, že to neva a začal odpovídat aniž bych se ptal. Veliký příklad solidarity. Recept proti tomu neznám, to se stane každému.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:41)

Mária Raučinová:
Milý pán Eben! Vážim si Vaše nevtieravé moderátorské vystupovanie i to, že netajíte, ale ani sa nevystatujete svojím kresťanským presvedčením. Zaiste ste už prežili v živote skúsenosť väčšieho utrpenia. Povedzte, prosím, čo to pre človeka znamená? Ďakujem za nezabudnuteľnú odpoveď. P.S.: Rada by som s Vami urobila rozhovor pre slovenské Katolícke noviny. Mali by ste záujem?
Marek Eben:
Na utrpení je k vzteku, že když se děje, vážně se nedoberete toho, proč. Ale moje zkušenost je, že když to člověk vydrží, většinou v tom smysl najde, ale nikdy ne v té první chvíli. Možná, že někdy to zjistíte až na věčnosti - tedy, pokud to utrpení spočívá v tom, že vás zabijou, tak určitě. Ale když se dívám zpátky na to, čím jsme s Markétou prošli, asi bych to měnit nechtěl. Protože se dostanete k věcem, na které byste si jinak nikdy nesáhli.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:44)

Hana Bartošová:
Pane Ebene, v televizi děláte většinou dojem pohodového optimisty. Umíte se někdy taky zdravě naštvat? Štve Vás např. něco na české katolické církvi?
Marek Eben:
To víte, že jo. Zuřím každou chvíli, v autě, v ČT (tam se zuří báječně), tu a tam i doma. Budete se divit, ale nejčastější připomínka, kterou slyším z úst své maminky je Nerozčiluj se. Pokud jde o církev, štve mě, že se nemluví pořádně blízko do mikrofonu. Vypadá to jako volovina, ale když si přijdete poslechnout Slovo Boží a nic neslyšíte, nepotěší vás to.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:49)

Mgr. Vlasta Korbová, www.dalecarnegie.cz :
Srdečně Vás zdravíme z Dale Carnegie CZ a omlouváme se, že "zneužíváme" tuto cestu. Máme k Vám a Vaší ženě prosbu, zda byste byli ochotni stát se kmotry při křtu nové kniky z "dílny Dale Carnegie", která vyšla před rokem v USA a nyní vychází u nás její překlad. Knížka se zaměřuje na obchod, a opírá se o pravidla DC, která vycházejí ponejvíce z křesťanských zásad. Chtěli bychom, aby se tak stala naším příspěvkem ke zlepšení etiky podnikání u nás. Akce se koná ve spolupráci s nakladatelstvím Talpress, dne 9.3.2004 v 11.30 hod, v salonku restaurantu Evald na Národní třídě 28. Byli bychom poctěni, kdybyste s Vaší ženou, na kterou si zde dobře pamatujeme, vyhověli naší prosbě.Jěště jednou se omlouváme, ale zatím se nám nepodařilo najít rychlejší cestu k Vám. Prosím Vás o odpověď na níže uvedenou adresu.
Marek Eben:
Tedy Daleové, tady bych Vás nečekal. To bude v duchu Vaší knihy " Jak získávat přátele a působit na lidi". Zkuste se mi, prosím, ozvat do divadla.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:54)

Josef:
Dobrý den Pane Marku jste katolík nebo protestant
Marek Eben:
Já su katolík!(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:58)

otazník:
Vážený pane Ebene, inspirován dotazem o několik dotazů výše se zeptám: "na co byste mi poradil se Vás zeptat", nebo: "na co čekáte, že se Vás někdo zeptá a vono ne a ne a ne", anebo: "na co byste nechtěl, aby se Vás někdo ptal"... Přeji Vám hodně úspěchů profesních i životních (jo - dnes jsem pro Vás hlasoval v anketě TýTý!)
Marek Eben:
Já bych rád, kdybyste se mě zeptal proč Eric Clapton nenatočil žádnou z mých písní a hned bych odpověděl: Že jo? P.S.Děkuju za hlas, moc se Vám to povedlo!(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 22:59)

Součková Romana:
V pořadu na Plovárně jste zpovídal Susane Vega. Zmínil jste se mimo kameru o Vaší kapele, kterou ráda poslouchám. Pokud ano,jak reagovala? Měla zájem si Vás poslechnout?
Marek Eben:
Asi jsem se zmínil, ale ani jsem jí nedával desky, nedělám si iluze, že by na to měla čas, i když byla vážně moc milá, úplně obyčejná a po skončení natáčení jsme si asi hodinu povídali, což se u takové hvězdy děje zcela výjmečně.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:02)

Anička Musilová:
Milý pane Marku!!! Můj bratr má doma zakoupená všechna vaše cédéčka a moc se nám líbí. Např.: Tichá domástnost, Trampská, Praha v renesanci atd. Mohla bych se vás zeptat zda pracujete na nějakém dalším novém cédéčku?
Marek Eben:
No, berte to tak, že na tom jako dělám a ono...(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:05)

Jakub Serych:
Neni to otazka, je to gratulace. Prave koukam na TyTy a jsem nadsen. Nemuzu se dopatrat Vaseho mailu, tak to zkousim alespon takhle. Gratuluji, gratuluji, gratuluji a tesim se na dalsi skvele Plovarny.
Marek Eben:
Děkuji, děkuji, děkuji! Fakt mám radost, že se Vám Plovárna líbí, my ji totiž moc rádi točíme.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:06)

Veronika Kordíková:
Jak jste se seznámil a pánem Bohem?
Marek Eben:
Moji rodiče nás představili.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:07)

Radka Novotná:
Nejdříve zdravím Vás i Vaší milou ženu,kterou jsem s mnoha dalšími před lety ošetřovala na ARO Bulovka a do dnes na vás oba s láskou vzpomínám!Dodatečně taky blahopřeji k získání TÝTÝ!A moje otázka:Jak se vám vede?Radka
Marek Eben:
Radko, já Vás moc zdravím! Vede se docela dobře, viz předchozí odpovědi, ale znáte Markétu, ona všechno vydrží. Přeju všecko dobré!(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:08)

Lukáš Novák:
Zdravím Vás pane Ebene, chtěl bych se Vás zeptat na význam slova "Láska" v dnešní době, resp. co pro Vás osobně znamená. Myslím si, že současná společnost jeji význam značně posunula a degradovala. Také se rád připojuji ke gratulaci k získání TÝTÝ! Jen tak dál.
Marek Eben:
Lukáši, obávám se, že pravý význam toho slova vůbec nedokážeme pochopit, ale určitě to bude ještě daleko lepší, než si myslíme.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:10)

Martin Pawlas:
Milý Marku!Včera jsem se díval na vyhlášení Tý Tý a napadlo mě,že občas ta Spravedlnost přece jen funguje!Mám hroznou radost,blahopřeji Vám a zároveň Vám děkuji za každé slovo,které jste závěrem řekl!Mohu jen děkovat,že nežijí v naší zemi jen darebáci,ale i lidé Vašeho formátu.Vážím si Vašeho táty jako skladatele(dává mi zabrat)i jako táty skvělých bratří a vynikajících muzikantů.Vážím si Vás i Vaší ženy pro její radost i kříž!A bylo by mi ctí se s Vámi setkat!S Vámi si zahrát - o tom si už netroufám hovořit.Moc Vám fandím a přeji Radost,Sílu a Lásku!
Marek Eben:
Martine, děkuju moc!(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:12)

Marie:
Moc Vás zdravím,máte osobní vztah k sv. Anežce České? Máte jiné oblíbené světce?
Marek Eben:
To víte, že k Anežce po deseti letech jí zasvěceném seriálu osobní vztah mám. Věru, že bychom dnes nějakou takovou potřebovali. A z jiných světců mám rád sv. Josefa pro tu víru a poslušnost a taky proto, jak se držel zpátky. (Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:13)

Klára:
Milý pane Eben(e?), v našem sídlišti v Brně se staví Salesiánské středisko mládeže, jehož činnost již přináší mnoho dobrého. V rámci propagace salesiánského díla k nám také čas od času pozveme nějakou známou osobnost nebo hudební skupinu. Kdyby se na Vás některý ze zástupců naší farnosti oficiálně obrátil, je naděje, že byste byl někdy v budoucnu ochoten přijet a podpořit nás? Klára (ptám se jen skromně soukromě, jsem pouze jeden z nadšenců).
Marek Eben:
Naděje je, ale malá. Nestíhám, nestíhám...(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:15)

Procházkovi z Moravy:
Milý pane Ebene, jsme velmi rádi za Vaše ocenění v TýTý (a jsme rádi, že k tomu přispěly i ty naše palce na klávesnici mobilu :-) Zdá se nám velice fajn, že se účastníte i takovéhoto rozhovoru, který jsme právě na internetu objevili, když jsme hledali nějaké info o Vás. Je fajn, že se neuzavíráte, ale obracíte k "masám" :-) Hrozný slovo, co?! Držíme Vám palce a těšíme na nějaké další "Blízké setkání na ČT", nebo nějaké dalsší CD, anebo koncert! (Kde se dozvíme o nějakém Vašem koncertu?)
Marek Eben:
Milí Procházkovi, masy, to je moje! Zvlášť tak příjemné, jako tahle teď. Hrajeme někdy v půlce března ve Zlíně, Kopřivnici a v Opavě. Přijďte.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:16)

Michaela:
Dobrý den, vážený a milý pane Ebene, dovolte mi prosím, abych Vám nejdříve pogratulovala k Vašemu více než zaslouženému vítězství v anketě TýTý. Ráda bych se Vás prosím zeptala, jakým způsobem komunikujete s Bohem při Vašem velkém pracovním vytížení? Děkuji Vám za případnou odpověď a přeji Vám mnoho dalších úspěchů a radosti.
Marek Eben:
Komunikuju jak se dá. Při téhle profesi je to spíš na střelné modlitby než na pořádnou meditaci, bohužel.Ale zase si říkám, že občas se dá posloužit i na obrazovce, snažím se o to.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:20)

Adéla Komárková:
Pane Ebene, můj obdiv jste si získal již dávno. Vlastně nemám nai žádnou otázku, jen jsem moc vděčná, že Vám mohu alespoň tímto způsobem poděkovat ,,osobně", protože vím, že opravdu osobně tu příležitost mít nebudu..... číší z vás jakási harmonie, něco velice příjemného a klidného. Stačí, když Vás zahlédnu v tv nebo slyším Váš hlas v rádiu a hned se moje nálada pootočí směrem ke sluníčku. Vaše osůbka uklidňuje ,tiší a hladí. Velice si Vás vážím za to, že jste a za to, jakou práci děláte. vše dobré Vám ze srdce přeji, Adéla Komárková
Marek Eben:
Adélo, moc děkuju, budu se snažit, abych Vás v budoucnu nezklamal.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:22)

Pavel Gregorovic:
Dobry den pan Eben, uvodom Vam gratulujem k oceneniu v ankete TyTy, ale este viac k tomu, ako svojimi zivotnymi postojmi a uplatnovanim krestanskych mravnych hodnot v praktickom zivote pozitivne ovplyvnujete svoje okolie, teda cesku spolocnost. Moja otazka: ake poslanie, aku ulohu mozu plnit v dnesnej konzumnej spolocnosti popularne vseobecne uznavane osobnosti krestanskeho vierovyznania?
Marek Eben:
Myslím, že svou úlohu plní už jen tím, že jsou. Škoda, že jich není víc. Zdravím na Slovensko!(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:23)

pokud si pamatuji, prodaval jsem na staflu pana Knaze:
Vazeny pane Ebene, (samozrejme :-) rad posloucham Vase pisnicky. Nekdy je necham jen tak plynout, jindy si vezmu tistene texty do rukou... Chtel jsem se zeptat na jednu vec: pisnicka Vecerni Praha z Malych pisni do tmy se mi jevi dost autenticka: sam jsem totiz na gymnaziu Vecerku brigadne v jednom prujezdu (Sevastopool) take prodaval. Bylo to velmi podobne tomu, jak v pisnice zpivate. Jste z branze? Prodaval jste ji take, nebo mate zkusenosti odpozorovane, anebo zprostredkovane?
Marek Eben:
Já jsem sice neprodával, ale znal jsem jednoho slavného, který byl v podchodu na Václaváku, ten mě inspiroval. (Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:25)

Miloš:
Dobrý den, zpíváte, že nemáte ustláno na růžích, ale přesto je vam do ejchuchu. A co byste řekl člověku, kterej nemůže říct, že by neměl na růžích ustláno (spíše naopak), ale do ejchuchu mu nějak furt nejni. :-(
Marek Eben:
No jo, to není legrace. On ten ejchuch na těch růžích opravdu nezávisí. Řekl bych, že je daleko snazší dosáhnout vnějšího ejchuchu, než vnitřního. S ejchuchem je prostě potíž.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:26)

Vlaďka Kuchařová:
Milý pane Eben,ráda bych věděla,kdy se bude opakovat "Plovárna" s Jeho Svotostí Dalajlamou.Bylo to krásné za něho i za Vás,byla to RADOST být s Vámi dvěma.Velice si Vás vážím a miluji Vaši duši.Přeji Vám dostatek Božího požehnání a ochrany.
Marek Eben:
Asi ji zopakujeme o prázdninách, jestli se vejde mezi olympiádu. To jsem rád, že se Vám Dalailama líbil, já z něj byl taky vedle.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:32)

Martin Dořáček:
Blahopřeji k udělení TýTý - máte dojem, že náš národ "jede konečně na hlubinu" a sahá po něčem jiném, než po laciné zábavě?
Marek Eben:
Já nevím, kam národ jede, ale z TýTý jsem měl velkou radost, jak by ne!(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:34)

Věrka Turoňová:
Pane Ebene, v případě, že se dostanete k mému dotazu, upřímně řečeno, dozvěděl jste se už, jak to dělaj kosmonauti? Osobně by mě to taky zajímalo...:o)) Fandím Vám i vaší ženě. Jsem povzbuzena tím, že Bůh opravdu může všechno zlé změnit na dobré...Boží pokoj přeje Věrka
Marek Eben:
Věrko, máloco už vím tak dokonale, jako jak to dělaj kosmonauti. Dostal jsem poštou dokonce články přeložené z NASA i s obrázky. Mohu Vám říct - teď už to dělaj docela sofistikovaně, ale dřív! To už taky vím.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:36)

Petr:
Pane Ebene, neplanujete napsat pokracovani pisne Tak to chodi (zivot je mrcha)? (Pochopitelne by se pokracobani muselo zaradit pred posledni sloku :-)
Marek Eben:
Zatím ne, ale zamyslím se nad tím.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:39)

Ivana, Náchod:
Chtěla jsem Vám pogratulovat k TýTý. Už to udělalo mnoho jiných, přesto moc gratuluji. Ráda se dívám na Plovárnu a měla jsem moc ráda i Anežku. Přeji sobě i Vám, aby dočasnost v Čechách (nebo v České televizi?) dlouho netrvala. :-) Nepřijedete někdy vystupovat do Náchoda?
Marek Eben:
Ivano, v Náchodě hráváme docela často s Ypsilonkou, tak snad zase někdy. Zdravím!(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:41)

ŠaGi:
Vážený pane Ebene, moji blízcí mi říkají (resp. před časem říkali), že jsem Vám trochu podobný (nyní už mám asi o několik kilo více než vy). Nemáte nějaký tip, jak by to šlo využít? :-) A za druhé se chci zeptat: zmiňoval jstre se jednou, že máte problém s udržováním nadváhy. Jak to řešíte? (Potřebuju poradit, abych mohl přijmout tu funkci Vašeho dvojníka...)
Marek Eben:
Já radím, nedělejte s tím nic, já bezesporu přiberu a srovná se to. Roli mého dvojníka Vám nedoporučuju, to skoro nic nemůžete, dáte si panáka a všichni jsou pohoršeni.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:42)

Lenka K.:
Vazeny pane Ebene, nejdrive Vam chci moc podekovat za to, ze mne Vase hudba dokaze vzdy dostat do prijemneho rozpolozeni a Vase projevy na mne pusobi hluboce lidsky - proste jsem rada, ze jste. Zajimalo by mne, jaky mate vztah k jinym nabozenstvim - napr. k vychodnim a dale jaky mate vztah k joze. Dekuji a preji vse nejlepsi.
Marek Eben:
Já bych řekl, že se skoro v kažém náboženství člověk může něco naučit. Jógu jsem ke své škodě nestačil, ale táta ji jednu dobu docela poctivě cvičil.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:45)

Marie:
Marku, jste mi vzorem, jak žít víru bez výhrad, bez kompromisů a obcházení i v prostředí, které s Bohem příliš nesympatizuje. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda se Vám někdy stalo, že jste tak říkajíc "vypadl z role"? Umíte se třeba naštvat nebo vytočilo Vás někdy něco? Pak jsem se chtěla zeptat...asi by těch dotazů bylo více...mohla bych Vás a Vaši manželku pozvat do Telče na kafe? Děkuji za odpověď a přeji Vám oběma vše dobré.Marie
Marek Eben:
Marie, díky za pozvání, ale asi to tak hned nepůjde. Nicméně - jako by se stalo. Pokud jde o Váš dotaz, nejsem žádný anděl, normální, běžný hříšník, jako každej. Nedělejte si iluze.(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:47)

Mucha:
Vážený pane Ebene, máme radost, že se rozhovor s Vámi takto vydařil! Za redakci i za čtenáře (kteří - dle záznamu serveru - seděli u obrazovek po různých koutech celé zeměkoule) Vám děkujeme, "že jste nešel se psem" a zůstal sedět před obrazovkou Vašeho počítače. Přejeme Vám vše dobré!
Marek Eben:

Já taky moc děkuju, omlouvám se všem, které jsem nestihl, ale snažil jsem se. Díky za všechnu tu přízeň, až mě z toho mrazí, mám co dělat, abych si ji zasloužil. Srdečně Vás zdravím a nenechte se otrávit! Marek

(Odpovězeno: 2. 3. 2004 v 23:52)