Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

30. 4. 2021, kl

Duchové. Projevy světa za oponou nebo halucinace?

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... > Magie, okultismus

Nebyla jsem nikdy věřící, přesto jsem měla respekt vůči duchům. Nikdy jsem se nezapojovala do vyvolávání a podobných praktik, měla jsem vždycky pocit, co kdyby opravdu něco existovalo, takový trošku paradox, nevěřila jsem, přesto jsem vždycky měla respekt.

Před časem jsem si našla přítele, který věřící je a k víře mě přivedl, letos jsem byla pokřtěná. Musím ještě hodně věcí pochopit, ale hlavní dotaz pro mě je nyní ten, jak jako lajk můžu poznat, co je psychického rázu a co je projevem duchovního světa? 

Například  jsem ležela u televize a spadla kytka v květináči. Tak jak stála, tak spadla. Květináč se nerozbil a ani kytka se nezlomila. Průvan jsme neměli a i kdyby byl, tak běžný bytový průvan by kytku nezvládl shodit, květináč byl  těžký s hlínou, mohl mít nejmíň 10 kg a byl kus  od kraje.
Nebo jsem procházela kolem poličky a ta spadla těsně za mnou, jako kdyby do ní z boku někdo strčil, opět bez průvanu.
A teď dva zážitky, co právě nevím, jestli to byla psychika nebo "něco ze zhora".  Probudila jsem se asi deset minut před budíkem. Jako jindy jsem koukala do mobilu, a během několika minut jsem si všimla, že ve dveřích stál cizí muž, sedla jsem si a on na mě mluvil, lákal mě, ať jdu za ním, pak odešel do kuchyně. A pak jsem večer venku na někoho čekala  a dal se do mě divný pocit, jako když mi někdo stojí za zády a kouká na mě. Otočila jsem se a stála tam žena, jemně zářila a upřeně na mě koukala.  Měla jsem pocit, že jí nesmím pustit z očí. Nevím, jak to bylo dlouho, připadalo mi to jako aspoň 10 minut. Pak během mžiku zmizela.  Měla bych i pár dalších drobností.

Známý tvrdí, že máme doma duchy... Každý prasknutí, vypnutí spotřebiče, jsou podle něj duchové. 
Tvrdil mi, že pokud člověk vyvolává duchy, může ho nějaký posednout. Prý i někoho takového znal. Dotyčný pak nemohl spát, byl úzkostný a nakonec spáchal sebevraždu. Mluvil ještě mnoha takových věcech, ale hodně mi to  připadalo přitažené za vlasy.

Nechci za tím vším vidět hned "něco vyššího", ale co když. Dotaz tedy je, jak se dá rozeznat, co je psychika a co "z vrchu".

Skutečně existují domy, kde takzvaně "straší"

Dobrý den,
díky za Váš dotaz a za důvěru, s níž se na nás obracíte v tak citlivé záležitosti. Je dobře, že máte odjakživa tímto směrem "respekt", jak píšete, což Vás zřejmě uchránilo od zahrávání si se spiritismem a podobnými praktikami. Je také správné, že si kladete otázku, nakolik může jít o bujnou fantazii či halucinace, a nakolik by se mohlo skutečně jednat o projevy světa "za oponou"...

Bylo by třeba vědět trochu víc o Vás a Vaší rodině, případně o historii místa či domu, kde nyní žijete, aby se dalo rozlišit, odkud vítr vane. Mohu ale říci pár obecných poznatků a principů:
Skutečně existují domy, kde takzvaně "straší" - samovolně se pohybují či padají předměty, jsou slyšet kroky, spouštějí se samovolně elektrospotřebiče či zvoní telefon, aniž by někdo volal... Při bližším ohledání se většinou zjistí, že v takovém domě se někdo už dříve zabýval spiritismem, okultismem či magií, případně se tam událo či opakovaně dělo nějaké násilí proti životu (vražda, sebevražda, chtěné potraty...).

Určitě nic nezkazíte tím, pokud si necháte knězem vysvětit celý byt či dům, kde se dějí pro Vás znepokojivé věci. Při takové modlitbě je také dobré poprosit zástupně za odpuštění za jakékoli zlé skutky, které se tam mohly dít (viz výše, především hříchy proti životu a proti prvnímu přikázání), a vložit do Božího milosrdenství všechny lidi, kteří tam před Vámi bydleli.

Ohledně vyprávění Vašeho známého - je zcela namístě určitá opatrnost a nedůvěřivost, obzvlášť v případě, že ho zjevně podobné historky něčím fascinují a vlastně baví, tak jako když si děti vyprávějí hororové příběhy. Na druhou stranu, bohužel existuje a "funguje" i zmíněné vyvolávání duchů, příp. novodobější verze zvaná "channeling", kdy se někdo záměrně kontaktuje s nějakým duchem a nechá se jím vést a ovládat (přičemž na druhé straně není duch zemřelého, ale démon, který se za něj vydává). Následkem takových svazků bývá běžně úzkost, nespavost, strach i  podivné úkazy. Křesťan by s takovými věcmi neměl mít nic společného, a pokud se z nevědomosti do něčeho takového zaplete, je třeba se takových praktik a neviditelných pout ve jménu Ježíše Krista zříct (vlastně obnovit své křestní sliby). A je-li situace závažnější, je dobré kontaktovat kněze, který má zkušenosti s tzv. modlitbou za osvobození: on pak v autoritě Ježíše Krista a z pověření církve může přeseknout všechna ta neviditelná pouta, do kterých se člověk zapletl a sám už se z nich nemůže vymanit.

Jste-li konvertita a chtěla byste se dozvědět o těchto věcech víc, ale z křesťanského pohledu, mohu doporučit např. knihu Eliase Velly, Ježíš - lékař těla i duše (Karmel. nakl. 2017). Je tam i drobná kapitolka přímo o spiritismu, ale celá kniha je spíše o pozitivních věcech, o tom, jak žít ze vztahu s Ježíšem Kristem a z moci Ducha svatého, tedy pod Boží ochranou.
Srdečně Vás zdravím, snad v mé odpovědi najdete paprsek světla, kudy dál...

Linka víry

Kategorie otázky: Magie, okultismus

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)