Neustále přibývající zprávy o případech sexuálního zneužívání i v církvi vyvolávají ve společnosti vlnu rozhořčení, hněv a ztrátu důvěry.

Z výsledků vědeckých výzkumů vyplývá, že sexuální zneužívání je mnohem rozšířenější, než bychom si chtěli připustit. Podle docentky Slávky Karkoškové to znamená, že s velkou pravděpodobností máme mezi svými příbuznými, známými či kolegy lidi, kteří jsou oběťmi sexuálního zneužití, přestože o tom nevíme. Z tohoto pohledu se problém, který se nás zdánlivě netýká, stává i naší realitou, za kterou neseme odpovědnost.

Co přesně znamená sexuální zneužití a jak reagovat, když se s ním setkáme v našem okolí? Víc nám řeknou vysokoškolská pedagožka a výzkumnice ThDr. Slávka Karkošková, pastorační poradkyně sestra Marta Andraščíková SSS, vicerektor Kněžského semináře v Košicích JCLic. Andrej Kačmár a košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč.

Jednou z organizací, které sa problematice sexuálního zneužívání dětí věnují, je občanské sdružení ASCEND, které má webovou stránku http://sexualne-zneuzivanie.sk/. Sdružení poskytuje i odbornou pomoc těm, kteří prožili traumatickou zkušenost zneužití.