Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

7. 3. 2022, luzu

Nevyslyšená modlitba

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý večer,

jsem věřící, ale štve mě jedno: Když člověk potřebuje pomoct od Boha, který nás miluje a nechce, aby se nám dělo špatně, když ho tolikrát  prosíme, tak proč nepomáhá? A proč na to má různé přímluvce, svaté atd.? Cožpak sám Bůh není všemohoucí, aby nás slyšel?

A kolikrát ani ti přímluvci nás nevyslyší... proč, když prosíme? Přece když jsme děti a prosíme rodiče, vyslyší nás jako děti, co prosí a potřebují. Proč nám nepomáhají ti nahoře?  Je mi z toho smutno...  Neříkám, že tam nahoře mají být automat na přání... ale když člověk např. potřebuje opravdu pomoct vyřešit dlouhodobou nepříjemnou situaci v životě, tak Bůh má pomoci.

Někdy mám pocit, proč vlastně věřit v Boha, když nepomůže. Jediný svatý, který mě nikdy nezklamal, je sv. Antoníček na ztracené věci. Vždycky do 20min, max. do hodiny jsem našla ztracenou věc. Nikdo jiný na další podstatné prosby mě nevyslyšel. Až to zamrzí. Jeden svatý pomůže na ztracenou věc a funguje během krátkého časového úseku. A když jsem prosila Boha o důležitější věci, tak na mě kašle.. asi jsem pro Boha totální vyvrhel, nula a nicka, že mi nepomůže.

Musím to napsat, protože to tak teď cítím a vnímám. A píšu to taky proto, že čtu svědectví v časopise Milujte se, a lidem se přání splní, ale i přes to z textu vnímám, že musí usilovně prosit, jako nějaký maraton, jako proč? Nestačí si před spaním a ve dne v duchu promluvit s Bohem o tom, co nás trápí, ať pomůže? Bůh nás miluje, tak má pomoci. Nejsem stavěna na žádné motlitební nařízené maratony, odříkávačky apod.  Já mluvím s Bohem vnitřně a osobně, ale on nepomáhá, tak už s ním nemluvím.

Možná lepší být nevěřící normální hodný a pozitivní člověk, který vnímá jen pozitivní energie, energii přírody kolem sebe, než takto věřící. Nevím..

Zkušenost s nevyslyšenou modlitbou udělal v životě asi každý

Dobrý den!

Píšete, že vám Bůh nepomáhá, i když ho prosíte ve věci, která je závažná a důležitá ve vašem životě. Máte dojem, že jste pro něj nula a nicka, protože Vás neslyší...je mi líto, že máte takové pocity, musí to být náročné. Ale navzdory těmto pocitům Vás Bůh miluje.

Nevím, do jaké míry ve své složité životní situaci hledáte pomoc a radu u dobrých, důvěryhodných lidí – pokud ne, zkuste to! A pokud byste chtěla napsat, o jakou konkrétní těžkou situaci se jedná, i to by možná trochu pomohlo.
K tomu, že Vás Bůh neslyší, bych chtěla připomenut , že sám Ježíš, Boží Syn, taky prosil Otce, aby o d něj odňal kalich (utrpení), ale nebyl vyslyšen v tom smyslu, že by od něj Bůh utrpení vzdálil (Mt 26,39). Zřejmě i Ježíš prožíval v nejtěžších chvílích pocit opuštěnosti - na kříži se modlil začátek Žalmu 22: Bože můj, proč jsi mě opustil. Není to ale tak, že by Bůh modlitbu neslyšel nebo nebral vážně:
Ježíš také prosí za nás, místo nás a v náš prospěch. Všechny naše prosby byly jednou provždy shrnuty do jeho výkřiku na kříži a vyslyšeny Otcem v jeho vzkříšení, a proto se nepřestává za nás u Otce přimlouvat. Je-li naše modlitba v dětinné důvěře i odvaze rozhodně spojena s Ježíšovou, dosáhneme všeho, oč prosíme v jeho jménu; a ještě mnohem víc než tu či onu věc: samého Ducha svatého, který zahrnuje všechny dary. KKC § 2741

Dáváte příklad, že když dítě o něco prosí milující rodiče, dají mu to - proč tedy tak nejedná Bůh? Je to pravda, ale asi sama víte ze zkušenosti s výchovu dětí, že i když se dítě domnívá, že je pro něj něco dobré nebo že to nutně potřebuje, je někdy opak pravdou.

Sama víte, že v životě často procházíme utrpením. Bůh je v něm s námi přítomen. Určitě se máme snažit utrpení omezit, ale není to vždycky možné. Nabízí se otázka, proč Bůh utrpení dopouští – na to není jednoduchá a jednoznačná odpověď. Víme ale, že i skrze utrpení můžeme vyrůst, přiblížit se Bohu i lidem.

Zkušenost s nevyslyšenou modlitbou udělal v životě asi každý, může o být velmi frustrující, zejména pokud se jedná o těžkou situaci. Doporučuji vám podívat se na odkaz, kde najdete další postřehy ohledně nevyslyšené modlitby: https://www.modlitba.cz/o-modlitbe/problemy-s-modlitbou/nevyslysena-modlitba
případně si můžete prohlédnout celý web modlitba.cz, doporučuji i část o modlitbě z katechismu , která začíná § 2558 

Co se týká délky modlitby a toho, že jak píšete, nejste stavěná na odříkávačky – to je, myslím, úplně v pořádku...
Ještě bych se na okraj dotkla přímluvy svatých, jak o ní píšete. Bůh nemusí mít žádné přímluvce a prostředníky, komunikuje s námi přímo. To, že se můžeme obracet ke svatým, našim bratrům a sestrám ve víře, kteří už jsou v nebi, je důsledkem toho, že jsme rodina božích dětí - a sourozenci si pomáhají. Jsme spolu navzájem spojeni v těle Kristově. Není to tak, že by svatí konkurovali Bohu ve vyslýchání našich proseb, nebo sobě navzájem (kdo je „účinnější“). Více k tématu naleznete v článku: Žádný člověk není ostrov 

Píšete, že je možná lepší být dobrý pozitivní člověk, než takto v Boha věřit. Je pravda, že někdy naše představy o Bohu vyžadují revizi, protože on je vždycky jiný a větší, než si myslíme. Může k tomu pomoct třeba znovu si přečíst evangelium (doporučuji evangelium sv. Jana např. na serveru biblenet.cz  

Nevím, jestli Vám moje odpověď nějak pomohla. Určitě nejsem schopná Vám vysvětlit, proč Bůh ve Vaší složité situaci nejedná tak, jak byste očekávala – nevím to. Zkuste se na to ptát jeho samotného, věřím, že Vám nějakým způsobem odpoví.


Přeji Vám, abyste zakusila Boží lásku ve svém životě i ve Vašich konkrétních potřebách a těžkých životních situacích!

Kategorie otázky: Modlitba

Související texty k tématu:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)