Tvá tvář je bezpečnou ochranou, Bože. (Ž 31,21) - Citát z Bible na každý den

22. 10. 2020, kl

Sběratelství okultních předmětů

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... > Magie, okultismus

Dobrý den, 

už několik let se zabývám sběratelstvím různých náboženských a okultních předmětů. Jedná se o předměty z obchodů,  ale také o předměty,  které kdysi někomu patřily. Sošky s tématikou satanismu, andělů, duchovní knihy, starožitnosti apod. Jejich počet narůstá, momentálně vlastním něco přes 100 předmětů.  Zatím jsem nikdy neměl problém s něčím negativním či zlovotvorným.
Jsem věřící a každý týden se snažím prostor před negativním působemím chránit různými modlitbami směřující k Ježíši Kristu. Rád si pohrávám s myšlenkou,  že takové předměty nepatří někomu, kdo neumí zacházet s duchovním světem. Možná dělám chybu, protože když sbírku někdo vidí, ztuhne a neví, jestli nejsem nějak posedlý. Možná se v prostoru, kde se nachází moje sbírka, hromadí určitá energie, kterou dokážu chápat jen já.

Chtěl bych znát názor církve,  čeho se vyvarovat a jak to moc nepřehánět. 

Vážený pane, ,
co Vám k tomu říct? Už jen skutečnost, že nám píšete tento dotaz, svědčí o tom, že aspoň drobná pochybnost o vhodnosti Vašeho počínání ve Vás hlodá... (což je pro mě pozitivní zjištění). Z vlastní zkušenosti a především ze zkušeností mnoha exorcistů z celého světa, kteří se zabývají celou touto oblastí (kvůli pomáhání lidem od vlivu zlých duchů) mohu jen potvrdit, že schraňovat doma okultní, magické, spiritistické nebo satanistické předměty či symboly vůbec není nevinná záležitost. Rozhodně není jedno, jestli mám na krku nebo na zdi posvěcený kříž nebo pentagram či obraz vzniklý při spiritistické seanci, jestli mám na polici křesťanskou ikonu nebo sošku z Afriky s démonickou grimasou, o níž nevím, jestli nebyla používána jako magický předmět. Navíc některé předměty používané při magii či okultních praktikách mohou zlo přímo přitahovat - jsou opakem toho, čemu říkáme v církvi posvěcené předměty, které naopak přitahují Boží ochranu, protože jsou symbolem vyznání víry dotyčného i celé církve, která za ním stojí. V tomto ohledu skutečně není radno si zahrávat, protože i touto výzdobou či sbírkou dáváte zřetelný signál neviditelnému světu, ke komu patříte či chcete patřit.

Jako falešný tón mi ve Vašem dopise zazněla i zmínka o tom, že si rád pohráváte s myšlenkou, že takto ty předměty "aspoň nepatří někomu, kdo neumí zacházet s duchovním světem". Mohu Vás ujistit, že něco takového by určitě neřekl ani si nepomyslel žádný muž nebo žena Boží, žádný světec: skutečně Boží lidé totiž vydali svůj život cele Bohu a chtějí, aby On ho měl pod kontrolou - nemají žádné ambice ani pocit, že oni ovládají duchovní svět. A to ani tehdy, kdy v nich a skrze ně Boží moc evidentně a požehnaně působí. Taková formulace patří spíš do oblasti magie, kdy si člověk pomocí sil zla podrobuje jiné síly zla a jejich pomocí pak manipuluje stvořenou realitou kolem sebe.

A poslední postřeh k Vašemu dopisu - skutečnost, že člověk nepociťuje žádné tlaky nebo vnitřní boj, ještě nemusí znamenat, že stojí na správné straně nebo že jde po dobré cestě. Někdy to bohužel může znamenat i to, že Boží nepřítel ho má tak omotaného, že už o jeho srdce ani nemusí usilovat - nechává člověka ve falešném klidu na špatné cestě. Někdy může být mnohem větší problém se okultních předmětů chtít zbavit než je shromažďovat..., i tuto zkušenost už udělali mnozí před vámi.
Promiňte, jestli je moje odpověď v něčem drsná, ale myslím si, že není dobrá služba přelepit láhev s jedem nápisem "limonáda" jenom proto, aby se lidé nelekli nebo neurazili...

Pokud nás jen nezkoušíte a opravdu se chcete o této oblasti dozvědět trochu víc, doporučuji jednak Katechismus katolické církve (celý výklad k prvnímu přikázání, od čl. 2110 - 2117), ale i třeba některou z popularizačních knih k tomuto tématu, které vyšly v češtině: Leoluca Pasqua, Podvod magie, KNA 2011; Elias Vella, O satanovi, KNA 2009; Jean-Régis Fropo, 90 otázek pro exorcistu, KNA 2017; Vojtěch Kodet, Křesťanství a okultní praktiky, KNA 2019, nebo i knihy známého římského exorcisty G. Amortha atp. atp. Ale samozřejmě Vám mohu vřele doporučit - pokud skutečně hledáte v této věci pravdu - obraťte se v upřímné modlitbě na Ducha Svatého, na Ducha Ježíše Krista, který Vás ochotně povede dobrým směrem a k dobrým zdrojům, budete-li o to stát.


S přáním všeho dobra a Božího světla na všech Vašich cestách

Linka víry

Kategorie otázky: Magie, okultismus

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce
(19. 6. 2024) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…