Znám své ovce. (J 10,14) - Citát z Bible na každý den

8. 10. 2021, Jas

Církevní obřad - svatba mimo kostel

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli existuje nějaká možnost, jak mít církevní obřad mimo kostel v přírodě a jak případně postupovat. Přítel je pokřtěný katolík, já jsem pokřtěná, ale do kostela nechodím ani nejsem věřící. Svatbu v kostele mít nechceme, ale rodiče bohužel trvají na církevním sňatku. Jde tato situace nějak vyřešit bez toho, aby sňatek byl v kostele či kapli ale na louce u místa hostiny?
Zatím se nenašel žádný katolický kněž, který by byl ochotný nás oddat mimo kostel, proto bych se ráda zeptala, jestli to vůbec lze a máme dál hledat? Napadlo nás mít v krajním případě dva obřady, ale upřímně, přijde mi to padlé na hlavu, a nejsem ochotná mít sňatek pouze v kostele, trvám na prvním obřadu mimo... Byla bych ráda, kdyby jste mi mohli poradit, jak postupovat, jestli nelze nějak zpětně nechat šnatek uznat církví apod.
Za odpověď Vám předem děkuji.

 

-redakčně upraveno-

Výjimka je v kompetenci místního biskupa

Milá N.
vnímám, že je to pro Vás emočně velmi náročné. Zvlášť tlak rodičů není snadné ustát. Pro Vás je v tuto chvíli svatba v kostele nepřijatelná, toužíte po obřadu v přírodě.
Mezi civilním a církevním obřadem je ale rozdíl. Civilní obřad je pouze právní smlouvou uzavřenou před státem, veřejným deklarováním svazku. Pro dva nepokřtěné je podle kanonického práva civilně uzavřené manželství platné, závazné a nerozlučné i před Bohem. Ale pro pokřtěného katolíka je platné pouze manželství uzavřené před Bohem, kanonickou formou ve farnosti, kde má trvalé bydliště. I pro svatbu v jiném kostele je potřeba svolení od faráře, který je v dané farnosti „doma“.
Rozhodnutí o výjimce ke slavení svatby mimo kostel na jiném vhodném místě je podle církevního práva ve Vašem případě v kompetenci místního biskupa. Žádost o výjimku by Vám pomohl připravit oddávající kněz. Ten je také zodpovědný za přípravu na manželství a za svatební obřad. S ním byste se mohli domluvit, jestli by mohl vést svatební obřad tak, abyste se i Vy cítila dobře. Církevní svatební obřad sám o sobě je velmi hluboký, snoubenci se sobě odevzdávají a přijímají, zvou do svého vztahu Boha, vzniká nová jednota. Svatební obřad beze mše má stejnou váhu a platnost. Jeho součástí je bohoslužba slova, manželský slib včetně otázek, které mu předcházejí, požehnání prstenů a slavnostní modlitba za novomanžele. Podrobně popsané jednotlivé části najdete zde.

Platné kanonické právo doporučuje pouze jediný svatební obřad, a to před zástupcem církve a před společenstvím církve. Protože ne všude ve světě je církevní obřad zároveň uznaný jako platný i před státem (i u nás tomu tak v minulosti bylo), je možné nejdřív uzavřít civilněprávní sňatek a potom teprve církevní, tedy mít obřady dva.
Vás ale zajímá, jestli by bylo možné manželství pouze papírově zplatnit. Existuje možnost dodatečně požádat o konvalidaci civilního manželství, ale tento proces trvá delší čas a stejně by bylo potřeba, abyste absolvovali svatební obřad, i když třeba ve skromnější formě. Bylo by potřeba, abyste znovu vyslovili manželský souhlas před zástupcem církve a dvěma svědky a tomu by měla předcházet příprava.
Milá N., je krásné, že můžete plánovat Váš velký den, společné vykročení na cestu od JÁ, ke společnému MY. Kéž by se otázka místa nestala zdrojem konfliktů, které by zastínily to nejdůležitější, že chcete spojit svoje životy. Přeji Vám, aby se podařilo najít řešení, ve kterém by bylo dobře Vám oběma.
 

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Celosvětový den skautů - 24. duben

Celosvětový den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se po celém světě připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…