Znám své ovce. (J 10,14) - Citát z Bible na každý den

26. 11. 2018, marse

Postižené a opuštěné děti. Kde je milosrdný Bůh?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Zlo a utrpení ve světě

Dobrý den,

prožil jsem zoufalé chvíle, kdy moje malé dítě bojovalo o život. Sedával jsem na chodbách v nemocnicích, modlil jsem se ke spoustě věcem, ale bůh se nikdy neozval. Nebyl to bůh, kdo se staral o nemocné děti, nebyl to bůh, kdo jim zachraňoval životy.

Byli jste někdy například v dětských ústavech, kde žijí postižení?? Byli jste někdy v lázních, kde se tyto děti snaží bojovat se svým handicapem? Jak můžete tvrdit, že bůh existuje a je milosrdný, když dopustí, aby se takové věci děly dětem, které vlastně nejsou nijak poskvrněné jakýmkoli hříchem??

Jak můžete tvrdit, že bůh všechny miluje a je plný lásky, soucitu atd?? Jak můžete tvrdit a věřit v něco, co je podle vaší víry vlastně příčinou takového utrpení. Z jakého důvodu toto Bůh dělá? To si libuje v zákeřnostech, nespravedlnosti a bolesti?? 

Možná, že jste Boha nevnímal, on ale byl s Vámi.

Milý ...

Děkuji, že jste napsal. A také oceňuji, že řešíte otázky víry. Chápu, že pokud jste prošel tak náročnou, bolestnou a bezmocnou situací, jakou je nemoc dítěte, měl jste strach o jeho život, že to ve Vás vyvolalo tyto otázky. A taky to, že ve svém bezmocném hněvu obviňujete Boha. Myslím, že Vás chápe.

Máte o něm hodně zkreslenou představu. Bůh je skutečně láska. Jen v ní šel tak daleko, že nám dal svobodu. Svobodu rozhodování, svobodu volby. A člověk mnohokrát svou svobodu nevyužil k dobru, ale zneužil ke zlu. A důsledky se nesou generacemi. Často za postiženími duševními i tělesnými stojí špatné cesty minulých generací lidí, kteří svou svobodu zneužili. To se pak často projevuje v další a další generaci. Kdyby nám Bůh svobodu nedal, možná by šlo vše jako po drátkách, ale byli bychom jak dřevěné loutky, které jedou podle předem určeného programu. Nikdy bychom nenašli svobodu a kvalitu života. Nikdy bychom nepotřebovali růst. Atd.

Bůh je ten, který nabízí sám sebe člověku. Nabízí mu vztah. Přátelství. Dává mu návody k životu. Nikdo lépe člověku nerozumí víc než právě Bůh. Jde s ním na každou cestu. Má s člověkem velký soucit. Ale rozhodně není tím, který by vymýšlel a inicializoval zlo. To, že nechává na světě zlo, které lidé páchají, aby zachoval člověku svobodu, ale neznamená, že je bezmocný, že nezasahuje, že neuzdravuje, že by snad mohl milovat méně. Často se jedna zkřivená cesta přetaví v kvalitu, která by nepřišla bez nějaké lidské zlovůle. Ne, že by to byl záměr, ale spíš aktivita Boha v našem životě, která v tom nenechává člověka samotného a který nabízí nový plán, když první selže. Často to člověk pozná, až při zpětném pohledu a až pak docení. Často ale se nedějí věci podle našich přání a předpokladů. A myslím, že jsou to situace, na kterých máme vyrůst do větší lásky. A často Bohu nerozumíme, měli bychom jinou představu, ale je to jen proto, že vidíme věci z lidské a ne Boží perspektivy. My nikdy nezahlédneme dopředu důsledek té které situace. Můžeme jen věřit a zpětně ověřovat, že i to nejtěžší má hluboký význam pro důsledky, které nese.

Tato služba neumožňuje, abych vypsala vše a odpověděla do důsledku na každou Vaši pochybnost. Pokud je za Vaším dotazem opravdový zájem a ne jen potřeba najít viníka (což je dost lidské), pak bych Vám doporučila kurzy Alfa, ve kterých se o Bohu skutečném můžete nezávazně dozvědět více zde

Možná, že jste Boha nevnímal, on ale byl s Vámi. Prosím, buďte spravedlivý k Bohu, protože opravdu nabízí lásku. Přeji Vám a moc držím palce, aby Vás Vaše bezmoc o Boha milujícího nepřipravila, ale pomohla ho najít. Bůh Vám žehnej!

Kategorie otázky: Zlo a utrpení ve světě

Témata: nemoc

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:

  • Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty. 
  • Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
  • Utrpení, krize - základní pohled  Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
  • Další texty k tématu: krize, utrpení
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Celosvětový den skautů - 24. duben

Celosvětový den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se po celém světě připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…