Měli byste říkat: „Dá-li Pán, podnikneme to nebo ono.“ (Jk 4,15) - Citát z Bible na každý den

25. 1. 2008, mat

Křest dítěte - jaký význam?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Křest dětí

Obracím se na vás s prosbou. Naše manželství je z hlediska náboženství smíšené. Manžel je katolík, já nepatřím k žádné církvi. Naše manželství je velmi šťastné a naše rodina je nyní větší o jedno krásné miminko.

Otevřela se před námi otázka křtu. Zajímalo by mě, jaký je smysl křtu, k čemu se jako rodiče zavazujeme a co to bude znamenat pro naše dítě a zda se křtem přihlašuje ke katolické církvi, či "jen" ke křesťanství.

Mně osobně se nelíbí, rozhodnout v této závažné věci za našeho chlapce, ale chápu, že pro manžela a jeho rodinu to má veliký význam. Ale to je jediný důvod, proč bych na křest přistoupila. Sama nevěřím, že by Bůh na naše dítě zanevřel, protože neprošel tímto obřadem nebo církví. Myslím, že víra je v každém z nás, ať už ji nazýváme Bohem, přírodou nebo řádem vesmíru, a není nutné ji zastřešovat církví, či obřady, ty podle mého mají spíše psychologický význam pro své členy, než pro samotného Boha.

Křest malého dítěte, když jsem něvěřící?

Křest je způsob, kterým se mj. člověk "přihlašuje" jako součást Božího lidu. Tj. stává se členem vyvoleného národa - k tomu se nemusí vědomě rozhodovat - ale pro Vašeho manžela to může byt velmi důležité. Sám myslím, že Bůh se na nás dívá se srdcem širším, než je naše lidské chápání; nicméně křest je cosi, co daroval jako možnost, jak se mu přiblížit, nebo jak se stát součástí čehosi, co je Božské. Možná, že by v této oblasti prospěl Vám či Vašemu manželovi rozhovor s knězem, který bude křtít. Křest je bytostně svázán s čímsi křesťanským, totiž s vírou v Ježíše Krista jakožto našeho Pána - člověk se tím hlásí nejen ke křesťanství, ale k víře v podobě, v níž ji hájí katolická církev.

Vím, že je pro Vás tato otázka velmi důležitá - doporučuji další komunikaci jak s manželem, tak s knězem, který by měl Váši ratolest křtít.

Kategorie otázky: Křest dětí

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha.