Ježíš řekl: „Věřte ve mne.“ (J 14,1) - Citát z Bible na každý den

29. 8. 2019, lb

Jak začít chodit do kostela?

Navigace: Katalog dotazů > Náctiletí - sexualita, vztahy > Hudba, škola, krize víry,...

Dobrý den,
žiji v rodině plné ateistů, tudíž nejsem pokřtěný, ale věřím v Boha a Ježíše Krista. Chtěl bych začít chodit do kostela, jenže nevím, jak postupovat, navíc jsem nezletilý. Člověk se musí nejdřív někde zaregistrovat? Můžu přijít sám, když mi není ještě 18? Nemají  shromáždění  nějakou omezenou kapacitu? Jako že tam předem neregistrovaní nemohou? Nemám se koho ptát, jelikož neznám osobně žádné věřící. Děkuji za odpověď.

Člověk může přijít do kostela kdykoliv má potřebu touhu být s Bohem

Milý...
blahopřeji Vám k poznání Pána Ježíše Krista a Jeho lásky a milosrdenství. Já jsem také uvěřila a poznala Pána Boha až v 15 letech, také jsem byla nepokřtěná a také pocházím z ateistické rodiny, stejně jako Vy. Určitě se ze své strany nemusíte ničeho obávat kvůli tomu, že Vám zatím není 18 let.

Do katolického kostela může přijít každý člověk na Zemi, ať je věřící či nevěřící nebo jiného náboženského vyznání. V katolickém kostele se může každý člověk zúčastnit mše, ale pokud člověk není ještě pokřtěný, nesmí přijímat Tělo Kristovo v podobě chleba. Může si ale jít tzv. pro požehnání. Kněz mu udělá křížek na čelo a řekne nad ním požehnání, (aby kněz věděl, že nepřijímáte, dejte si, prosím, ukazováček na ústa).

Člověk může přijít do kostela kdykoliv má potřebu a touhu být s Bohem a nemusí se nikde registrovat. Každý člověk má právo být v kostele, když je otevřený a to i když je přeplněný a nikdo nemá právo nového či odlišného člověka vyhazovat z kostela, pokud se samozřejmě chová ohleduplně k ostatním. Jen musí člověk pečlivě sledovat, kdy je kostel otevřen. Kostely jsou bohužel většinou otevřeny pouze v časech bohoslužeb - otevírají se asi půl hodiny před začátkem a opět zavírají krátce po skončení. Časy mší jsou uvedeny buď na kostelních dveřích nebo na nástěnce u konkrétního kostela či na internetu u jména a adresy konkrétního kostela.
I nezletilí Vašeho věku mají právo jít do katolického kostela a nemusí mít rodičovský doprovod. Klidně můžete přijít do kostela bez rodičů. Souhlas rodičů potřebujete až v případě, že byste se rozhodl pro přípravu na křest.

Určitě o svém hledání, touze modlit se, chápat Bibli, učit se milovat… stále mluvte s tím, koho se to týká na prvním místě, tedy s Bohem. Můžete ho prosit, aby se Vám dával víc a víc poznat, aby Vás vedl na cestě k sobě. Níže přidávám odkazy na texty o modlitbě. Průvodcem Vám také mohou být další texty našeho webu vira.cz, které Vám pomohou seznámit se s vírou, křesťanstvím a tím, co vlastně učí katolická církev (pokud by Vám byla blízká). Nahlédněte třeba do rubriky Základní pojmy  nebo na výklad Kréda (modlitby Vyznání víry) od P. Aleše Opatrného.

Nevím, jestli uvažujete o křtu. Křesťané považují křest za opravdu důležitý, protože napojuje člověka na zdroj života, kterým je Bůh. Člověk se křtem stává součástí rodiny všech pokřtěných. A v čele této velké rodiny je sám Bůh. Pokud se na křest připravuje dospělý/dospívající (a to není žádná výjimka), prochází přípravou, která trvá většinou rok a více.

Co konkrétně udělat, pokud byste chtěl být pokřtěn? Nejlépe kontaktovat kněze a poprosit o termín nezávazné schůzky, při níž si promluvíte o Vašem hledání, o tom, co nyní prožíváte. Možná si zjistěte čas bohoslužeb v kostelech ve svém okolí a udělejte si takové „tour de kostels“. Pak oslovte kněze, který Vám lidsky sedne. Můžete tak učinit po bohoslužbě, nebo si na nástěnce, webových stránkách zjistit telefonický kontakt.

Na farách ve větších městech většinou celoročně probíhá katechumenát – to je příprava žadatelů na křest. Určitě je možné začít setkání s katechumeny navštěvovat, i když se ještě teprve rozhodujete a víru hledáte. Vstupem do něj se k ničemu neodvolatelnému nezavazujete. Tam se Vám dostane poučení o víře, máte možnost si některé věci ohledně víry vyjasnit. Teprve pak přichází na řadu otázka, zda budete chtít přijmout křest, který je jakousi vstupní branou do plnosti křesťanského života.

Já sama jsem chodila na přípravu na křest asi rok a půl. Mezitím jsem si našla dospělou kmotru a tu jsem následně poprosila, aby společně se mnou šla k mým rodičům, které jsme společně požádaly s budoucí kmotrou o souhlas s mým křtem. Nakonec byli rodiče přítomni i samotnému křtu a rozpaky se rozplynuly.

Určitě by stálo za to promluvit s knězem o možnosti přidat se ke skupině Vašich věřících vrstevníků, účastnit se aktivně života společenství mladých lidí, to je pro prohloubení Vaší víry určitě velmi vhodné. Pokud by v místě Vašeho bydliště žádné nebylo, zkuste se podívat na internetové stránky nějaké větší farnosti – kostela ve větším městě. Taková setkání probíhají mimo čas bohoslužeb a konají se na něm různé aktivity například společné modlitby, diskuze nad Biblí, hry nebo výlety do přírody a jiné zajímavé volnočasové aktivity.

O prázdninách pak můžete zvážit účast na některé z vícedenních křesťanských akcí pro mládež:
Je možné podívat se na akce v blízkých farnostech (většinou mají své webové stránky), v diecézních centrech pro mládež. Mohl byste také zvážit účast na nějakém letním křesťanském campu - vyhlášený je např. Jump  nebo Runway nebo letní Exodus.  Další programy pro mladé 14-18 let naleznete také např. zde.  Na vícedenní akce byste ale určitě potřeboval souhlas rodičů.

V případě potřeby se nebojte napsat znovu, rádi se Vám budeme věnovat a samozřejmě Vám velice rádi odpovíme na jakoukoliv otázku víry.



P.S.: Doporučuji také zveřejněné odpovědi k tématu křtu dospělých.

Texty o modlitbě naleznete zde
Modlitba jako vztah
Pokud byste chtěl častěji zajít na bohoslužbu/mši, na webu o ní naleznete obecné info, zvlášť pak v kapitole „Mše“ 
                                                                                      

                                                                                                                                                                               lb-ovy

 

Kategorie otázky: Hudba, škola, krize víry,...

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
(25. 4. 2024) Ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…