David dobyl tvrze Siónu - a to je město Davidovo. (2 S 5,7) - Citát z Bible na každý den

26. 11. 2018, marse

Postižené a opuštěné děti. Kde je milosrdný Bůh?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Zlo a utrpení ve světě

Dobrý den,

prožil jsem zoufalé chvíle, kdy moje malé dítě bojovalo o život. Sedával jsem na chodbách v nemocnicích, modlil jsem se ke spoustě věcem, ale bůh se nikdy neozval. Nebyl to bůh, kdo se staral o nemocné děti, nebyl to bůh, kdo jim zachraňoval životy.

Byli jste někdy například v dětských ústavech, kde žijí postižení?? Byli jste někdy v lázních, kde se tyto děti snaží bojovat se svým handicapem? Jak můžete tvrdit, že bůh existuje a je milosrdný, když dopustí, aby se takové věci děly dětem, které vlastně nejsou nijak poskvrněné jakýmkoli hříchem??

Jak můžete tvrdit, že bůh všechny miluje a je plný lásky, soucitu atd?? Jak můžete tvrdit a věřit v něco, co je podle vaší víry vlastně příčinou takového utrpení. Z jakého důvodu toto Bůh dělá? To si libuje v zákeřnostech, nespravedlnosti a bolesti?? 

Možná, že jste Boha nevnímal, on ale byl s Vámi.

Milý ...

Děkuji, že jste napsal. A také oceňuji, že řešíte otázky víry. Chápu, že pokud jste prošel tak náročnou, bolestnou a bezmocnou situací, jakou je nemoc dítěte, měl jste strach o jeho život, že to ve Vás vyvolalo tyto otázky. A taky to, že ve svém bezmocném hněvu obviňujete Boha. Myslím, že Vás chápe.

Máte o něm hodně zkreslenou představu. Bůh je skutečně láska. Jen v ní šel tak daleko, že nám dal svobodu. Svobodu rozhodování, svobodu volby. A člověk mnohokrát svou svobodu nevyužil k dobru, ale zneužil ke zlu. A důsledky se nesou generacemi. Často za postiženími duševními i tělesnými stojí špatné cesty minulých generací lidí, kteří svou svobodu zneužili. To se pak často projevuje v další a další generaci. Kdyby nám Bůh svobodu nedal, možná by šlo vše jako po drátkách, ale byli bychom jak dřevěné loutky, které jedou podle předem určeného programu. Nikdy bychom nenašli svobodu a kvalitu života. Nikdy bychom nepotřebovali růst. Atd.

Bůh je ten, který nabízí sám sebe člověku. Nabízí mu vztah. Přátelství. Dává mu návody k životu. Nikdo lépe člověku nerozumí víc než právě Bůh. Jde s ním na každou cestu. Má s člověkem velký soucit. Ale rozhodně není tím, který by vymýšlel a inicializoval zlo. To, že nechává na světě zlo, které lidé páchají, aby zachoval člověku svobodu, ale neznamená, že je bezmocný, že nezasahuje, že neuzdravuje, že by snad mohl milovat méně. Často se jedna zkřivená cesta přetaví v kvalitu, která by nepřišla bez nějaké lidské zlovůle. Ne, že by to byl záměr, ale spíš aktivita Boha v našem životě, která v tom nenechává člověka samotného a který nabízí nový plán, když první selže. Často to člověk pozná, až při zpětném pohledu a až pak docení. Často ale se nedějí věci podle našich přání a předpokladů. A myslím, že jsou to situace, na kterých máme vyrůst do větší lásky. A často Bohu nerozumíme, měli bychom jinou představu, ale je to jen proto, že vidíme věci z lidské a ne Boží perspektivy. My nikdy nezahlédneme dopředu důsledek té které situace. Můžeme jen věřit a zpětně ověřovat, že i to nejtěžší má hluboký význam pro důsledky, které nese.

Tato služba neumožňuje, abych vypsala vše a odpověděla do důsledku na každou Vaši pochybnost. Pokud je za Vaším dotazem opravdový zájem a ne jen potřeba najít viníka (což je dost lidské), pak bych Vám doporučila kurzy Alfa, ve kterých se o Bohu skutečném můžete nezávazně dozvědět více zde

Možná, že jste Boha nevnímal, on ale byl s Vámi. Prosím, buďte spravedlivý k Bohu, protože opravdu nabízí lásku. Přeji Vám a moc držím palce, aby Vás Vaše bezmoc o Boha milujícího nepřipravila, ale pomohla ho najít. Bůh Vám žehnej!

Kategorie otázky: Zlo a utrpení ve světě

Témata: nemoc

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:
- Utrpení se zdá být nesdělitelné - základní pohled
- Člověk prožije svůj život bez těžkostí a utrpení - iluze, kterou je třeba rozptýlit
- Co dělat, když život ztrácí smysl (Benedikt Groeschel)
- Bůh působí i v naší temnotě, kde nemáme nic pod kontrolou…
- Stopy v písku aneb: jak jsi mne Bože mohl nechat samotnou?
- Další texty k tématu utrpení zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie

(21. 1. 2022) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned povel:…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(19. 1. 2022) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Festival UNITED se v roce 2022 vrátí jako třídenní akce do Vsetína

Festival UNITED se v roce 2022 vrátí jako třídenní akce do Vsetína
(17. 1. 2022) Pandemie viru covid-19 měla v uplynulých letech vliv na pořádání festivalu UNITED. Ten se v roce 2020 uskutečnil…

Týden modliteb za jednotu křesťanů

(15. 1. 2022) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…

Jaký byl smysl oběti Jana Palacha?

(14. 1. 2022) "Živý člověk zemřel, aby mrtví zůstali žít." Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí v…

Josef Kemr

Josef Kemr
(14. 1. 2022) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.