Tomu, kdo tě prosí, dej. (Mt 5,42) - Citát z Bible na každý den

28. 7. 2022, mak

Vykládání karet, tarot a víra

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... > Magie, okultismus

Dobrý den.
Zajímal by mne vztah víry k Tarotu. Četla jsem, že katolické náboženství se k němu nestaví příliš pozitivně. Musím se přiznat, že ačkoli jsem věřící, několikrát jsem "výklad" zkoušela nebo jsem se jím zabývala z hlediska jungiánských archetypů. Vím, že v psychoterapii s ním jako se symboly pracují i psychoterapeuti a koučové.

Četla jsem k němu jednu interpretaci od B. Vurma a nezdá se mi v tom nic v rozporu s vírou - každý z obrázků má, podle mě,  spojitost, nějakou symboliku reality života. Objevuje se tu i nehezká karta, např. Ďábel, nicméně i on je jako padlý anděl určitým symbolem (např. naší nedokonalosti a hříchu) a jedním aspektem je, že jej nemusíme "uposlechnout" a to "zlo" tedy můžeme překonat. Karta Velekněžka je někdy spojována s Pannou Marií, u karty Hvězda se hovoří o betlémské hvězdě, Věž bývá spojována s Babylonskou věží a nabádá v řadě interpretací před pýchou a vede ve interpretacích k větší pokoře...V interpretacích vidím u jednotlivých karet spíše varování před špatnými vlastnostmi.

Osobně jedna zkušenost: udělala jsem si výklad na dvě karty, kde mi vyšla Věž a Císař. Ta Věž je v interpretační knize vysvětlována stručně následovně: něco s Vámi otřese, nějaká nečekaná událost, padající postavy z Věže však dostávají jen lekci "omráčení", je třeba přehodnotit život, možná není budován na dobrých základech nebo chránit se před pýchou.

Je pravda, že brzy poté jsem měla nějaké zdravotní problémy a nesla jsem si zatím dosti nejistou zprávu od lékaře, která mne docela znepokojila a já si následně uvědomila poselství Věže: Tak, brzdi! Tudy ne! A vedlo mne to opravdu k jistému přehodnocení hodnot, dokonce k tomu, že jsem se začala více zabývat věcmi víry, které jsem skutečně poslední roky dost zanedbávala. Celkově jsem si uvědomila, že "něco jsem dělala špatně a vedlo mne i to více k modlitbě apod.

Takže, v těch kartách mám jakýsi rozpor. Proč by něco "nevhodného" mohlo vést k pozitivní proměně člověka? Proč, když jejich interpretace nehovoří o ničem špatném, naopak "varuje" před pokušením (karta Ďáběl) nebo např. pýchou, životem vedeným na "nesprávných základech"?

Zajímal by mne Váš názor. Děkuji.

Už příběh z ráje vypráví o tom, jak ďábel působí

Dobrý den.

Těší mě, že o svém životě opravdu přemýšlíte, že neděláte věci jen tak. Hledáte, zkoumáte, ptáte se. Používáte občas karty, fungují, a tak v nich nevidíte nic špatného. Proč by měly  mít zlý dopad na člověka? Pokusím se Vám napsat, co mne k tomu napadá.

Pokud začneme počítat ve svém životě s Bohem, dozajista se objeví i Boží odpůrce ďábel. On je ten lhář, nepřející, pomlouvač, žalobník… jeho jméno je ale také lucifer a tzn. světlonoš. A právě to vyjadřuje jeden ze způsobů jeho chování. I on přináší světlo. Moc toho o něm nevíme, ale můžeme počítat s tím, že jako padlý anděl je velmi chytrý. A nemá problém použít jakýkoli způsob, aby nás dostal od Ježíše. A už příběh z ráje (Gn3) vypráví o tom, jak působí. Vlastně to vypadá, že to s Adamem a Evou myslí velmi dobře, že mu jde o jejich dobro. A že naopak Bůh je ten, který je nepřející, přísný, zakazující… zkrátka, že Bůh dobrý není. A také, že Bůh vlastně není potřeba, že si vystačíme sami… "nezemřete, ... ale budete jako bohové..."  A to je odbočka, která vede do smrti.

Ve Starém Zákoně často čteme o Bohu ,"žárlivě milujícím‘‘. Bůh zná člověka, zná jeho srdce. Ví, že ,"sedět na dvou židlích‘‘ je velmi náročné a destruktivní. A protože nás stvořil ke svému obrazu, stvořil nás pro vztahy. A on chce být tím prvním a nejdůležitějším vztahem. Vztahem, který má být pramenem, zdrojem, ochráncem, učitelem... vztahů dalších.

Z mého pohledu mohou být karty zkratkou, odbočkou, ztrátou směru, vložením důvěry někam jinam než do Hospodina, i modlářstvím… A určitě Vás ze začátku povedou ,,dobře‘‘. Z našeho lidského pohledu určitě. Ale je to dobře i z Božího pohledu? Nebudou nám časem krást čas, který máme trávit s Hospodinem? Budeme se v nejistotě, v těžkostech, ve strachu… obracet ke kartám nebo k Hospodinu? Možná je to teď jen nevinné zkoušení, jak to funguje. Časem se karty mohou stát prvním rádcem. A pokud jsou za nimi nedobré síly, začnou Vás pomalu svádět z dobré cesty. Pomalu a nenápadně.

Každý pátek jsou na Youtube živé chvály se skupinou ,,Lamačské chvály‘‘. Je to slovenská skupina lidí, kteří jdou velmi poctivě za Bohem. A rozhodli se, že chtějí opravdově sloužit Jemu a Jeho království. Součástí jejich chval je také trochu vyučování a různá svědectví o Boží lásce a Boží moci. Můžete se podívat i na záznamy.  Mj. opakovaně mluví o tom, jak je pro člověka velmi těžké rozlišit, co je pro něj dobré a co ne.

Přeji Vám, aby Vám Hospodin dal zakusit mnoho své lásky a péče, i jistotu svého vedení krok za krokem, abyste už žádný karetní výklad nepotřebovala. I přes karty může Bůh přivést člověka k sobě (tak trochu se Vám to stalo:-)). Ale jakmile poznáme Ježíše, tak už je škoda se vracet k něčemu jinému.

Kéž Vám Hospodin požehná, chrání Vás od zlého a naplňuje radostí a pokojem.
 

Kategorie otázky: Magie, okultismus

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)