Choďme v Božím světle! (Iz 2,5) - Citát z Bible na každý den

26. 8. 2021, KP

Sledování hororů

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na American Horror Stories. Viděla jsem tento seriál již několikrát, baví mě. Vždy, když jej sleduju, mám z toho ale špatný pocit. V seriálu se totiž objevuje spousta věcí, které jsou v rozporu s křesťanstvím. Nevím, jestli se mám cítit provinile, že tento seriál sleduju, jestli může mít na člověka nějaký negativní vliv a jestli ho mám přestat sledovat úplně. Děkuji za odpověď.

„Všechno je mi dovoleno, ale ne všechno prospívá.“ (1 Kor 6,12)

Dobrý den,
ptáte se na názor na sledování seriálu, který se pohybuje v žánru hororu. Má odpověď by se mohla shrnout do verše z Bible – z listu apoštola Pavla Korinťanům: „Všechno je mi dovoleno, ale ne všechno prospívá.“ (1 Kor 6,12) Apoštol Pavel dále mluví o tom, a vlastně i na mnoha dalších místech jeho dopisů, které jsou v Bibli zaznamenány, že jsme chrámem Ducha sv. a že si máme dávat pozor, abychom se nenechali „zanášet“, dokonce zotročovat špatnými věcmi.

Ježíš v Horském kázání (Lukášovo evangelium) zmiňuje přímo vztah toho, co vnímáme v obrazech, a čistoty srdce, když říká: „Světlo vstupuje do člověka okem. Je-li oko zdravé a čisté, pronikne světlo do celé bytosti; je-li zalepené špínou, je celý člověk ve tmě. Dej tedy pozor, aby to světlo, které jsi už obdržel, nebylo zastíněno. Budeš-li naplněn vnitřním světlem a nebude-li v tobě žádného tmavého koutu, pak celý tvůj život bude svítit, jako bys stál v plné záři lampy." (Lukáš 11, 34-36) Znamená to, že oko – zrak - je vstupní branou, cestou do našeho srdce a když okem přijímáme dobré věci, pak celé naše nitro je prozářeno Božím světlem, jeho přítomností.

Jsme tedy ovlivňováni tím, co přijímáme. Stejně, jako nám může některé jídlo, ačkoli nám velice chutná, způsobit, že je nám po něm těžce, nebo po něm dokonce máme zdravotní potíže, tak podobně to může být i s tím, co přijímáme do našeho srdce a do naší mysli. A to mohou být obrazy (např. satanistické nebo různě perverzní), různé filmy, ale také určitý druh hudby,…

Je tedy skutečně třeba zkoumat to, co do sebe „nasáváme“, přijímáme, aby to bylo dobré a také bezpečné. Měřítkem by nemělo být, zda se nám to či ono líbí nebo ne. (Znovu opakuji, je to podobné, jako s jídlem: ne vše, co mi chutná, mně prospívá).

Vy sama rovněž potvrzujete, že míváte ze sledování seriálu špatný pocit. To může znamenat, že se cosi ve Vašem nitru ozývá, že na tom není něco v úplném pořádku. Je dobré nepodceňovat to, nesnažit se ten pocit otupovat, což se postupně dalším a dalším sledováním může stávat. Někdy to chce však velkou dávku sebezapření a pevného rozhodnutí, že se některých našich „libůstek“ pokusíme vzdát, protože poznáváme, že nám nijak neprospívají.

Jinak ptáte se na negativní dopad sledování takovýchto žánrů. Ten může být už jen takový, že člověk ztrácí smysl pro dobro, krásu, estetičnost (v podstatě je to kažení dobrého vkusu; v křesťanském prostředí chápeme smysl pro krásu jako přirozený dar od Boha), může ho to ale i postupně čím dál víc otevírat pro zlé myšlenky, v neposlední řadě takové věci mohou člověka otupovat a zanášet natolik, že pak nebude schopen vnímat ve svém srdci Boží hlas, jeho působení v jeho životě a začne se mu nakonec vzdalovat. A myslím si, že pro chvilková potěšení, by to byla docela velká škoda.

Přeji Vám, ať máte stále nitro prozářené Kristovou přítomností!

Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích

Témata: duchovní život, zlo

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Kdy začíná advent?

(28. 11. 2021) Datum 1. adventní neděle

Advent

Advent
(26. 11. 2021) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2021) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2021) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…

Nechte se prosím, očkovat!

Nechte se prosím, očkovat!
(24. 11. 2021) Očkování není samospasitelné, ale jak je vidět z menšího procenta nemocných ve skupině očkovaných, je to nástroj,…

Ježíš Kristus Král, Boží království

(23. 11. 2021) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…