Kdo sejí v slzách, žnout budou s jásotem. (Ž 126,5) - Citát z Bible na každý den

18. 1. 2023, Jas

Církevní obřad venku. Může nás oddat pastor evangelické církve?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý večer, s mým snoubence plánujeme svatbu venku přímo v místě, kde bude i hostina. Chtěli bychom církevní obřad. Já jsem pokřtěná v římsko katolické církvi, snoubenec pokřtěný není. Vzhledem k tomu, že římsko katolická církev oddává pouze v kostele nebo na vysvěceném místě, tak se snažíme najít vhodného oddávajícího. Můj dotaz tedy zní - je možné, aby nás oddala jiná církev? Např. evangelická nebo jiná?

Moc děkuji za odpověď a přeji hezký večer

Chystáte svatbu a přáli byste si obřad venku na místě, kde bude i hostina. Na dotaz, zda je možné, aby vás oddala jiná církev, mohu odpovědět, že to samozřejmě možné je. Některé evangelikální církve spolupracují s místy, kde se pořádají svatby. Svatební obřad v těchto církvích je ale chápán volněji pouze jako požehnání manželství a platnost takto uzavřeného svazku se rovná uzavření manželství před zástupcem státu. Jako pokřtěná katolička pak budete vlastně žít z hlediska církevního práva v neplatném manželství (tzn. jakoby stále svobodná…)

Podle církevního práva totiž civilně uzavřené manželství není pro pokřtěného platné. Podle Kán. 1118 může být manželství mezi katolickou stranou a stranou nepokřtěnou uzavřeno v kostele nebo na jiném vhodném místě. Jestliže brání vážné obtíže zachování kanonické formy, je ordinář místa katolické strany oprávněn po projednání s ordinářem místa oddavek udělit v jednotlivých případech dispenz od formy, při zachování nějaké veřejné formy oddavek, má-li být manželství platné.

Jazyk kanonického práva je hodně suchý, právnický. Doporučovala bych Vám navštívit kněze ve farnosti, kam spadáte trvalým bydlištěm, nebo kam chodíte na bohoslužby. Zkuste se s ním domluvit, jestli by Vám v té situaci nemohl poradit nebo nějak vyjít vstříc. V jeho kompetenci také je Vás na manželství připravit. Určitě je dobré se ohlásit s větším předstihem. Další náležitosti svatby v kostele jsou přehledně popsány na https://www.liturgie.cz/temata/svatost-manzelstvi nebo na https://www.manzelstvi.cz/svatba/podminky-svatby-v-kostele.html.

Církevní svatební obřad sám o sobě je velmi hluboký, snoubenci se sobě odevzdávají a přijímají, zvou do svého vztahu Boha, vzniká nová jednota. Jeho součástí je bohoslužba slova, manželský slib, požehnání prstenů a slavnostní modlitba za novomanžele.

Je krásné, že můžete plánovat Váš velký den, společné vykročení na cestu od JÁ, ke společnému MY. Kéž by se otázka místa nestala tím, co zastíní to nejdůležitější, že chcete do svého vztahu pozvat také Boha. Ať se to podaří a ať Vám Bůh žehná.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2023) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu
(16. 9. 2023) Martin Beran, než se stal křesťanem, prošel při svém hledání mnohými nebezpečími různých esoterických disciplín.…

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR
(15. 9. 2023) V ČR vzniká nová nezisková platforma s křesťanskými filmy, dokumenty, seriály nebo pořady pro děti…

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2023) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se…