Odvrať mě od cesty lži. (Ž 119,29) - Citát z Bible na každý den

8. 6. 2023, vhu

Trápí mě zatrpklost vůči Bohu. Proč se vůbec modlit?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Zlo a utrpení ve světě

Dobrý den,
již delší dobu mě trápí jakási zatrpklost vůči Bohu a nevím kam se obrátit... Tak píši sem.. Vše to začalo "Ukrajinou". Mívala jsem věci ohledně Boží vůle či takové otázky typu.. "Proč tohle Bůh dopustí?" srovnané, ale nemůžu se zbavit jakési zatrpklosti a hořkosti vůči Němu. Je přece dobrý, takže to nechce. Mohou za to lidé a jejich hříchy. A Bůh nezasáhne, mohl by.. ale dal lidem svobodu, takže trpí tím co se děje. S tímto vysvětlením zla ve světě jsem se donedávna "spokojila".

Ale pak začaly další rány v mém životě. Rodiče skončili oba v nemocnici, přítel dostal covid, atd. atd. Začalo se hromadit spoustu negativ a já už se nedokáži na Pána nezlobit... Proč? A proč i tohle? Ta minulá rána nestačila? U nemoci mi už tak  "nezapadá" vysvětlení, že to byla někoho chyba, hřích, takže tam mi moje předchozí vysvětlení už nestačí. 

A pak mi ještě při neustálém opakování toho, že se máme modlit za Ukrajinu: Proč se tedy vlastně člověk má modlit za tu situaci a proč Bůh jeho potřebuje modlitbu, když stejně zakročit nechce, protože nevezme lidem svobodu? Mohl by, ale neudělá to, i když ho to bolí. Jaký význam má tedy v této chvíli modlitba? A i kdyby například mohla něco změnit, proč Bůh nezakročí i bez ní, když vidí, že už je toho na člověka příliš? Snad jsem to nějak vysvětlila a rozumíte otázkám.

Děkuji.

Stále znovu si vybavujme biblická slova o nutnosti modlitby

Vážená paní N....
kladete si zcela oprávněné otázky, které trápí lidstvo od vzniku jeho existence. Jak je možné, že Bůh, který je láska, dopouští utrpení tvorstva? Proč nezasáhne, a i když se usilovně modlíme, nepomáhá to? Stane se pravý opak. Z našeho okolí známe asi dost lidí, kteří na základě této zkušenosti Boha opustili. Nemodlí se k němu, nepotřebují ho, protože když ho nejvíce potřebovali, Bůh mlčel.

Jsem rád, že si na téma přímluvné modlitby dokážete mnohé souvislosti vysvětlit. A máte zcela pravdu, že Bůh dává člověku svobodu, která je tím nejvzácnějším darem. Svoboda ale není bezbřehá, přináší mnoho dobrého, ale její zneužití i velké bolesti, které vnímáme zvlášť citelně třeba v současné válce na Ukrajině. Ale i každodenní těžkosti, které mnohdy naplňují náš život, i když Boha prosíme o pravý opak. Co s tím? Máme návod, jak tomu předejít? Slyší dobrý Bůh naše modlitby? Přiznám se, že na množství těchto otázek nemám přesvědčivé odpovědi. Občas jsem v kontaktu s lidmi, kteří prožívají nezměrnou bolest a trápení, ať je to nemoc nebo ztráta někoho blízkého. A ti lidé se ptají, kde je Bůh, který dopustil toto utrpení. V tu chvíli je lepší mlčet, než za každou cenu přispěchat s lacinou odpovědí. I naše vyjádření bezradnosti patří k víře v Boha.

V Bibli máme mnoho příkladů a situací, kdy Bůh jakoby neslyší. Vzpomeňme jen na Jóba a jeho nezměrnou bolest, na krále Davida, který prosí za uzdravení svého syna, který ale stejně zemře, na apoštola Pavla, který prosí, aby ho Bůh zbavil „ostnu“, který ho trápí. A místo aby Bůh problém odstranil, dá Pavlovi milost a sílu k tomu, aby jej mohl snášet, a prohlásí, že jeho milost „stačí“. Ale pak tu máme i mnoho zázraků a uzdravení, kdy člověk jen zavolá a Bůh nejen slyší, ale i koná.

Jestliže věříme a chápeme, že Bible je Božím slovem, kterému můžeme věřit, jsme na dobré cestě. Stále znovu si můžeme vybavovat biblická slova o nutnosti modlitby a řídit se jimi, i když třeba nevidíme pozitivní výsledek. Musíme si ale přiznat, že náš pohled na věc nemusí být v souladu s pohledem Božím (Iz 55,8) a víme také, že nás Bůh učí tomu, abychom přijímali jeho vůli. Nikde není řečeno, že nás v tomto světě nepotkají těžké věci a bolesti. Ta pravá odměna je nasměrována do Božího království. Vždy bychom ale měli mít na paměti, že Bůh člověka bezvýhradně miluje, že je s ním i v bolesti a trápeních a připravuje pro něho to nejlepší.

Vytrvejte, prosím, v modlitbě, i když přicházejí chvíle, kdy zažíváte pocit, že to nemá cenu. Rozhodně v těchto pocitech nejste jediná a osamocená. I když třeba nevidíme hmatatelný výsledek přímluvné modlitby, můžeme si být jisti, že ji Bůh bezezbytku použije a že rozhodně není zbytečná.

K další inspiraci a zodpovězení Vašich otázek Vám rád doporučím knihu od J. B. Brantschena „Proč nás dobrý Bůh nechává trpět“ (Scriptum, 1993).
Přeji Vám do Vašeho života vše dobré.

Kategorie otázky: Zlo a utrpení ve světě

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…