Neprolévejte krev. (Gn 37,22) - Citát z Bible na každý den

25. 3. 2021, kk

Pohltila mě nenávist

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy, přátelství, kamarádství

Dobrý den,
uvědomila jsem si, že poslední dobou pociťuji stále větší zlobu až agresi, hlavně vůči své rodině. Nechala jsem se pohltit křivdama, nedokázala odpustit a odprostit se od toho zla, co na mně bylo  pácháno. Měla jsem pocit, že když se dostatečně „nepomstím", tak nikdy nenajdu klid a že bez „pomsty" nedokážu odpustit. 

Nechci v tom pokračovat, vím, že zlobou nic nevyřeším a hlavně - už nechci přenášet zlo. Začala jsem pomalu navazovat vztah z rodinou, omluvila jsem se jim, chci postupně vyřešit všecko, co se mezi náma stalo. Prosím Boha, aby nám dal sílu a trpělivost k tomu, abychom to všecko společně zvládli.

Mám ale šílený strach, že  nějak ujedu, nezvládnu to, bojím se, že mi rodina neodpustí, že já nedokážu odpustit jim atd. Já vím, že nemůžu chtít zázraky za týden:), že se důvěra buduje dlouho a  že se ani odpustit nedá ze dne na den. Mám ale pocit, že i když se snažím srovnat vztahy,  dělám všecko špatně. Možná jen na nás všecky moc tlačím. Nevím, jak tu šanci uchopit, moc si přeju, abychom byli rodina, která při sobě stojí ve všem.

Děkuju za radu.

I když je cesta odpuštění obtížná, vede k pokoji

Milá.. 
obdivuji Vás, že jste se dokázala doslova obrátit a místo pomsty se snažíte o velkorysost a odpuštění. Je to dobrá cesta, cesta, která vede k vnitřnímu pokoji a ke štěstí a spokojenosti, ale je velice obtížné po ní jít. Je dobře, že si uvědomujete, že nemůžete chtít hned zázraky. Je potřeba hodně trpělivosti a vytrvalosti a také Boží pomoci, aby to člověk dokázal. Je třeba počítat s tím, že ne vše se bude dařit podle přání, pravděpodobnější jsou občasná selhání a komplikace. Vydržet přes neúspěchy, je těžké, ale stojí to za to. Proto je úžasné, že jste se pro odpuštění rozhodla. Pomsta je nekonečný začarovaný kruh, který člověka čím dál tím víc pohlcuje a ničí. Odhodlání k odpuštění je cestou ke světlu.

Milá ..., neznám Vaši konkrétní situaci, důvody Vaší zloby, můžu Vám odpovědět pouze obecně. Svým citům, lásce, nelásce, nenávisti, tomu, jestli je nám někdo sympatický nebo ne, nemůžeme poručit, ovlivnit můžeme jenom to, jak se k lidem budeme chovat. Je těžké být milý na někoho, kdo mi ublížil nebo ubližuje. V rodinných vztazích mi může pomoct, když si uvědomím, že na tom druhém bylo v jeho životě také něco napácháno, mnohdy podobně, jako on ublížil mně. Možná jinak jednat neumí. Moji bolest to nezmenší, ale pomůže mi to ke smířlivosti.

Odhodlání k odpuštění neznamená, že toho druhého začnu hned milovat, ale že se budu snažit, přesně jako píšete, neživit v sobě touhu po pomstě, ale chovat se k němu lépe. Přemýšlet o tom, čím druhého potěšit a snažit se to uskutečňovat. Stačí začít úplnými maličkostmi. Pozdravem, úsměvem…Ve chvíli, kdy se cítím ublíženě, se mi do toho pochopitelně moc nechce. Navíc se může stát, že moje snaha vyjde naprázdno, když ji druhý neocení. Nezbývá než vytrvat. Pokoušet se stále znovu a znovu. Máte pravdu, důvěra buduje dlouho. Pokud je možné s druhým otevřeně mluvit, je to jednodušší. Navzájem si vysvětlovat, jak se cítím, jak to myslím a jak to vidí on, co je komu nepříjemné, co by si přál, co je pro mě moc těžké, co se mi líbí…

Děláte moc dobře, že prosíte Boha, aby Vám dal sílu a trpělivost. Lidskými silami toho mnoho v tak těžké situaci nezmůžeme. Modlitba nám rozšiřuje srdce, aby se do něj vešla i láska k tomu, s kým máme pokažené vztahy. Bůh miluje úplně všechny, když se modlíme, spojujeme se s Ním, On přichází do našeho srdce a může je postupně proměňovat. Dokážeme pak udělat víc dobrého, než bychom udělali sami ze sebe.

Ještě bych Vás chtěla povzbudit, abyste prosila o pomoc Archanděla Michaela. On je pomocník tam, kde se nahromadilo hodně zla a zloby. Třeba touto modlitbou:

Svatý Michaeli, archanděli,
braň nás v boji proti zlobě a úkladům ďáblovým.
Kníže nebeského vojska,
svrhni božskou mocí do pekelné propasti
satana a zlé duchy, kteří usilují o zkázu duší.
Amen.

Také naše nebeská maminka Panna Maria je naše velká pomocnice. Leží jí na srdci naše rodiny a vztahy. I k ní můžete volat o pomoc a radu.

Modlím se za Vás a celou Vaši rodinu. Aby se Vaše krásné odhodlání podařilo naplnit, abyste mohli žít v hezkých vztazích. Vyprošuji Vám Boží pomoc, moudrost i trpělivost.

Kategorie otázky: Vztahy, přátelství, kamarádství

Související texty k tématu:

Odpuštění, smíření:

 

Nenávist ničí toho, kdo nenávidí. Odpuštění uzdravuje a osvobozuje / Foto: liška smutně hledící z klece ven...

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Březnové vydání časopisu IN! pro dívky

Březnové  vydání časopisu IN! pro dívky
(29. 2. 2024) Březnové číslo časopisu IN!dívčí svět už se k vám pomalu blíží. Vybíráme několik ukázek z jeho obsahu.

Z éry komunismu je nutné se poučit

(24. 2. 2024) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2024) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Matka zabila své dvě děti. Proč Bůh nezasáhl?

(21. 2. 2024) Právě jsem slyšela ve zprávách, že matka zabila své dvě děti. Chápu svobodnou vůli lidí,  ale proč neochránil…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

(21. 2. 2024) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…