Neměj nenávist v srdci. (Lv 19, 1) - Citát z Bible na každý den

13. 2. 2020, lb

Mám potíže s četbou

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry)

Vážení a milí, jsem invalidní důchodce a mám velkou touhu číst. Ale často mi trvá, než vezmu knihu do ruky a opravdu se do ní začtu. Mám pocit viny, když nečtu. Často myslím na velké knihomoly, sám předkládám tuhle záležitost Tomáši Akvinskému. Můžete mi s tím nějak poradit?

Denně se můžeme rozhodovat, čím si hlavu chceme plnit a čím méně, nebo vůbec

Dobrý den, 

píšete, že po četbě vnitřně toužíte, asi z důvodu, že vnímáte její velký potenciál pro svůj duchovní život, ale dělá Vám potíže se k ní dostat, začíst se.

Rozhodně kvůli tomu nemusíte mít žádné výčitky svědomí. Bůh je s Vámi a bude k Vám promlouvat srze události Vašeho života i ostatní věci, kterými žijete, pokud mu dáte prostor. Jestli jste ve fázi, kdy je pro Vás číst obtížné, nevadí. Můžete poslouchat např. Rádio Proglas, nebo Lumen, po internetu to jde taky, sledujte TV Noe, TV Lux nebo TV MIS - to je televize, ve které si sám můžete vybrat programy. Vše funguje i přes internet.
Posílám také pár tipů na duchovní slovo ke stažení z internetu (odkazy jsou aktuální k datu zveřejnění dotazu, omlouváme se, pokud došlo ke změně)

Vojtěch Kodet 
audionahrávky z  katolických charismatických konferencí zde:
TV Noe 
Audioarchiv radia Proglas 
VKH Praha 
Český rozhlas má u většiny pořadů možnost stažení ve formátu MP3, resp. ve formě podcast.  (Doporučuji např. křesťanský pořad uváděný na stanici Českého rozhlasu 3 Vltava 0 - „Ranní slovo“ s Petrem Vaďurou (vyšly též knižně jako upravené přepisy rozhlasových rozhovorů)

Samozřejmě existuje  mnoho dalších tipů a také možnost audioknihy zakoupit - např. zde   

Doporučujeme také weby vira.cz, pastorace.cz. Jestli jste zvyklý chodit na PC, můžete si je nastavit jako domovskou stránku. Týdně přinášejí nové články a databáze starých je velmi obsáhlá. Často zveřejňujeme ukázky z knih, které se tak mohou stát i inspirací pro výběr literatury.
Velmi též doporučuji stránky Vatikánského rozhlasu reagující na současnou situaci.

Nicméně bych Vás povzbudila, abyste svoji touhu číst nenechal zcela vyhasnout. Pokud vezmeme do ruky knihu autora, který je svým srdcem blízko Bohu, jeho myšlenky nás mohou k Bohu přitáhnout, vtáhnout do modlitby...Může nám ukázat dobré věci, které kolem sebe přehlížíme, objevovat dobrý svět, naději, že stojí žít pro pravé hodnoty jako je pravda, spravedlnost, čest, a za těmito hodnotami stát.
Kvalitní četba se může stát cestou k hlubšímu prožívání víry. A nemusí to zdaleka být jen složité teologické úvahy nebo literatura s nálepkou „duchovní“. Pro každého je v určité životní fázi něco jiného.

Velmi zajímavá a čtivá forma duchovní literatury jsou např. knižní rozhovory. Vedle sdílení vnitřního života zajímavých osobností se může člověk vzdělávat i v dalších oblastech, např. kultury, politiky. 

Zároveň bych Vás chtěla povzbudit, abyste prohluboval svoji modlitbu, čas s Bohem. Pokud je Vám blízký, snažte se modlit růženec, choďte často ke svatému přijímání a ke svátosti smíření. Kolem nás to víří mnohou kritikou, nespokojeností, lží, různými pomluvami a dalšími negativními věcmi. Denně se však můžeme rozhodovat, čím si hlavu chceme plnit a čím méně, nebo vůbec. Dejte prostor Božím věcem.

Kategorie otázky: Víra a život (život z víry)

Související texty k tématu:
Poslechněte si na internetu křesťanské vysílání
buď v PC, anebo v MP3 přehrávači ...
On-line živě:
- křesťanské rádio Proglas
- Aktuálně vysílané křesťanské pořady náboženského vysílání Českého rozhlasu na různých stanicích.
On-line ze záznamu:
- Pořady "Křesťanské vlny ČRo" a dalších pořadů náboženského vysílání Českého rozhlasu.

Povídky, příběhy:
- Kup si los (kniha příběhů Briana Cavanaugha)
- Povídky z verandy (Phillip Gulley)
- Pěstování kořenů Za co se vlastně máme modlit?
- Vše má svůj pravý čas Prosté úvahy o tom, jak dobře žít
- Beletrie a povídky na tomto webu

Papež František
- Papež František ve věcném rejstříku a ve jmenném rejstříku na webu vira.cz
- Papež František ve věcném rejstříku a ve jmenném rejstříku na webu pastorace.cz
Papež František - články na webu radiovaticana.cz 
- Papež František - dostupná literatura

Papež František na sociální síť Twitter:
anglicky: Pope Francis  @Pontifex  twitter.com/Pontifex
mecky: Papst Franziskus  @Pontifex_de  twitter.com/Pontifex_de

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2020) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

(21. 2. 2020) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…

Knižní tip: Hluboká řeka - Endó Šúsaku

Knižní tip: Hluboká řeka - Endó Šúsaku
(19. 2. 2020) Román je vyvrcholením jeho celoživotního hledání smyslu života tváří v tvář utrpení. Skupina japonských turistů se…

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.
(19. 2. 2020) Světový den sociální spravedlnosti byl ustanoven OSN v roce 2007 a připomíná, že sociální spravedlnost by měla být…

Týden manželství

(11. 2. 2020) Dobré manželství by chtěl prožívat každý. Dobré manželství ale není samozřejmost.

Kdy je Valentýn?

(7. 2. 2020) Datum svátku sv. Valentýna

Shincheonji

je poměrně mladé náboženské hnutí pocházející z Jižní Koreje.

Křesťanské církve po celém světě vydaly prohlášení varující proti tomuto náboženskému společenství.

Za důvod udávají sektářskou povahu církve Shincheonji - manipulativní praktiky, snahu o utajování, rozpory s křesťanským učením apod. Její členové zpravidla postupně opouštějí rodiny a omezují veškeré kontakty mimo členy společenství. 

Více informací: 

www. scjinfo.cz