Kdo věří, má život věčný. (J 6,47) - Citát z Bible na každý den

18. 1. 2023, Jas

Církevní obřad venku. Může nás oddat pastor evangelické církve?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý večer, s mým snoubence plánujeme svatbu venku přímo v místě, kde bude i hostina. Chtěli bychom církevní obřad. Já jsem pokřtěná v římsko katolické církvi, snoubenec pokřtěný není. Vzhledem k tomu, že římsko katolická církev oddává pouze v kostele nebo na vysvěceném místě, tak se snažíme najít vhodného oddávajícího. Můj dotaz tedy zní - je možné, aby nás oddala jiná církev? Např. evangelická nebo jiná?

Moc děkuji za odpověď a přeji hezký večer

Chystáte svatbu a přáli byste si obřad venku na místě, kde bude i hostina. Na dotaz, zda je možné, aby vás oddala jiná církev, mohu odpovědět, že to samozřejmě možné je. Některé evangelikální církve spolupracují s místy, kde se pořádají svatby. Svatební obřad v těchto církvích je ale chápán volněji pouze jako požehnání manželství a platnost takto uzavřeného svazku se rovná uzavření manželství před zástupcem státu. Jako pokřtěná katolička pak budete vlastně žít z hlediska církevního práva v neplatném manželství (tzn. jakoby stále svobodná…)

Podle církevního práva totiž civilně uzavřené manželství není pro pokřtěného platné. Podle Kán. 1118 může být manželství mezi katolickou stranou a stranou nepokřtěnou uzavřeno v kostele nebo na jiném vhodném místě. Jestliže brání vážné obtíže zachování kanonické formy, je ordinář místa katolické strany oprávněn po projednání s ordinářem místa oddavek udělit v jednotlivých případech dispenz od formy, při zachování nějaké veřejné formy oddavek, má-li být manželství platné.

Jazyk kanonického práva je hodně suchý, právnický. Doporučovala bych Vám navštívit kněze ve farnosti, kam spadáte trvalým bydlištěm, nebo kam chodíte na bohoslužby. Zkuste se s ním domluvit, jestli by Vám v té situaci nemohl poradit nebo nějak vyjít vstříc. V jeho kompetenci také je Vás na manželství připravit. Určitě je dobré se ohlásit s větším předstihem. Další náležitosti svatby v kostele jsou přehledně popsány na https://www.liturgie.cz/temata/svatost-manzelstvi nebo na https://www.manzelstvi.cz/svatba/podminky-svatby-v-kostele.html.

Církevní svatební obřad sám o sobě je velmi hluboký, snoubenci se sobě odevzdávají a přijímají, zvou do svého vztahu Boha, vzniká nová jednota. Jeho součástí je bohoslužba slova, manželský slib, požehnání prstenů a slavnostní modlitba za novomanžele.

Je krásné, že můžete plánovat Váš velký den, společné vykročení na cestu od JÁ, ke společnému MY. Kéž by se otázka místa nestala tím, co zastíní to nejdůležitější, že chcete do svého vztahu pozvat také Boha. Ať se to podaří a ať Vám Bůh žehná.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…