Uznejte, že Hospodin je Bůh. (Ž 100,3) - Citát z Bible na každý den

3. 6. 2021, mak

Nevím, jak dál... Nerozumím své bolavé duši ani Bohu

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Pochybnosti a krize víry

Dobrý den. Já jsem nedávno uvěřila v Boha. Boží láska byla to nejkrásnější, co jsem v životě zažila. Dohání mě však moje bolavá minulost. Nejsem schopná blízkého láskyplného vztahu s mužem. Asi proto, že jsem v dětství zažila týrání od otce a lhostejnost od matky i sourozenců. Když mě má někdo hodně rád (platí to i obráceně), tak mě to hrozně vytáčí, panikařím a vztah ukončuji, abych se nezbláznila. Před Bohem "neuteču". Toužím po Něm neskutečně moc, ale během dne teď zažívám nesnesitelně silné bolesti duše, až se mi láska proměňuje ve zlost. Jsem z toho hrozně vyčerpaná, ale nedokážu už předstírat, že Bůh neexistuje. Pořád se Ho ptám, proč musím tak trpět. Ale Bůh v těchto situacích neodpovídá. Vždy se to stane tak rychle, ale asi si Jeho mlčení vyložím jako lhostejnost a proto Ho začnu vnímat jako tyrana. Jsem k Němu nespravedlivá a zlá, protože jednám zkratkovitě. Potom lituji, ale je mi ze sebe fakt odporně. Je to kolotoč nezvladatelných emocí, který chci zastavit, ale nevím jak. Nezvládám fungovat v běžném životě. Nerozumím své bolavé duši, ani Bohu. Připadám si jako v pasti. Proč se mi to děje? Co ode mě Bůh chce? Proč mi nedá nějaký návod? Proč mi toho tolik nakládá, když ví, že už nemůžu? Nedokážu na to mít nezaujatý náhled, proto prosím o názor i radu, co by mi mohlo pomoci. Mnohokrát děkuji

Bůh nezkouší, co vydržíme

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. To, co popisujete, nesouvisí s tím, že by Vás Bůh zkoušel nebo týral nebo na Vás nakládal víc, než můžete unést. Jen je Váš vztah s Bohem stále ovlivňován vztahem s rodiči a sourozenci.

Naše původní rodina nás velmi zasahuje. Když se narodíme, nevíme nic ani o sobě, ani o druhých. A své ,,názory‘‘ a životní ,,programy‘‘ si vytváříme podle toho, jak se k nám chovají naši nejbližší – především matka a otec. Pokud je jejich láska bezpodmínečná a péče laskavá a zároveň pevná, bezpečná a spolehlivá, je pro nás v životě snazší mít rádi sebe, druhé i Boha. Snáze v lásku druhých uvěříme, jsme schopni ji přijímat a také opětovat. Pokud to tak není, je někdy velmi těžké překonat nedůvěru, velkou obezřetnost, podezíravost, strach, úzkost…..ale zároveň touha po vztahu zůstává.

Všechno to, co se teď ve Vás děje, je velmi těžké. A není dobré to prožívat sama. Moc bych Vám doporučovala, abyste vyhledala psychoterapii. Je dobré se na svoji původní rodinu podívat, jasně si pojmenovat, co bylo dobré, co ne, co ublížilo, co chybělo….A nechat tato zranění uzdravit. A mít přitom vedle sebe člověka, který Vás bude doprovázet. Odborníka, který s Vámi půjde krok za krokem. Podrží, povzbudí, připomene, ukáže, co možná nevidíte, doporučí jiné způsoby chování a jednání, pomůže s uzdravením ran…. Bude s Vámi hledat to, co Vám pomůže osvobodit se od negativního dědictví z rodiny. A také pak lépe zužitkujete to dobré, co ve Vás i těžké věci mohly vytvořit. Je třeba oddělit minulost, zpracovat ji, uzavřít ….Abyste mohla žít svůj život, svoji přítomnost. Jako dospělá žena. Svobodně, odpovědně, ale také s radostí a s větší dávkou lehkosti.

Na cestě uzdravení může pomoci také přímluvná modlitba nebo nejrůznější duchovní cvičení zaměřená na vnitřní uzdravení. (např. seminář Otcovo srdce)

Pokud mluvíte s Bohem, buďte k němu naprosto upřímná. A nevyčítejte si to, co prožíváte. Jen mu to řekněte, předejte…..Nechte ze sebe v modlitbě odplavit vše, co Vás tíží. A proste Boha, aby to vše proměnil v dobré. On to umí, na to se můžete spolehnout!

Přeji Vám, abyste našla odvahu řešit své staré bolesti. Abyste zase mohla zakoušet Boží lásku a dokázala se radovat z toho, že jste Boží milovaná a jedinečná dcera. Dcera, pro kterou si její otec přeje jen to nejlepší.

Přeji a vyprošuji Vám Pokoj.

 

Kategorie otázky: Pochybnosti a krize víry

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:
- Utrpení se zdá být nesdělitelné - základní pohled
- Člověk prožije svůj život bez těžkostí a utrpení - iluze, kterou je třeba rozptýlit
- Co dělat, když život ztrácí smysl (Benedikt Groeschel)
- Bůh působí i v naší temnotě, kde nemáme nic pod kontrolou…
- Stopy v písku aneb: jak jsi mne Bože mohl nechat samotnou?
- Další texty k tématu utrpení zde

 

Když už nevíš kudy dál, leť poslepu jako pilot v mlze... / mlha skály

 

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Téma: narcismus. K poslechu

(17. 9. 2021) Zajímavá série tří pořadů na Radiu Wave

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2021) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy –…

Papež František na Slovensku 12.-15.9.2021

Papež František na Slovensku 12.-15.9.2021
(12. 9. 2021) Odkazy na zdroje informací o cestě papeža Františka na Slovensko

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)
(11. 9. 2021) nekonformní francouzský římskokatolický kněz, který svůj život zasvětil zejména práci s mládeží na okraji...

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA
(10. 9. 2021) Jak připomínku na smutné výročí 11.9.2001 nabízíme zamyšlení o smrti od NY kaplana hasičů Mychala Judge OFM . Zamyšlení…

Matka Tereza

Matka Tereza
(29. 8. 2021) Matka Tereza (rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu * 26. srpna 1910 + 5. září 1997)