Mikulášská nadílka splní přání ukrajinských dětí, které žijí v blízkosti bojových zón

Kdysi útulné vesnice a města v Doněcké a Luhanské oblasti, dnes lekají svou prázdnotou a apokalyptickým vzhledem. Od roku 2014, kdy začaly boje na Ukrajině, se zde nepřestalo střílet. Lidé zde jsou traumatizováni očitými zážitky válečného konfliktu. V bezprostřední blízkosti bojové linie nebo přímo na ni bydlí mnoho rodin s dětmi, které nemají kam jít. Nezbývá jim nic jiného, než v nebezpečných podmínkách zůstat.

Charita - Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce do těchto oblastí pravidelně přepravuje hygienické a potravinové balíky pomoci. Autentický kontakt s místními rodinami, odstartoval v roce 2017 myšlenku uspořádat první Mikulášskou nadílku. „Chtěli jsme udělat radost dětem, které mají za sebou často velmi frustrující zážitky,“ vysvětluje za Diecézní charitu ostravsko-opavskou vedoucí Střediska, Veronika Mechová. „Během loňského podzimu jsme si vyslechli přání třicítky dětí z měst Svitlodarsk, Luhanske, Novoluhanske a Slovjansk, a díky štědrosti dárců jsme nakonec předali dárky 60 dětem,“ popisuje Mechová loňskou nadílku, kterou odvezli na Ukrajinu 19. 12., kdy se zde slaví svátek sv. Mikuláše. Mezi dárky se objevilo oblečení, teplá obuv, školní uniformy i hračky. „Přání dětí z východu Ukrajiny bohužel často odpovídá situaci, ve které žijí. Nezapomenu na čtyřletou holčičku Iru, která nechodila v zimě ven. Jednoduše proto, že neměla co na sebe. Přála si zimní bundu a boty,“ vzpomíná Mechová.

Jak se zapojit do Mikulášské nadílky?

Nákup dárku

Udělejte radost konkrétnímu dítěti výběrem přání na www.adoptujsi.cz/mikulaska-nadilka-2018. Podrobnější informace získáte také na tel. čísle: 733 741 216. Jednotlivé dárky potřebujeme mít na Středisku humanitární pomoci a rozvojové spolupráce do 14. 12., abychom je stihli přepravit na Ukrajinu.

Finanční dar

Pokud nemáte prostor vyrazit na nákupy a rádi byste přispěli, budeme vděčni za libovolnou částku zaslanou na transparentní účet: 2800779701/2010 s variabilním symbolem 999. Za vybrané finanční prostředky nakoupíme dárky na Ukrajině a předáme je dětem. Finanční dary můžete zaslat do 19. 12. 2018.

Darujme.cz

Stačí 3 kliknutí a nadílka rozsvítí oči dalším dětem. Přes portál darujme.cz můžete přispět konkrétní částkou. Výzva je otevřená do 19. 12. 2018.

Letos bude možné obdarovat minimálně 46 dětí z Doněcké oblasti, která leží v bezprostřední blízkosti bojové linie. Mikulášská nadílka poputuje na Ukrajinu 15. 12. 2018 a bude předána dětem ve městech Slovjansk, Luhanske, Vozdvyženka, Svitlodarsk a okolí 19. 12. na svátek sv. Mikuláše.