Tomu, kdo tě prosí, dej. (Mt 5,42) - Citát z Bible na každý den

30. 7. 2021, stepa

Zájem o okultismus a magii

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... > Magie, okultismus

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li je nějakým způsobem ''špatná'' četba literatury ohledně magie, spiritismu apod. Zajímá mě to samozřejmě z křesťanského pohledu, ale rád bych si o tom přečetl i z pohledu lidí, kteří se nachází řekněme na opačné straně barikády. Jejich motivace, život, argumenty atd. Dále mě zajímá, zda-li může být samotné vlastnictví takových knížek (zdůrazňuji, že pouze literatury) škodlivé a může samo o sobě přitahovat zlo, pokud se kniha nepoužívala k žádným rituálům ani jiným podobným praktikám?

Další otázka je spíše jen můj osobní dojem. Zdá se mi, že otevření se zlu je někdy až příliš jednoduché, zatímco působení Boha si často ani neuvědomujeme. Narážím tím na některé situace popsané na vašich stránkách, kdy se děti třeba na školním výletě mohou nedobrovolně při vyvolávání duchů stát obětmi těchto duchů a jejich působení, zatímco požehnání na konci mše svaté většina lidí nijak nepociťuje. Má to co dočinění třeba s tím, že ďábel má větší snahu prostoupit do našeho života a ovlivňovat nás, zatímco Bůh nám dává více svobody? Nebo se mýlím a jen nejsem k působení dobra tolik vnímavý? Předem děkuji za odpověď.

Jsme fascinováni magií, přitahuje nás

Dobrý den,
Jakákoliv věc (kniha) je sama o sobě je nelišná, to znamená ani dobrá, ani špatná. Její vlastnění nebude žádným způsobem přitahovat zlo zvlášť v případě člověka, který je křesťan. Podstatu knihy ovšem tvoří její obsah a ten v tomto případě rozhodně nelišný není. Vy se ptáte, jak to je v případě, že si tuto knihu pořídíte s cílem ji číst a to i přesto, že tyto informace můžete získat i z jiných míst.
Odpověď bude trochu širší, černobílé vidění zde asi nebude možné. V první řadě nevím, jestli získáte mnoho takovou četbou, protože obsah těchto knih směřuje otevřeně nebo zastřeně k Ďáblu, máte tedy co dělat s NĚKÝM. To si patrně uvědomujete.

Se všemi věcmi (knihami i předměty) je to stejné. Samy o sobě nic nepůsobí a nemohou působit. Pokud mi zítra někdo položí tuto knihu před dveře a já ji seberu a otevřu, a ještě ukáži ženě a dětem, nic to nemůže způsobit, odevzdal-li jsem život Kristu. Jestli si ale takovou knihu někdo přímo pořídí, nějak tím vyjadřuje, že ho zajímá. Více či méně je možné považovat takový nákup knih nebo jejich četbu za první pootevření dveří zlému. I když by se třeba nic nestalo, je to škoda. Co všechno může taková četba způsobit v naši duši? Když půjdu hodně daleko, napíši vám rčení: člověk je tím, na co se dívá. Jinými slovy čím plní svoji mysl. Jak říká sv. Jan od Kříže (přesnou citaci bohužel nemám): každá myšlenka má hodnotu nebe a je na mně, jak ji využiji.

Někdy se hovoří o tzv.fascinaci zlem. Jsme fascinováni magií a přitahuje nás. Je to škoda. Sama jsem na střední škole zkoumala z knih, proč je možná telepatie a pohyb věcmi. Pár měsíců mne tyto věci zajímaly. Nikdo mne tehdy v tomto nevedl. V tomto smyslu bych řekla, že je škoda věnovat čas četbě a příliš se informovat o magii a spiritismu, tyto věci nám nepřísluší. Rozumějte dobře: samozřejmě mne to jako křesťana nezbavuje povinnosti mít základní přehled o těchto věcech a znát dobré důvody, proč se jimi nebudu zabývat. Takový i detailní přehled lze ovšem získat poměrně rychle skrze rozhovory, svědectví, knihy věřících autorů ap.

Píšete, že otevření se zlu je někdy až příliš jednoduché zatímco působení Boha si často ani neuvědomujeme. Myslím, že mluvíte o člověku, který je věřící. K tomuto píše světec Ignác pěknou myšlenku: Když Duch svatý vniká do duše křesťana, působí to jemně a tiše, jako když se kapka vody vsákne do houby. Neudělá mnoho ruchu. Zato zlý duch musí silně lomcovat dveřmi, aby vstoupil do duše. Z toho plyne, že požehnání při mši často lidé ´příliš nevnímají´, protože jsou již požehnání plní, jejich život je dobře nasměrován. Je to jen další jemná kapka a postrčení dobrého ducha na jejich cestě. Duch svatý není cizí silou, naše já nepotlačuje. Pouze nás povzbuzuje na správné cestě. Proto je jeho působení jemné. Vchází do duše jako do svého vlastního příbytku. Je pravda, že zlý duch nečeká a vstupuje tam, kde mu pootevřeme. A někdy to jde rychle. Ďábel zcela jistě nemá větší snahu vstoupit do našeho života, než Bůh. Kdyby to tak bylo, tak už svět patří jemu. My však víme zcela s jistotou, že i přes Covid a další věci, že pokud dáme život Bohu, žijeme pod pevnou Kristovou vládou. Člověk má zcela svobodnou vůli rozhodnout se, pod kterým praporem bude žít. Jako je ´snadné´ spojit se s Bohem, tak je ´snadné´ spojit se se Zlým. Konec konců každodenní boj o čistotu našich činů je toho důkazem. Chvíli stojíme na straně zla a chvíli dobra. Je to boj zlého s dobrem uvnitř naší duše. Věřící člověk ovšem ví, že je mu odpuštěno, pokud přichází ke Kristu. O tomto více na stránkách jezuitů www.jesuit.cz a v knihách o svatém Ignáci a o rozlišování.

Namísto knih, o kterých píšete, bych Vám spíše doporučila orientovat se na věřící lidi, kteří už mají zkušenost s těmito věcmi a mohou vám vyprávět ze svého života, o čem magie a spiritismus je a co všechno o nich během své cesty ke křesťanství nastudovali. Mimochodem,  je jisté, že knihy o magii a spiritismu Vám nikdy nebudou říkat pravdu. Jak řekl démon jednomu světci: ´My nikdy neříkáme pravdu.´ Jak tedy potom číst takové knihy? Nevěřím, že podstatu magie a spiritismu v nich najdete. Tu je třeba hledat s Duchem svatým.

Přeji vám, abyste se nechal fascinovat Bohem. Stojí to za to.

Doprovázím Vás modlitbou na cestě s Duchem svatým.
 

Kategorie otázky: Magie, okultismus

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)