Ukaž mi své cesty, Bože. (Ž 25,4) - Citát z Bible na každý den

6. 7. 2022, marse

Dluhy

Navigace: Katalog dotazů > Jiné > Sociální potíže

Dobrý den, obracím se na Vás s bolavým problémem.  Vzhledem ke splácení hypotéky žijeme velice skromně, nemůžeme si dopřávat. Je to náročné, ale nikdy jsem si na peníze nestěžovala. Naše manželství mi přišlo krásné, máme se rádi, jenže nedávno se mi během chvíle zhroutil svět. Zjistila jsem že má manžel několik půjček, o kterých jsem vůbec nevěděla a navíc je nezvládá splácet.

Jsem zraněná, bolavá, podvedená. Nemůžu uvěřit, že můj manžel mohl udělat takovou věc za mými zády. Navíc začal iracionálně svalovat vinu na druhé. Vůbec nevím, co s námi bude.

Vůbec nevím, jak se k tomu postavit. Když jsem situaci chtěla řešit, jen řekl, ať nenaléhám, že se stydí a nějak to vyřeší. Nemůžu se nikomu svěřit, protože se taky stydím. Modlím se k Pánu Bohu za nás, za manžela, ale nevím, co dělat víc. Nutno podotknout, že se manžel snaží a dře, aby mohl splácet.

-redakčně upraveno-

Dluhy nejsou jeho soukromá věc

Milá ....
Děkuji vám za důvěru, se kterou jste nám svěřila svou bolest. Věřím, že Vás taková situace šokovala, rozložila důvěru a sebrala vám jistotu. Věřím jste zklamaná a že trpíte ve svém srdci, nejen prakticky. Váš muž se vám vzdálil, nemůžete ho pochopit.

Je to situace, se kterou člověk nepočítá a ani nemá žádný scénář, jak by se s ní dalo naložit, o to je víc zasahující. Píšete o tom, že se stydíte, zároveň to je situace, kterou jste nezavinila. Možná se stydíte i za manžela. 

Popravdě, domnívám se, že váš muž je v úzkých. A mnohé argumenty jsou jen zkratka, sebeobrana. Možná se cítí bezmocně, propadá se hanbou, neví si rady, ale myslí si, že přiznat to, by muselo jeho hodnotu zrušit definitivně. A tak se brání zkratkovitým způsobem, i když to ve skutečnosti jistě tak nemyslí. Myslím, že se v tu chvíli upnul jen k fantazijní představě coby kdyby, ve které by potíže neměl.  Spíš jde o snahu rozložit vinu, která ho neúměrně tíží. Aby to neviselo jen na něm.

Horší je rozkolísání vaší důvěry. Jste úžasná, že jste mu dokázala odpustit, či se spíše pro odpuštění rozhodla. Proces uzdravování je delší. A navíc, vaše faktická situace není vyřešená.

Myslím, že máte nárok na to, abyste věděla o tom, jakým způsobem váš muž chce situaci řešit. Aby ho to odhalení nezahnalo ještě do dalších tajných půjček. Mě by zřejmě neuspokojilo tvrzení, že to “nějak” vyřeší. Na to je ta situace příliš vážná a rodinu ohrožující po stránce zabezpečení.

Bylo by dobré, aby se s věřiteli dohodl na splátkovém kalendáři a aby vyhledal poradnu, která se takovou situací zabývá. Např. Člověk v tísni - dluhové poradenství . Je třeba ho vést k tomu, že to není jeho soukromá věc.

Můžete ho ujistit, že ho milujete, a proto s ním potřebujete projít i tuto situaci – tak , jak jste mu při svatbě slíbila. A na to potřebujete o věcech vědět. Abyste mu mohla dát podporu. Vám to pomůže obnovit důvěru. Dejte mu najevo, že věříte, že má na to tím projít. Že to sice bylo selhání, ale že věříte, že je schopen už jednak jinak. A tak mu s tím chcete pomoci. (myslím, že i když to tak teď necítíte, tak podporu dostat potřebuje, aby obnovil své síly zdravě jednajícího člověka)

Milá ..., chápu, jak je pro Vás ta situace těžká po stránce emocionální. Zkuste svému muži začít žehnat. Svolávejte na něj Boží požehnání a proste Boha o pomoc. Pro něj, za vyřešení, ale i pro Vás, abyste znovu časem mohla nalézt s manželem vztah. Zároveň byste potřebovala někoho, kdo to s vámi ponese. Komu se můžete svěřit s tím, jak se věci vyvíjejí, jak Vám v tom je. Zkuste se prosím poohlédnout po důvěryhodné osobě, které byste mohla vše svěřit. Může to být třeba i kněz nebo někdo blízký. Stud se pak myslím smí nahradit lítostí. A ta je pro sdílení přijatelná. Moc Vám držím palce a beru vás s tím do modlitby.

Kategorie otázky: Sociální potíže

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…