Kdo sejí v slzách, žnout budou s jásotem. (Ž 126,5) - Citát z Bible na každý den

8. 6. 2023, vhu

Trápí mě zatrpklost vůči Bohu. Proč se vůbec modlit?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Zlo a utrpení ve světě

Dobrý den,
již delší dobu mě trápí jakási zatrpklost vůči Bohu a nevím kam se obrátit... Tak píši sem.. Vše to začalo "Ukrajinou". Mívala jsem věci ohledně Boží vůle či takové otázky typu.. "Proč tohle Bůh dopustí?" srovnané, ale nemůžu se zbavit jakési zatrpklosti a hořkosti vůči Němu. Je přece dobrý, takže to nechce. Mohou za to lidé a jejich hříchy. A Bůh nezasáhne, mohl by.. ale dal lidem svobodu, takže trpí tím co se děje. S tímto vysvětlením zla ve světě jsem se donedávna "spokojila".

Ale pak začaly další rány v mém životě. Rodiče skončili oba v nemocnici, přítel dostal covid, atd. atd. Začalo se hromadit spoustu negativ a já už se nedokáži na Pána nezlobit... Proč? A proč i tohle? Ta minulá rána nestačila? U nemoci mi už tak  "nezapadá" vysvětlení, že to byla někoho chyba, hřích, takže tam mi moje předchozí vysvětlení už nestačí. 

A pak mi ještě při neustálém opakování toho, že se máme modlit za Ukrajinu: Proč se tedy vlastně člověk má modlit za tu situaci a proč Bůh jeho potřebuje modlitbu, když stejně zakročit nechce, protože nevezme lidem svobodu? Mohl by, ale neudělá to, i když ho to bolí. Jaký význam má tedy v této chvíli modlitba? A i kdyby například mohla něco změnit, proč Bůh nezakročí i bez ní, když vidí, že už je toho na člověka příliš? Snad jsem to nějak vysvětlila a rozumíte otázkám.

Děkuji.

Stále znovu si vybavujme biblická slova o nutnosti modlitby

Vážená paní N....
kladete si zcela oprávněné otázky, které trápí lidstvo od vzniku jeho existence. Jak je možné, že Bůh, který je láska, dopouští utrpení tvorstva? Proč nezasáhne, a i když se usilovně modlíme, nepomáhá to? Stane se pravý opak. Z našeho okolí známe asi dost lidí, kteří na základě této zkušenosti Boha opustili. Nemodlí se k němu, nepotřebují ho, protože když ho nejvíce potřebovali, Bůh mlčel.

Jsem rád, že si na téma přímluvné modlitby dokážete mnohé souvislosti vysvětlit. A máte zcela pravdu, že Bůh dává člověku svobodu, která je tím nejvzácnějším darem. Svoboda ale není bezbřehá, přináší mnoho dobrého, ale její zneužití i velké bolesti, které vnímáme zvlášť citelně třeba v současné válce na Ukrajině. Ale i každodenní těžkosti, které mnohdy naplňují náš život, i když Boha prosíme o pravý opak. Co s tím? Máme návod, jak tomu předejít? Slyší dobrý Bůh naše modlitby? Přiznám se, že na množství těchto otázek nemám přesvědčivé odpovědi. Občas jsem v kontaktu s lidmi, kteří prožívají nezměrnou bolest a trápení, ať je to nemoc nebo ztráta někoho blízkého. A ti lidé se ptají, kde je Bůh, který dopustil toto utrpení. V tu chvíli je lepší mlčet, než za každou cenu přispěchat s lacinou odpovědí. I naše vyjádření bezradnosti patří k víře v Boha.

V Bibli máme mnoho příkladů a situací, kdy Bůh jakoby neslyší. Vzpomeňme jen na Jóba a jeho nezměrnou bolest, na krále Davida, který prosí za uzdravení svého syna, který ale stejně zemře, na apoštola Pavla, který prosí, aby ho Bůh zbavil „ostnu“, který ho trápí. A místo aby Bůh problém odstranil, dá Pavlovi milost a sílu k tomu, aby jej mohl snášet, a prohlásí, že jeho milost „stačí“. Ale pak tu máme i mnoho zázraků a uzdravení, kdy člověk jen zavolá a Bůh nejen slyší, ale i koná.

Jestliže věříme a chápeme, že Bible je Božím slovem, kterému můžeme věřit, jsme na dobré cestě. Stále znovu si můžeme vybavovat biblická slova o nutnosti modlitby a řídit se jimi, i když třeba nevidíme pozitivní výsledek. Musíme si ale přiznat, že náš pohled na věc nemusí být v souladu s pohledem Božím (Iz 55,8) a víme také, že nás Bůh učí tomu, abychom přijímali jeho vůli. Nikde není řečeno, že nás v tomto světě nepotkají těžké věci a bolesti. Ta pravá odměna je nasměrována do Božího království. Vždy bychom ale měli mít na paměti, že Bůh člověka bezvýhradně miluje, že je s ním i v bolesti a trápeních a připravuje pro něho to nejlepší.

Vytrvejte, prosím, v modlitbě, i když přicházejí chvíle, kdy zažíváte pocit, že to nemá cenu. Rozhodně v těchto pocitech nejste jediná a osamocená. I když třeba nevidíme hmatatelný výsledek přímluvné modlitby, můžeme si být jisti, že ji Bůh bezezbytku použije a že rozhodně není zbytečná.

K další inspiraci a zodpovězení Vašich otázek Vám rád doporučím knihu od J. B. Brantschena „Proč nás dobrý Bůh nechává trpět“ (Scriptum, 1993).
Přeji Vám do Vašeho života vše dobré.

Kategorie otázky: Zlo a utrpení ve světě

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2023) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu
(16. 9. 2023) Martin Beran, než se stal křesťanem, prošel při svém hledání mnohými nebezpečími různých esoterických disciplín.…

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR
(15. 9. 2023) V ČR vzniká nová nezisková platforma s křesťanskými filmy, dokumenty, seriály nebo pořady pro děti…

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2023) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se…