V předposlední den roku náhle zemřel křesťanský novinář, vysokoškolský pedagog, kolega, kamarád a hlavně tatínek a manžel Filip Breindl. Bylo mu 44 let a nenadálou zdravotní indispozici, která jeho odchod zapříčinila, nikdo nemohl předvídat.

V tuto chvíli je nepředstavitelné tuto zprávu přijmout, pochopit a vstřebat, je zde ale konkrétní hmatatelná věc, kterou ve svém šoku může udělat každý z nás. Mysleme na Fildovu rodinu, zejména manželku a tři malé děti (7, 5 a 3 roky), a podpořme je modlitbou a finančním příspěvkem, který samozřejmě nemůže zmírnit jejich ztrátu, ale může pomoci překonat alespoň praktické starosti, které odchod živitele rodiny přináší.

O Filipovi

Vystudovaný doktor teologie, inteligentní a činorodý Filda měl nespočet hřiven, díky nimž se mohl klidně hřát na výsluní vrcholné české novinařiny, rozhodl se je ale propůjčit do služeb méně populárních, lajkovaných a honorovaných – do služeb křesťanského zpravodajství a publicistiky.

Dlouhé roky pracoval jako vedoucí zpravodajsko-publicistické redakce a zástupce šéfredaktora Radia Proglas, po odchodu spoluzaložil křesťanský podcast Bez filtru, kde aktivně působil, a stal se také nepostradatelným členem redakce Katolického týdeníku, pro který sledoval zejména dění ve Vatikánu, na nějž byl předním odborníkem. Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně se jako pedagog podílel na formování mladé novinářské generace, hlavně v oblastech rozhlasové a názorové žurnalistiky, a pracoval také na rektorátu MU jako jeden z redaktorů Odboru komunikace.

Pomáhal s propagací pro farnost sv. Jakuba v Brně, moderoval debaty nejen pro televizi Noe, zpíval v chrámovém sboru, chodil na výlety s kamarády i se svými dětmi, psal deníky z cest s Papežskými misijními díly. Díky smířlivé povaze, nadhledu a jazykové vybavenosti se domluvil opravdu s každým, fascinoval nás svým přehledem, nedal dopustit na rodné Sudety nebo na hokejové Karlovy Vary. Jeho humor je pověstný.

Tenhle laskavý, silný, vtipný a moudrý člověk nás příliš brzy předešel do nebeského království.

Děkujeme za vše, Fildo. Je po Tobě obrovské prázdno.
Kolegové z podcastu Bez filtru, Katolického týdeníku a Masarykovy univerzity

Zapojit se do sbírky i třeba jen nepatrným dílem můžete zde na webu donace.cz