Odvrať mě od cesty lži. (Ž 119,29) - Citát z Bible na každý den

19. 5. 2023, ovy, stepa

Slezská církev evangelická SCEAV

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus

Dobrý den,
chtěla bych znát názor někoho z katolické církve na Slezskou církev evangelickou a. v. Jsem členkou této církve a zajímalo by mě, jak nás vnímají ostatní.
V poslední době více uvažuji nad rozdíly mezi katolíky a mým osobním křesťanským přesvědčením. Všimla jsem si, že spousta věcí záleží na lidech. Velmi mě potěšilo, když jsem narazila na katolíky, kteří víru vnímají podobným způsobem jako já.
Katolíky jsem poznala na zájezdu, kde probíhaly denní mše. Velmi se mi líbila myšlenka mít mši (resp. u nás večeři Páně) denně, nicméně jsem se nemohla modlit růženec (v modlitbách se obracím přímo na Krista).

Mockrát předem děkuji za odpověď.

"Ekumenismus začíná u kávy"

Dobrý den,
Slezská církev evangelická a.v. je považována za jednu ze starších církví, které tvoří důležitou část spektra křestanských církví v naší zemi. Katolická církev touží s touto církví budovat ekumenické vztahy. SCEAV je považována za spíše ´klasickou´ v dobrém slova smyslu tradiční církev. Zároveň je u vás zakotvena tradice a zároveň určitý evangelizační duch. Jste známí prací pro mládež. Zkratku SCEAV jsem z webů o práci s mladými znala osobně ještě dříve, než jsem pochopila, že jde o vaši církev. Podle materiálů i podle vyprávění vím, že vaše práce s mladými je opravdu úspěšná a vede lidi k živému vztahu k Bohu.

Jak píšete, v určitých ohledech (např. nedělní bohoslužba) se SCEAV a katolická církev trochu podobají. Budovy jsou často podobné těm katolickým, můžeme říci, že i naše bohoslužby jsou si nějak podobnější, než s jinými církvemi.
Ve víře máme společný základ. Proto máte pocit, že s mnohými katolíky vnímáte víru podobně. V tomto smyslu je jistě možné, abyste chodila na katolickou mši denně, pokud potřebujete – je to možnost setkání s Pánem, která může člověka během dne povzbudit (mše není dlouhá, trvá méně než půl hodiny, mnozí chodí v době obědové pauzy).

Je krásné, že jste se setkala s katolíky a povídáte si s nimi. Mám totiž pocit, že mnoho překážek mezi našimi církvemi plyne z předsudků a nedostatečné vzájemné znalosti. Často se říká, že ekumenismus začíná u kávy a já tomu věřím. Dalo by se říci, že to je ekumenismus zdola. A ten je jistě stejně důležitý jako ekumenismus našich představených, scházejících se u oltáře k ekumenickým bohoslužbám, které mohou někdy působit strojeně jenom jako sled napsaných modliteb. Chtěla bych doporučit Vaší pozornosti ekumenickou komunitu Chemin Neuf, která sídlí v Čechách, jejími členy jsou lidé různých církví. Mají zkušenost společného života (v ČR i v jiných zemích). Můžete je navštívit a popovídat si s nimi.

Že se nemůžete modlit růženec je pochopitelné a v pořádku. Ale nemyslím si, že by to bylo něco podstatného pro vzájemné vztahy. Jde o to snažit se dělat spolu to, co můžeme. Růženec sem tedy zrovna nemusí patřit, kdo potřebuje, může se ho modlit sám. Společně se ale můžeme modlit k Otci, k Pánu Ježíši, k Duchu svatému. Je to málo? Pokud jste byla na katolickém zájezdu, tak si umím představit, že růženec, který se modlí často v autobuse nebo při putování, musel být pro Vás zkouškou. Napíši k tomu jen pár slov : Je důležité vědět, že i přes růženec lidé přistupují k Ježíši. Modlitba růžence je především modlitba ve většině vycházející z biblických slov. Jejím cílem je Ježíš. I Maria to tak chtěla. Chtěla ukazovat na Ježíše. Ale lidé potom udělali z mariánské úcty něco zvláštního – mnoho modré a růžové, skoro by se dalo říci, že lidé Marii přisoudili místo Ježíše. To je škoda. Tak to nemá být. Nevychází to ani z Bible ani z tradice katolické církve. Proto mnozí usilují o očistu mariánské úcty, aby znovu byla taková, jaká má být. A tak dnes potkáte u katolíků oba extrémy: na mnoha místech a v mnoha společenstvích ona přehnaná mariánská úcta a na jiných místech již ´očištěný´ a opravdový vztah k Panně Marii. Katolíci mají v tomto směru před sebou ještě dlouhou cestu. Můžete se za nás modlit, potřebujeme to, abychom objevili skutečnou postavu Panny Marie a Pána Ježíše tak, jak ho představuje Bible.
Přeji vám krásné  dny, kéž je Pán Ježíš naší jednotou!

P.S.: Pokud by Vás pohled na mariánskou úctu a úskalí s ní spojená zajímala, doporučuji náš sesterský web: https://www.maria.cz/

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus, Církve, hnutí, ekumenismus

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…