Ježíš řekl: Kdo zůstává ve mně, ten nese mnoho ovoce. (J 15,5) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Reinhart Hummel

Reinkarnace podle Bible

Karma, osud, vina a holocaust

z knihy Reinkarnace , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Nauka o karmě vznikla, stejně jako myšlenka koloběhu zrození a spolu s ní, v době raných upanišad. Karma vlastně znamená „čin“, „dílo“, potom se však myslí také na plod nebo následek skutku či dokonce příčinnou souvislost mezi skutkem a jeho následky. Helmut von Glasenapp definoval učení o karmě jako „automaticky fungující kausalitu odplaty za skutky“. Karma byla původně chápána jako potence jemné hmoty, která lpí na átmanu a provází ho za hranice smrti do dalších forem existence a zároveň ovlivňuje podstatu dotyčné osoby.

Dobrý život je podle upanišady Čhándógja (5,10,7) odměněn tím, že člověk „vejde do bráhmanského lůna“ anebo narozením v některé jiné ze tří nejvyšších kast. Naopak odplatou za „páchnoucí život“ je narození z „páchnoucího mateřského lůna“ feny, prasnice či vyděděnce bez kasty.

V pozdních částech Starého zákona postupně vzniklo přesvědčení, že definitivní vyrovnání životních účtů nastane až při posledním soudu Božím, ke kterému budou dobří i zlí Bohem vzkříšeni z mrtvých. Také novozákonní místo, na které se rádi odvolávají přívrženci reinkarnace, „Co člověk zaseje, to také sklidí“ (Galatským 6,7), chápe jako „sklizeň“ boží poslední soud, nikoli posloupnost dalších životů. Křesťan tedy může jít celý kus cesty společně s vírou v karmu. Kontroverze začíná při spojení víry v karmu s představou reinkarnace.

Pro věřící v karmu platí: Co člověk sklízí, sám předtím zasel. Neštěstí a nemoc současné existence jsou následky dřívější viny. O tuto otázku jde v knize Jób. Jóbovi přátelé jsou typickými zastánci tradiční formy náboženského výkladu nahodilostí světa. Avšak kniha Jób vyúsťuje do poznání, že způsob, jakým Jóbovi přátelé spolu spojují osud a vinu, je třeba odmítnout. Jóbově vzpouře proti této představě Boží spravedlnosti dává Bůh za pravdu. V Novém zákoně tento náhled nadále platí: V Janovi 9,3 se výslovně odmítá teorie, že si slepec od narození svůj osud zavinil sám anebo že je zapříčiněn jeho rodiči.

Tento vnitrobiblický spor se v trochu změněné podobě opakuje v konfrontaci s učením o karmě. Tři Jóbovi přátelé by dnes argumentovali jinak. Astrolog by Jóbovi vysvětlil na základě jeho horoskopu, proč k tomu všemu muselo dojít; reinkarnační terapeut by poukázal na zlou setbu dřívějších forem existence, která nyní vzchází; a esoterik by ho vyzval k pokoře před neproměnnými kosmickými zákonitostmi.

I pro víru v karmu a reinkarnaci je stěží zvládnutelným problémem holocaust, vyhlazování Židů hitlerovským režimem. Všechny pokusy vysvětlit ho z individuálních nebo kolektivních karmických souvislostí působí trapně. Na holocaustu je vidět, že tato víra pracuje s fiktivním přisuzováním viny, což právě mravní vědomí neuspokojí, ale naopak pobuřuje.


***

Se svolením převzato z knihy: Reinkarnace, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Boží slovo, Bible, Písmo svaté

Krize, utrpení:

  • Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty. 
  • Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
  • Utrpení, krize - základní pohled  Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
  • Další texty k tématu: krize, utrpení

Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život

Hřích:

Reinkarnace, převtělování
Reinkarnace a vzkříšení - je v tom rozdíl? 
- Západní "reinkarnace" se liší od původní indické 
- Reinkarnace a víra křesťanů 
- Další texty k tématu reinkarnace zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Svátek matek

Svátek matek
(6. 5. 2024) Datum Dne matek připadá v roce 2024 na neděli 12.5.

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.

Krokujte v květnu a podpořte hladovějící v Etiopii

Krokujte v květnu a podpořte hladovějící v Etiopii
(30. 4. 2024) Květnové sportování pro děti v Etiopii, sponzoři proplácí kilometry

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2024) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Kdy je Den matek

(29. 4. 2024) Svátek matek - datum