Pavel promluvil k lidu: „Já jsem Žid.“ (Sk 22,3) - Citát z Bible na každý den

30. 7. 2021, Jas

Smíšené manželství - evangelík a katolička

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus

Dobrý den, už delší dobu Vás chci požádat o radu. Jsem katolička a manžel evangeíik. Svatbu jsme měli v evangelickém kostele bez toho, aniž bych si to sama ve své církvi nějak  pořešila. Děti jsou pokřtěné u evangelíků. Dá se říct, že žijeme aktivním křesťanským životem. Teda všichni kromě mě, protože jsem katolička a nemohu ke svátostem, které jsou pro mě důležité. Manžel je skvělý, ale na katolickou víru má svůj názor, chtěl by, abych přestoupila k nim. Cítím se jako mezi dvěma mlýnskými kameny. Nikam nepatřím. Modlím se, ale odpověď nepřichází. Nevím, co mám dělat.

Děkuji za odpověď.
Přeji požehnaný den.

Vaše touha po svátostech se může naplnit

Milá ...
mám radost z toho, že jste našla odvahu a napsala o svém hledání. Nevíte, co dělat v situaci, kdy s rodinou praktikujete aktivní křesťanský život, ale ve Vašem srdci roste touha po hlubším spojení s Pánem Ježíšem, tak jak jste ho zakusila při praktikování katolické víry.
Je krásné číst o tom, že máte s manželem pěkný vztah, vychováváte děti ve víře. Vlastně je to hodně Vaše zásluha, že jste se svému manželovi přizpůsobila a plně ho přijímáte i s jeho evangelickým vyznáním. Zároveň ale cítíte, že nemůžete jednoduše konvertovat k evangelické víře, i když by se tím zdánlivě všechno vyřešilo. Vnímám to jako poctivé a pravdivé.
Mám pro Vás dobrou zprávu, potřebné dokumenty je možné opatřit i dodatečně. Odborně se tomuto postupu říká sanace, neboli dodatečné církevní zplatnění manželství. S důvěrou se obraťte na kněze ve farnosti, kde jste byla pokřtěná nebo kde bydlíte, který s Vámi vyplní žádost pro diecézního biskupa. Překážkou by byl jedině závazek předcházejícího manželství.
Společná cesta manželů za Bohem není nikdy jednoduchá, ani v manželství, kde oba sdílejí stejné vyznání. Spiritualita mužů a žen se liší, intenzita prožívání vztahu s Bohem nebývá stejná. A tak to, že se na hodně věcech s manželem spolu shodnete, je velkým darem. Věřím, že Pán Ježíš je s Vámi ve Vašem manželství. Myslím, že byste se se svým hledáním a přemýšlením mohla svěřit svému muži. I na něm je, aby respektoval Vaše prožívání víry a třeba se i nechal obohatit Vaší zkušeností, tím, co do Vašeho vztahu můžete přinášet.
Moc Vám přeji, aby se Vaše touha po svátostech naplnila, abyste mohla zakusit ještě větší radost z lásky. Modlím se za Vás.

Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie

(21. 1. 2022) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned povel:…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(19. 1. 2022) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Festival UNITED se v roce 2022 vrátí jako třídenní akce do Vsetína

Festival UNITED se v roce 2022 vrátí jako třídenní akce do Vsetína
(17. 1. 2022) Pandemie viru covid-19 měla v uplynulých letech vliv na pořádání festivalu UNITED. Ten se v roce 2020 uskutečnil…

Týden modliteb za jednotu křesťanů

(15. 1. 2022) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…

Jaký byl smysl oběti Jana Palacha?

(14. 1. 2022) "Živý člověk zemřel, aby mrtví zůstali žít." Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí v…

Josef Kemr

Josef Kemr
(14. 1. 2022) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.