Ve Vsetíně od čtvrtka 20. 8. do soboty 22. 8. 2015 probíhal 5. ročník multižánrového křesťanského festivalu UNITED. Festival je svým zaměřením a výběrem účinkujících zaměřen hlavně na dospívající a mladé lidi. Celkový počet zúčastněných lidí dosáhl čísla 3 600.

Ředitel festivalu, Petr Húšť, uvedl: „Pro mě osobně to byl letos jiný festival, co do nového programu a příjemné atmosféry, včetně té duchovní. Jsem nadšen ze znovuobnoveného projektu UNITED Dance. Dále z  novinky, kterou bylo Festivalové městečko před Domem kultury, a které do ulic přineslo koncerty, rozhovory s umělci, workshopy, sporty a místa k setkávání.“

„Letošní program byl pro mě jednodušší, přesto pestrý a jasně zaměřený. Festival UNITED neberu jako projekt, ale jako iniciativu, při které na 700 lidí spojí síly a jsou ochotni pracovat společně. Velmi si toho vážím.“, uvedl Petr Húšť.

Festival nesl podtitul „Nespoutaný“. Podle Petra Húště „Nespoutaný“ poukazuje na nespoutaného Boha, kterého často spoutáváme svými vlastními představami. On je ale daleko větší než naše představy mnohdy bývají.

Lukáš Targosz, vedoucí královehradeckého sboru Element, měl promluvu během prvního festivalového večera. Konkrétně se zaměřil na téma nespoutané mysli a vyzýval, abychom podle slov apoštola Pavla z listu Římanům, obnovovali svojí mysl. Poté, co budeme mít pročištěnou, nespoutanou mysl od všelijakého „bahna“, budeme moci rozpoznat Boží vůli a povolání pro náš život. Budeme moci změnit naše chování a zároveň vystoupit z bludných kruhů, do kterých často upadáme.

Kateřina Lachmanová, terapeutka, spisovatelka a šéfredaktorka Karmelitánského nakladatelství, během pátečního dopoledne hovořila o nespoutaném Bohu a o rozdílech mezi svobodou a nespoutaností. Svoboda není cíl života ani hodnota sama o sobě. Svoboda je otevřený prostor. Otázkou je, jak svobodu využíváme. Zneužití svobody nás může přivést do otroctví. Zároveň naše svoboda může nabourat svobodu druhých.

Řečníkem pátečního večera byl Ondřej Szturc, vedoucí mládeže Evangelikálního společenství křesťanů v Havířově. Na příkladu povolání celníka Matouše ilustroval, jak Bohu na každém záleží a nerozděluje mezi dobrými a špatnými lidmi. Ježíš přišel ne proto, aby nám řekl, co všechno děláme špatně, ale proto, aby s námi měl vztah. Nepřišel proto, aby měl pravdu, ale přišel, aby dal milost, a aby hledal a spasil, co zahynulo.

Psycholog a pedagog Marek Macák v rámci sobotního večera vyprávěl příběh, kdy učedníci byli s Kristem několik let, a když Kristus odcházel, učedníci mu řekli: „My nevíme, kam jdeš.“ Marek poukázal, že i nám se může stát to, že s Kristem jdeme několik let a přitom nevíme, kam jít. Často jsme pohlceni křesťanským aktivismem či zákonictvím, a pak se ptáme: „To je celé? Já potřebuji víc!“  Musíme se uvědomit, že to vše není o nás, ale o Jeho plánu. Nemusíme držet svých plánů a představ. Často přemýšlíme omezeně, Bůh ale má svoji cestu.

V závěru festivalu Petr Húšť účastníky povzbuzoval: „Představte si jaký je Bůh... Tak takový přesně není... Věříme v nespoutaného Boha, který může změnit mě i tebe.. „

„Tam, kde je volný průtok, je občas prázdno. Ale tam, kde dáme hranice, uděláme hráz a máme plno. Věříme v nespoutaného Boha, který nám dává omezení proto, aby nás naplnil“, dodal Petr Húšť.

Na hudebních scénách vystoupilo celkem 24 kapel a interpretů. Hlavními zahraničními hosty byl estonský zpěvák Daniel Levi s kapelou, americká formace Divine Attraction, polská kapela Maleo Reggae Rockers, chorvatská skupina October Light a mezinárodní sestava Symphony of Nations.

Z česko-slovenských kapel a interpretů účastníkům zahrály formace Adonai, BCC Worship, eSPé, GodKnows, ICF Worship, Jedním srdcem, Lámačské chvály, Log-Out, Noemiracles, Nenadarmo, Pavel Helan, Safenat Paneach, The Neons, rapper Envej, písničkářka Janais a další.

Další součástí programu byly semináře, který v letošním roce bylo více než 20. Mezi témata, která si mohli účastníci vyslechnout patřily: Být hrdý na to, kým jsem, Co nám hrozí v kyberprostoru,  Porno je lež, Pouta méněcennosti a jak z nich ven, Skyté nebezpečí okultismu a jiné. Vedoucími seminářů byli například: Janette Oubrechtová, Hana Pinknerová, Pavel Raus, Tomáš Řehák, Jan Sokol, Olga Staňová, Johana Šujanová a Pavel Zoul.

Přímé přenosy z ranních a večerních programů živě přenášela televizní stanice TV Noe. Z festivalu byly pořízeny krátké videozáznamy, které jsou zveřejněny na YouTube profilu, www.youtube.com/festivalunited. Fotografie jsou uveřejněny na profilu festivalu na sociální síti Facebook v sekci Fotky, https://www.facebook.com/festivalunited.

Akci pořádal zapsaný spolek UNITED 3P, z. s. ve spolupráci se vsetínskými církvemi.

 

Odkazy:

Webové stránky: http://www.festivalunited.cz

Facebook: https://www.facebook.com/festivalunited

YouTube: https://www.youtube.com/user/festivalunited

Festivalové video č.1 UNITED NEWS 2015 - Čtvrtek: https://youtu.be/NPDSzeUcMXE

Festivalové video č.2 UNITED NEWS 2015 - Pátek: https://youtu.be/TSChhWkL7qY

Festivalové video č.3 UNITED NEWS 2015 - Sobota: https://youtu.be/juh6hOBtL_E