Je středa, 5. ledna 2022. Poprvé se účastním Tříkrálové sbírky. Na tři hodiny se tak ze mě stává Kašpar. Spolu s Jarmilou a Honzou oblékáme kostýmy a jdeme na Vinohradskou ulici v Praze. Po pár minutách ze mě opadává ostych a s písní My tři králové jdeme k vám jdu vstříc kolemjdoucím. Kdo se u nás zastaví? Mají lidé v době covidu náladu na koledníky? Ptám se v duchu.

Mají. Zastaví se, poslechnou koledu a přispějí do kasičky. „To jsem už dlouho neslyšel,“ říká s úsměvem jeden z prvních dárců a vhazuje bankovku do kasičky.

„Nezlobte se, jsem bez práce a právě jdu na pohovor,“ vysvětluje žena, proč nepřispěje. Chápeme a moc držíme pěsti, aby to dobře dopadlo a měla o starost méně.

„Kolik se dává?“ ptá se další dárce, který se u naší trojice zastavil. Odpovídáme, že částka je dobrovolná. Stejně jako všem ostatním mu jako poděkování nabídneme kalendářík, cukřík nebo samolepku s nápisem K+M+B+2022. A přidáváme ještě i kartičku s textem krátké modlitby za požehnání domu.

Bankovku do kasičky vhodil i muž, který pak s futrálem na housle zašel do budovy Českého rozhlasu. Během pár minut byl u nás zpět s tím, že si nás musí ještě poslechnout, že takovéhle sbírky mají cenu. Do kasičky vhodil další bankovku. A navíc s naším představitelem „Baltazara“ přišli na to, že pochází ze stejného kraje. Měli tak oba radost. Houslista Jaroslav pak za námi přišel ještě jednou, prý mají pauzu při nahrávání koncertu. Byl to ten den nejštědřejší dárce. Příští rok by mohl koledovat s námi, napadá mě. Třeba by nás mohl doprovodit hrou na housle? Uvidíme.

Už podruhé kolem nás prochází maminka s kočárkem. Tentokrát se ale zastaví s tím, že už vyzvedla peníze z bankomatu a může tak přispět. Jejího chlapečka jsme ale téměř rozplakali, tak se rychle loučí a odchází.

Rázným krokem se blíží muž s aktovkou v ruce. „Přispívám jiným způsobem. Jsem z Hané a jako kluk jsem měl koledování povinné,“ houkl na nás. Nakonec se ale zastavil, zazpíval s námi koledu a přispěl do pokladničky. Mimochodem – měl nádherný hlas.

„Ale šestého je až zítra, proč vybíráte už dnes?“ diví se další kolemjdoucí. Vysvětlujeme mu, že sbírka probíhá od 1. do 16. ledna, ale nepřesvědčíme ho.

Během tří hodin se u nás zastavily desítky lidí s různými osudy. Jeden muž nepřispěl proto, že je v exekuci. Přejeme mu hodně štěstí, aby mu pomohla třeba akce milostivé léto.

Děkuji Charitě, že jsem mohla tři hodiny strávit v dobré společnosti a pro dobrou věc. Že jsme prohodili pár slov s lidmi na ulici, kde bychom se jindy minuli. Že jsme některým vykouzlili na tváři úsměv. Vážím si všech, kteří do sbírky přispěli. Je večer a já stále myslím na tu paní, která šla na pohovor. Uspěla? Moc bych jí to přála.

Zjišťuji, že Tříkrálová sbírka není jen o vybírání peněz, ale také o sbližování se. Tak zase příště na koledě!

kolednice Štěpánka
Foto Andrea Filičková

Tříkrálová sbírka je největší charitativní sbírkovou akcí u nás. Desetitisíce dobrovolníků v kostýmech králů navazují na starodávný lidový obyčej. Koledníci dnes, stejně jako kdysi přinášejí lidem přání Božího požehnání do nového roku a prosí přitom o příspěvek, který pomůže prostřednictvím Charity lidem v tíživé životní situaci. Výtěžek sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným skupinám lidí. Sbírka letos probíhá již 22. rokem a potrvá od 1. do 16. ledna 2022. Přispívat lze i on-.line. Více o Tříkrálové sbírce: www.trikralovasbirka.cz