Bděte a modlete se, abyste mohli obstát. (Lk 21,36) - Citát z Bible na každý den

13. 4. 2022, KP

Teorie čtyř elementů elementů

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak se církev staví k "teorii čtyř elementů" (voda, země, vzduch a oheň)? Na základě jakýchsi "psychologických" testů se lidé rozřadí do těchto "kategorií" a můžou tak o sobě zjistit nějaké informace, jako emocionální rozpoložení, atd...

Děkuji.

Potíž nastává, když je teorie spojována s esoterickými praktikami

Dobrý den,
děkujeme za důvěru, s jakou se na nás obracíte. Církev žádné oficiální stanovisko k této konkrétní metodě nemá, i přesto můžeme uvažovat nad některými jejími aspekty, abychom dospěli k určitému závěru. Domnívám se, že na tuto metodu můžeme nahlížet dvěma způsoby. Tím prvním je filozofický či psychologicko-filozofický. Samotná teorie může posloužit při pokusu kategorizovat osobnosti podle předem definovaných pojmů. Definujeme tedy, jaké vlastnosti vnímáme u těchto čtyř živlů, a podle toho, jaké vlastnosti podobné vlastnostem živlů dominují u té které osoby, si tuto osobu zařadíme do některé ze čtyř skupin. O tom se ve Vašem dotazu zmiňujete a domnívám se, že s tímto církev problém nemá, neboť v tomto případě lze metodu chápat pouze jako jakousi teoretickou pomůcku (převzatou od řeckých filozofů), kdy namísto např. čtyř typů temperamentu, které dnes běžně používáme, si při definování osobnosti vezmeme na pomoc přírodní živly.

Potíž nastává ve chvíli, kdy je tato teorie spojována s esoterickými metodami (různé druhy energetického léčení, např. reiki, léčivé kameny, apod., meditační techniky pro změnu vědomí, hypnóza, astrální cestování, dále využívání okultních praktik, jakými jsou např. věštba z karet, numerologie, astrologie...) Před těmito praktikami církev velice zřetelně varuje, jako před něčím, co je povážlivé zahrávání si s temným duchovním světem.

V čistě praktické rovině se zdá, že o teorii čtyř elementů se dnes nejvíce dozvíme právě z nabídek, které slibují léčení či psychoterapii pomocí různých esoterických metod. Obecně platí, že tam, kde bychom se v nabídce dočetli o léčbě pomocí energií (kosmická, přírodní, naše vlastní atd., které by měly být ovládány např. pomocí různých meditačních technik), tam by nám měla zablikat červená kontrolka. Stejně tak v případě, že bychom se o dotyčném terapeutovi, který službu poskytuje, dozvěděli, že ve svém životopise uvádí ovládání nějakých okultních praktik (tarot, astrologie, umožňování cestování minulými životy pomocí hypnózy apod.).

Kategorie otázky: Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Advent

Advent
(2. 12. 2023) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Doporučené knihy (listopad 2023)

Doporučené knihy (listopad 2023)
(30. 11. 2023) Stále se na nás obracejí naši čtenáři s prosbou o doporučení nějakých kvalitních knih.

Bůh neříká: "Už neplač." Ale naopak...

Bůh neříká: "Už neplač." Ale naopak...
(29. 11. 2023) Bůh utírá slzu z každé tváře. Ježíš neříká: "Přestaň s tím nářkem". Ale naopak...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2023) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2023) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…