Pane, ty máš slova věčného života. (J 6,68) - Citát z Bible na každý den

4. 10. 2021, MN

Lorna Byrne - otázky, které ještě nepadly

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Dobrý den,
Dočetla jsem se na vašich stránkách, že zjevení Lorny Byrne se neslučují s katolickým učením. Přečetla jsem od první i druhou knihu. Musím říct, že to bylo velmi zajímavé čtení, Lorna se dělila s čtenáři o zajímavé duchovní zážitky, které se s největší pravděpodobností staly, kde opravdu mohla působit Boží pomoc (např. zachránění dítěte při explozi sporáku, splnění mnohých předpovězených událostí apod.) a nelze jen tak říct, že si je Lorna vymyslela. Z jejich knih lze cítit upřímnost. Navíc Lorna neměla vůbec jednoduchý život a na růžích neměla rozhodně ustláno.

Na druhou stranu Lorna v knihách píše podle mě dost velké nesmysly. Jako největší nesmysl z toho, co jsem dosud četla, se mi jeví Lornino tvrzení, že Satan, padlý anděl, v současné době žije vtělený do malého dítěte na Zemi, ale že pravděpodobně zemře jako dítě, ale že se bude několik životů reikarnovat znovu a znovu, a až jednou dosáhne na Zemi dospělosti, tak zde sehraje svou roli. Toto mi přišlo jako totální nesmysl, ale nebyl jediný, na mnoha místech byly podobné nesmysly.

Lorna o sobě píše, že je katolička a také že chodí v neděli na mši, připravovala i své děti na 1. svaté přijímání. Zajímalo by mě, jak toto Lorna může skloubit dohromady. Na jedné straně se účastní bohoslužeb a přijímá svátosti, na druhou stranu přijímá a šíří vize, které křesťanskému učení v mnohém naprosto odporují. Viděla jsem nedávno i fotku Lorny s nějakým řeholníkem v Irsku, v nějakém klášteře. Co na to říká irská katolická církev? Nemáte o tom nějaké informace? Co kněz, ke kterému chodí ke svátostem? Mě u Lorny napadá, že může být psychicky nemocná a své vize si vykládá jako zjevení andělů a Boha, a nebo hůř, že je klamaná démony - anebo kombinace obojího. Zajímalo by mě, jestli třeba irská církev Lorně někdy nabídla, že by se mohla podrobit exorcismu - myslím, že ten by mohl mnohé vyjevit. Já si uvědomuji, že učení Lorny Byrne opravdu není vpořádku,  v mnohých duších může nadělat pěknou škodu, zároveň mi je ale Lorny líto, protože ji vnímám jako citlivého, laskavého a upřímného člověka, a mysím, že má druhé lidi opravdu ráda. Děkuji za zodpovězení mých otázek.

Podobných proudů jsou po celém světě stovky a nelze se vždy ke všemu vyjadřovat

Vážená paní ...
Paní Byrne publikuje po celém světě, píše velmi autenticky a čtivě. Našla již mnoho příznivců. Problém je, jak lze vyčíst např. v knize V. Barátové „Není anděl jako anděl“, že učení předkládané paní Byrne se neslučuje s křesťanstvím. Dnešní postoj mnohých lidkí k "modernímu náboženství" si nedělá starosti vymezovat se s vyjmenováním odlišností, ale naopak si vezme z každého náboženství kousek. Paní Byrne to činí podobně. V jejím případě jde tak o jasný synkretismus.

Co s tím? Je otázka, zda se má církev ke všemu vyjadřovat. Podobných proudů jsou po celém světě stovky a nelze se vždy ke všemu vyjadřovat, protože to především znamená konfrontovat se s dotyčným spisovatelem, oslovit ho, vyměnit si řadu dopisů, někdy to fakticky znamená vstoupit s ním do soudního sporu, atd. Církev je tedy opatrná k oficiálním vyjádřením. Vychází z toho, že pastýři by měli znát učení církve a že i obyčejní křesťané mají alespoň základní orientaci.

Jinou věcí ovšem je, že lidé podobní paní Byrne rádi zneužívají situaci a prezentují se jako vzorní katolíci, což dokazují fotkou s knězem nebo např. s papežem. Ale ani kněží ani Svatý otec nelustrují ty, kdo se s nimi chtějí vyfotografovat. Jednoduše je neznají a nepředpokládají zlý úmysl.

Proto se domnívám, že není třeba zvláštních vyjádření, ale je třeba, jak jste sama správně zachytila, číst pozorně, kdo co prezentuje.

Vámi navržené pojetí exorcismu není realizovatelné. Jde totiž o modlitbu, která především předpokládá, že dotyčný člověk chce něco dělat se svým stavem (v případě posedlosti s vazbou na Zlo). Pokud ovšem nechce a cíleně chce setrvávat na svém postoji, pak ani modlitba exorcismu ani nic jiného s takovým člověkem nehne a to ani v případě, že mu pečlivě vysvětlíte, že se dopouští odpadnutí od víry, a tedy těžkého hříchu... Exorcismus je především modlitba obrácení.

V případě paní Byrne nelze vyloučit i nějaké psychické onemocnění, ale to lze konstatovat až na základě kvalitního vyšetření, kterému se dotyčný musí chtít podrobit.

Máme řešení? Myslím, že máme velmi snadné řešení. Držme se toho, co píše sv. Jan: „Milovaní, nevěřte každému vnuknutí, nýbrž zkoumejte duchy, zda jsou z Boha; neboť mnoho falešných proroků vyšlo do světa.“ (1. Janův 4, 1).

Přeji Vám pokojné dny.

Kategorie otázky: Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Témata: Byrne Lorna, new age

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.