Bůh je králem celého světa. (Ž 47,8) - Citát z Bible na každý den

26. 11. 2018, marse

Postižené a opuštěné děti. Kde je milosrdný Bůh?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Zlo a utrpení ve světě

Dobrý den,

prožil jsem zoufalé chvíle, kdy moje malé dítě bojovalo o život. Sedával jsem na chodbách v nemocnicích, modlil jsem se ke spoustě věcem, ale bůh se nikdy neozval. Nebyl to bůh, kdo se staral o nemocné děti, nebyl to bůh, kdo jim zachraňoval životy.

Byli jste někdy například v dětských ústavech, kde žijí postižení?? Byli jste někdy v lázních, kde se tyto děti snaží bojovat se svým handicapem? Jak můžete tvrdit, že bůh existuje a je milosrdný, když dopustí, aby se takové věci děly dětem, které vlastně nejsou nijak poskvrněné jakýmkoli hříchem??

Jak můžete tvrdit, že bůh všechny miluje a je plný lásky, soucitu atd?? Jak můžete tvrdit a věřit v něco, co je podle vaší víry vlastně příčinou takového utrpení. Z jakého důvodu toto Bůh dělá? To si libuje v zákeřnostech, nespravedlnosti a bolesti?? 

Možná, že jste Boha nevnímal, on ale byl s Vámi.

Milý ...

Děkuji, že jste napsal. A také oceňuji, že řešíte otázky víry. Chápu, že pokud jste prošel tak náročnou, bolestnou a bezmocnou situací, jakou je nemoc dítěte, měl jste strach o jeho život, že to ve Vás vyvolalo tyto otázky. A taky to, že ve svém bezmocném hněvu obviňujete Boha. Myslím, že Vás chápe.

Máte o něm hodně zkreslenou představu. Bůh je skutečně láska. Jen v ní šel tak daleko, že nám dal svobodu. Svobodu rozhodování, svobodu volby. A člověk mnohokrát svou svobodu nevyužil k dobru, ale zneužil ke zlu. A důsledky se nesou generacemi. Často za postiženími duševními i tělesnými stojí špatné cesty minulých generací lidí, kteří svou svobodu zneužili. To se pak často projevuje v další a další generaci. Kdyby nám Bůh svobodu nedal, možná by šlo vše jako po drátkách, ale byli bychom jak dřevěné loutky, které jedou podle předem určeného programu. Nikdy bychom nenašli svobodu a kvalitu života. Nikdy bychom nepotřebovali růst. Atd.

Bůh je ten, který nabízí sám sebe člověku. Nabízí mu vztah. Přátelství. Dává mu návody k životu. Nikdo lépe člověku nerozumí víc než právě Bůh. Jde s ním na každou cestu. Má s člověkem velký soucit. Ale rozhodně není tím, který by vymýšlel a inicializoval zlo. To, že nechává na světě zlo, které lidé páchají, aby zachoval člověku svobodu, ale neznamená, že je bezmocný, že nezasahuje, že neuzdravuje, že by snad mohl milovat méně. Často se jedna zkřivená cesta přetaví v kvalitu, která by nepřišla bez nějaké lidské zlovůle. Ne, že by to byl záměr, ale spíš aktivita Boha v našem životě, která v tom nenechává člověka samotného a který nabízí nový plán, když první selže. Často to člověk pozná, až při zpětném pohledu a až pak docení. Často ale se nedějí věci podle našich přání a předpokladů. A myslím, že jsou to situace, na kterých máme vyrůst do větší lásky. A často Bohu nerozumíme, měli bychom jinou představu, ale je to jen proto, že vidíme věci z lidské a ne Boží perspektivy. My nikdy nezahlédneme dopředu důsledek té které situace. Můžeme jen věřit a zpětně ověřovat, že i to nejtěžší má hluboký význam pro důsledky, které nese.

Tato služba neumožňuje, abych vypsala vše a odpověděla do důsledku na každou Vaši pochybnost. Pokud je za Vaším dotazem opravdový zájem a ne jen potřeba najít viníka (což je dost lidské), pak bych Vám doporučila kurzy Alfa, ve kterých se o Bohu skutečném můžete nezávazně dozvědět více zde

Možná, že jste Boha nevnímal, on ale byl s Vámi. Prosím, buďte spravedlivý k Bohu, protože opravdu nabízí lásku. Přeji Vám a moc držím palce, aby Vás Vaše bezmoc o Boha milujícího nepřipravila, ale pomohla ho najít. Bůh Vám žehnej!

Kategorie otázky: Zlo a utrpení ve světě

Témata: nemoc

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:
- Utrpení se zdá být nesdělitelné - základní pohled
- Člověk prožije svůj život bez těžkostí a utrpení - iluze, kterou je třeba rozptýlit
- Co dělat, když život ztrácí smysl (Benedikt Groeschel)
- Bůh působí i v naší temnotě, kde nemáme nic pod kontrolou…
- Stopy v písku aneb: jak jsi mne Bože mohl nechat samotnou?
- Další texty k tématu utrpení zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2021) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Svatodušní novéna

(11. 5. 2021) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.

Nanebevstoupení Páně

Nanebevstoupení Páně
(10. 5. 2021) Ježíš nám otevřel přístup k Bohu.

Svátek matek 2021

Svátek matek 2021
(9. 5. 2021) Datum Dne matek připadá v roce 2021 na neděli 9.5.

Výročí narození Sophie Scholl z odbojové skupiny Bílá růže (Weisse Rose)

Výročí narození Sophie Scholl z odbojové skupiny Bílá růže (Weisse Rose)
(8. 5. 2021) Sophie Schollová se narodila 9.5.1921 v křesťanské rodině. Zemřela v necelých dvaadvaceti letech pod gilotinou v…

Projděte se, nebo proběhněte a pomozte tak těm, kteří svůj životní běh už končí

Projděte se, nebo proběhněte a pomozte tak těm, kteří svůj životní běh už končí
(7. 5. 2021) Benefiční běh (či procházka) pro Hospic sv. Štěpána. 1. - 21. 5. 2021. Registračním poplatkem přispějete na…