Bůh pokorným dává milost. (Jk 4,6) - Citát z Bible na každý den

24. 8. 2023, mak

Kamarádovi vadí, že chodím do kostela

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den,
ráda bych vás požádala o radu.

před časem jsem se kamarádovi svěřila s tím, že jsem věřící a chodím do kostela. Jeho reakce mě velmi zarazila a zamrzela - řekl, že takové věci nechápe, že jsem jiná, než si myslel a že ho to zklamalo. Nečekala jsem, že to přijme takhle, myslela jsem, že mě pochopí a že to přijme úplně normálně, jako každý, kdo to o mně ví.

Nějak jsme si to vyříkali, z části jsem mu už odpustila, ale nebavíme se.  Nemám chuť a hlavně to nedokážu, když tak negativně vnímá mou víru a osobnost.  Jak se mám zachovat? Mám překonat to, jak se ke mně zachoval, a bavit se s ním dál jakoby nic? 

Negativní, divná nebo nesrozumitelná zkušenost s církví

Milá tazatelko,

chtěla bych Vás moc povzbudit. Nebojte se a nenechte se odradit ve vztahu tím, že druhý se zachová nějak jinak, než očekáváte. Možná jen zkuste pátrat, proč se tak stalo. Otázky jsou v každém vztahu velmi důležité. Často předpokládáme, že druhý je podobný jako já, reaguje stejně jako já, rozumí věcem podobně jako já, prožívá stejné emoce jako já….. Ale druhý člověk vyrůstal v jiné rodině, má za sebou jiný příběh, jiný začátek života……Mohou se lišit jeho hodnoty, prožívání,...... dokonce i slova, která používá, mohou mít jiný obsah. Pokud chceme být s někým v blízkém vztahu, je dobré právě otázkami zjistit, jak on to má v životě nastavené, v čem se podobáme a v čem se naopak odlišujeme. A i já se musím druhému ,,ukazovat‘‘. To znamená pouštět jej do svého světa, do svého prožívání, myšlenek, názorů, snů…..Sdílet se s ním.

Píšete, že kamarád negativně vnímá Vaši víru a Vaši osobnost. Ale je to opravdu tak? Možná jej Vaše sdělení jen překvapilo, zaskočilo a neví si s ním rady. Možná si pod pojmem ,,víra‘‘ představuje úplně něco jiného, než Vy. Možná má nějakou negativní nebo divnou nebo nesrozumitelnou zkušenost s lidmi, kteří se také prohlašovali za věřící…..A tak je opravdu namístě se ho na to zeptat. A můžete začít třeba takhle : ,,To, jak jsi odpověděl na moji informaci o víře, mě hodně zaskočilo, připadala jsem si nepřijatá, odmítnutá…… (můžete vyjádřit, jak jste se cítila). A hodně mě to od tebe vzdálilo……moc tomu nerozumím, proč jsi reagoval takhle….Co to pro tebe znamená, že jsem věřící? Máš nějakou zkušenost s věřícími lidmi?.....‘‘ A tak podobně.

Pokud chcete budovat nějaký vztah, je potřeba se druhému ukázat a zároveň mu dát prostor, aby se mohl ukázat i on. A pak teprve uvidíte, jaký ten člověk je, zda s ním chcete kamarádit, potkávat se, sdílet se……nebo raději ne.

Přeji Vám hodně odvahy na dobrodružné cestě vztahů. Ať Vám láskyplný Bůh Otec dá zakusit svoji lásku, abyste se cítila milovaná v Jeho náruči a snadněji od něj mohla vycházet ke všem ostatním vztahům, (které ale nikdy nebudou tak dokonalé:). Ať Vás chrání jako zřítelnici oka a naplňuje pokojem a radostí.

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství, Evangelizace

Související texty k tématu:

Evangelizace, zvěstování, misie
- Nenechávejte si Krista pro sebe! (Benedikt XVI.)
- Evangelizace je nejlepší služba spoluobčanům... Proč a jak evangelizovat.
Nemějte strach jít do ulic a na veřejná místa (Jan Pavel II.)
- Texty ke klíčovému slovu (štítku) evangelizace

 

Kdo zná svou hodnotu, ten nemusí porážet druhé. Láska nepotřebuje porážku toho druhého.

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“