Kdo jsi, Pane? (Sk 9,5) - Citát z Bible na každý den

15. 2. 2024, pd

Matka zabila své dvě děti. Proč Bůh nezasáhl?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Zlo a utrpení ve světě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč Bůh dopouští, aby umíraly děti? Nebo proč, když se má stát něco zlého, Bůh lidi nevaruje? Třeba skrze sny? 

P.S.: Právě jsem slyšela ve zprávách, že matka zabila své dvě děti. Chápu svobodnou vůli lidí,  ale proč neochránil aspoň ty děti?

Bůh nemůže napravovat všechno zlo, pro které se člověk rozhodne

Milá... 

je dobré, že se ptáte. Přemýšlení o tom, jak Bůh působí v tomto světě, je pro nás moc důležité, i když Boží záměry nikdy zcela nepochopíme. Bůh totiž naše chápání neskonale převyšuje.

Věříme tomu, že Bůh stvořil náš svět pro nás. Nám lidem dal zrak, abychom krásu přírody i lidských výtvorů a celého vesmíru mohli vidět. Dal nám rozum, abychom zákony přírody dovedli chápat a svoje poznání rozvíjet. A nabízí nám, abychom se na něj obraceli v modlitbě a tím lépe rozuměli jeho touze po našem štěstí a cestě, po které nás vede, když o to stojíme. Tato nabídka platí pro všechny lidi. Musí se ale pro její využití svobodně rozhodnout. V tom je nesmírná Boží důvěra v člověka.

Touto úvahou jsem Vás chtěl povzbudit, abyste se nenechala fascinovat zlem, kterého je ve světě i kolem nás opravdu hodně. Smrt, i když je součástí lidského života, nás vždy, a zvlášť když jde o někoho blízkého, hluboce zasáhne. To, že nás Bůh zve po smrti k věčnému životu v Jeho blízkosti, je však zdrojem naděje.

K Vaší otázce: proč Bůh neochrání děti přímým zásahem v konkrétní věci? Věříme, že Bůh zasahuje i mimořádným způsobem ve světě. Dokladem toho jsou zázračná uzdravení a vyslyšené modlitby. Ale je to spojeno s touhou člověka po Bohu a s respektováním jeho vůle. Aby Bůh napravoval všechno zlo, pro které se člověk rozhodne, to opravdu není ve shodě se svobodnou vůlí, která je nám dána. A jak by měl Bůh zasáhnout, když se diktátor rozhodne napadnout sousední zemi a válkou způsobí smrt mnoha lidem včetně dětí a strádání spoustě dalších?

Obracejte se v modlitbě na Boha, upřímně, s pochybnostmi které v sobě nosíte, otevřená pro přijetí nového vhledu do věcí, kterým nerozumíte. Ježíš říká: Kdo hledá, najde. Věřím, že pokud se otevřete, dostanete odpovědi na mnohé své otázky a pomůžete tomu, aby dobro ve světě rostlo a zla ubývalo.

 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Zlo a utrpení ve světě

Související texty k tématu:

Zlo
Zlo nás zraňuje, všichni se ale můžeme uzdravit
Satan, ďábel... Existuje?
Dva vlci v nás
Popírá zlo Boží existenci?
Dobrota sahá hlouběji než nejhlubší zlo 
Máme zoufat?
Nebojte se! Poselství pro každého... 
Každý máme sílu ničit
Nezaleknu se zla...

Krize, utrpení:

  • Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty. 
  • Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
  • Utrpení, krize - základní pohled  Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
  • Další texty k tématu: krize, utrpení
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.