Ukaž mi své cesty, Bože. (Ž 25,4) - Citát z Bible na každý den

12. 5. 2023, kk

Rozjíždějící se nevěra

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Manželské krize

Dobrý den,  nevím, jak už dál. Jsem s přítelem už víc jak deset let a máme spolu dítě. Vše fungovalo, než do naší firmy nastoupil nový kolega. Zamilovala jsem se. Trochu spolu komunikujeme na fb, ostatní říkají, že je vidět, že se mu líbím. Neměli jsme spolu žádný osobní kontakt. Je to milej kluk, ale přítele taky miluju, i když  spíš jako člena rodiny, Nevím, co dělat. Jestli se nějak odmilovat,  nebo jít za svým srdcem. Nikdy se mi nic podobného nestalo a trápí mě to neskutečně. Každý den ho vidím,  představuju si, jak se k němu tulím....

Když jednou ztratíme důvěru svého partnera, hodně těžko ji získáme nazpět

Milá paní,
děkuji Vám za důvěru, se kterou se obracíte na linku víry. Zamilovanost je velmi silná emoce, která člověka dokáže úplně pohltit, takže pak skoro nemyslí na nic jiného. Rázem ho přenese do jiného světa, kde je všechno krásné a člověk domýšlí a sní o věcech, které vůbec neodpovídají realitě. Psychologové říkají, že ve stavu zamilovanosti by člověk neměl dělat žádná důležitá životní rozhodnutí.

Vy zatím žádná životní rozhodnutí neděláte, ale sama cítíte, že situace není jednoznačná. Je dobře, že se ptáte, že přemýšlíte, že si uvědomujete svou zodpovědnost za dítě, přítele i váš vzájemný vztah. Obdivuji, že píšete tak brzy, tedy dřív, než jste s kolegou navázala bližší vztah. To je vzácné! A je to to nejlepší, co můžete udělat, abyste situaci zvládla s co nejmenší bolestí.

Samozřejmě nevím nic o Vašem kolegovi, v jakém je stavu, jak to s Vámi myslí nebo co si vůbec myslí. Často se stává, že si člověk říká, jak to ten druhý asi myslí a později se ukáže, že on to ve skutečnosti myslel úplně jinak. Ale vím jistě, že když jednou ztratíme důvěru svého partnera, hodně těžko ji získáme nazpět. Bylo by škoda, kdyby se tak stalo kvůli někomu, s kým to později nevyjde. Důvěra je velice křehká. Jak byste se cítila, kdybyste viděla, že Váš partner kouká po kolegyni? Nepřestala byste mu věřit?

Připadá mi škoda riskovat pokažení vztahu, který funguje tak dlouho. Rozchod po dlouhém vztahu je vždycky katastrofa a přinese mnoho trápení i tomu, kdo si ho přeje. Nejvíce by to odneslo Vaše dítě, kdyby ztratilo možnost žít v bezpečném prostředí s vlastními rodiči. Nikdo jiný je nebude mít tolik rád.


Napadá mě, že byste svou současnou situaci mohla využít na vylepšení vašeho partnerského vztahu. Většinou po tolika letech společného soužití leccos zevšední, bereme věci automaticky, už se navzájem dost známe a moc toho od druhého nečekáme. Možná byste si mohla vzpomenout na začátek vašeho vztahu, jestli bylo něco pěkného, co se postupem času vytratilo a dalo by se obnovit. Jestli jste dřív pro partnera dělala něco, co už neděláte. Víte, čím ho nejvíc potěšíte? Dokážete ho ocenit a pochválit? Co Vám ve vašem vztahu chybí? Ví to Váš partner? Třeba by se s Vámi tulil, kdybyste mu řekla, jak to máte ráda, jak ho milujete a jak ho potřebujete.

Moc bych Vám přála, aby Vaše „zůstat při starém“ bylo zároveň „jít za svým srdcem“. Modlím se za Vás, za Vaši rodinu i za Vaše rozhodování a těžkosti a přeji vše dobré.

Kategorie otázky: Manželské krize

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…