Pán mě vysvobodil. (2Tim 3,11) - Citát z Bible na každý den

1. 10. 2018

Hudba, divadlo

Navigace: Katalog dotazů > Náctiletí - sexualita, vztahy > Hudba, škola, krize víry,...

Dobrý deň. Počula som, že kresťan nemá počúvať pop, rock, metal, rap, a všetky odvetvia, ktoré z toho vychádzajú - soul, jazz,...Niekedy som počúvala aj ja takúto hudbu a aj niektoré rockové kapely...ale už to nepočúvam..tak isto som pozerala filmy Harry Potter, čo je tiež cirkvou odsudzovaný film aj kniha a ja s tým plne súhlasím...Myslíte, že stačí, ak sa z toho len vyspovedám? Pretože mnohé kapely spolupracovali so zlým duchom a bojím sa, že ten zlý duch neodíde od toho, kto sa len vyspovedá, nie je tam potrebné urobiť aj niečo viac? Ďalej sa chcem opýtať, ak napríklad chodím na hokej a tam znie poväčšine rocková hudba, mám hriech, alebo je to príležitosť k hriechu? Chodím tam kvôli hokeju, nie kvôli hudbe, len tá hudba sa aj tak nedá prepočuť...Môžem potom počúvať, napr klasickú hudbu, orchestrálnu? Takú mám fakt veľmi rada a preto mi nevadí...
Ďalej ma zaujíma, ak chodím do divadla a niekedy sa objaví nejaký nemravný obraz, pohyb, alebo pesnička, s tým, že sa ukazuje napr na zlo, ktoré pôsobí cez takého človeka a ja sama si to aj vysvetľujem tak, že divadlo vychováva ľudí k lepšiemu aj cez tie nemravné obrazy a aj to predstavnie také konanie veľakrát odsudzuje...hoci to nie je nič veľmi vulgárne a niekto to ani nevníma, tak ja vnímam aj najmenšiu dvojzmyselnú vetu..snažím s vyberať si také predstavenia, ktoré nie sú od 16/18 rokov, aj keď 18 som už mala dávno :) Predsa len sa tam niekedy také niečo objaví..Je to pre mňa blízka príležitosť k hriechu?
A posledná otázka: modlím sa za šťastnú hodinu smrti...myslíte, že to nie je opovážlivé, čo keď mám už vopred určené, ako zomriem? Žiadam si hlavne to, aby som nikdy nezomrela v hriechu..

Ďakujem Vám za opoveď.

Zdravím Vás!
Z Vašich dotazů je poznat, že Vám velmi záleží na rozlišení dobra a zla, což je důležité, nesnadné, a proto i vzácné zvláště v dnešní společnosti, která tyto hodnoty velmi relativizuje a směšuje. Hlavně mladí lidé mívají velmi zkreslené představy o tom, co jim prospívá k dobrému a co jim naopak ubližuje. Stále hledáme, podle čeho vlastně správně ladit své svědomí. Je proto dobře, že berete v této změti názorů vážně to, co říká církev, ačkoli i v ní můžete najít různě odlišné postoje.
Zároveň ale jako dospělý zodpovědný člověk byste nemusela mít takové obavy, které tu sdílíte. Když poznáte, že něco z toho, co popisujete, Vaší duši neprospívá a odmítnete to, proč by Vás to mělo nadále trápit? Nijak jste tím přece se zlem nespolupracovala a nenechala se jím ovlivňovat. Není hříchem být svědkem něčeho špatného, to ani není ve světě možné nějak se izolovat. Od prvotní viny na začátku světa žijí lidé ve stálém střetávání dobra a zla. Naučit se obojí správně rozlišovat neznamená, že se mě zlo nikdy nijak nedotkne, ale že se mu budu snažit nepodřídit. Záleží tedy na tom, jak se k poznanému následně postavím.

Různé hudební styly nejsou předem předurčeny být „dobré“ nebo „zlé“, mnohé z Vámi jmenovaných a odmítnutých používají i křesťanští hudebníci a posluchači. Záleží více na obsahu než na žánru, i když u některých je skutečně třeba být opatrný. Nejsem v oblasti hudby odborník, možná bych Vás spíše odkázala např. na některé internetové úvahy a pojednání:
http://hudba.signaly.cz/
https://www.gimel.cz/hudba
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:K%C5%99es%C5%A5ansk%C3%A1_hudba
https://www.gotquestions.org/Cesky/svetska-hudba.html
https://hudba.proglas.cz/noklasik/aktuality-noklasik/pavel-supol-a-krestanska-hudba/
https://www.vira.cz/texty/otazky-a-odpovedi/satanismus-a-hudba

Každopádně nenajdete žádný seriózní seznam toho, co můžete či nemáte vidět, slyšet apod. Tak jako ve všem lidském jednání musíte věřit správnému nastavení svého svědomí, o což se evidentně snažíte, ale nebýt v tom příliš úzkostlivá.

Přeju vám, abyste se mohla více spolehnout na Boží milosrdenství a radovat z Boží lásky a přijetí, i ze všech jeho darů, včetně pěkné hudby či představení, než se strachovala ze svých možných provinění. Pak se nemusíte bát ani konce svého života, ale těšit se na život v plnosti, i když nevíme, kdy a jak do něj přejdeme. Modlit se za šťastnou smrt v tom smyslu, aby člověk byl kdykoli připraven přijít před Boží tvář, je tedy jistě chvályhodné.
MaM

Kategorie otázky: Hudba, škola, krize víry,...

Noc kostelů

Noc kostelů
(12. 6. 2020) Noc kostelů se letos bude konat v pátek 12. června 2020.

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2020) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)

Organizátoři festivalu UNITED chystají online projekt

Organizátoři festivalu UNITED chystají online projekt
(2. 6. 2020) Akce, která se konala v centru Vsetína, je zrušena. Program proběhne 21. 8. - 22. 8. 2020…

In! pro dívky na měsíc červen je na světě

In! pro dívky na měsíc červen je na světě
(28. 5. 2020) Slunce, šaty a zmrzlina. To jsou pro nás indicie začátku léta. Co na tom, že oficiálně ještě nezačalo. Pro mě už je tu.…

Letnice, Svatodušní svátky...

(25. 5. 2020) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc.

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2020) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Varování před sektou Shincheonji

Jde o nové náboženské hnutí z Jižní Koreje. Církve po celém světě proti němu varují.

Důvodem je sektářská povaha, manipulativní praktiky, snahu o utajování, zásadní odklon od křesťanského učení apod.

Její členové zpravidla postupně opouštějí rodiny a omezují veškeré kontakty s vnějším světem.

Více informací:

 www.scjinfo.cz