Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

25. 3. 2024, Jas

Manželská krize rodičů

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy dětí k rodičům

Dobrý den, 

v dlouholetém manželství rodičů se začínají objevovat problémy. Otec nejeví o vztah zájem, utíká stále za kamarády (třeba na celý víkend na chatu).  Již mám svůj život, svou rodinu, ale bolí mě to. Jak jim mohu pomoci? Vlastně moc jejich vztahu nerozumím. Působí to na mě, že jsou spolu jakoby "ze setrvačnosti". 

-redakčně upraveno-

Dobrý den,

ptáte se, zda můžete být nějak prospěšný rodičům, kteří prožívají krizi manželství. Bolí Vás to a nechcete jen tak přihlížet.
Když děti „vylétnou z hnízda“, je to náročné období pro manželský vztah. Pokud se hlavně věnovali dětem a svůj partnerský vztah moc nepěstovali, nastane prázdno ještě větší. To je ale jejich úkol, najít cestu dál. Zase se naučit žít sami dva. Není ve Vaší moci postarat se o to, aby byli rodiče šťastní.
Vaším hlavním úkolem je pečovat o Vaše manželství a Váš vztah, abyste vybudovali dobré základy pro to, co vám samotným život přinese. Rodičům můžete prospět svým příkladem a tím, že sami budete v manželství spokojení.

Pak mě napadá, že byste je mohli podpořit tím, že je někdy k Vám pozvete na oběd a zkusíte je přivést v hovoru ke vzpomínkám, jaké to bylo, když spolu chodili, když se vzali, co spolu rádi dělali. Kam jezdili na dovolenou… Mohli byste jim jako dárek třeba k Vánocům dát lístky do divadla, nebo voucher na společnou večeři, nebo na dva dny v lázních… V některých rodinách se osvědčilo, že mladí pozvali a rodiče na společnou procházku s piknikem, nebo dokonce na společný víkend. Určitě vás napadne něco dalšího na míru, co by těšilo vás i je.

Je vzácné, že přemýšlíte, jak pomoci. Nebylo by ale dobré spolčit se s jedním rodičem proti druhému. Na vztah jsou vždycky dva a každý k němu přispívá svým dílem. Pro maminku by třeba bylo léčivé, kdyby taky pěstovala vztahy s kamarádkami a občas s nimi vyrazila na dámskou jízdu. Nebála bych se maminku podpořit, aby vyhledala poradnu, kde by mohla najít adekvátní podporu. Mohu doporučit například https://www.poradnaprozeny.eu/.


Obracíte se na linku víry, a tak bych vás chtěla povzbudit, abyste se za rodiče modlili. Svěřte obavy o jejich manželství Bohu. Jestli měli svatbu v kostele, pak je Ježíš v jejich vztahu přítomný zvláštním způsobem – jako třetí pramen provázku, kterým je v knize Kazatel znázorňován vztah muže a ženy v manželství. Věřím, že on je zná nejlíp a může jejich vztah uzdravit a Vás inspirovat k impulzům pro pěstování vzájemných vztahů.
Moc bych Vám přála, aby vztahy ve Vaší širší rodině zase rozkvetly.

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Vztahy dětí k rodičům

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)