Kdo není proti nám, je pro nás. (Mk 9,40) - Biblický citát na dnešní den

18.12.2012 (Foto: IMA)

Přetvářet se nelze donekonečna...

Přetvářet se nelze donekonečna...

Moc jsem se snažila vypadat co nejlépe…

„Chtěla jsem před ním vypadat co nejlépe. Vždycky jsem se před schůzkou pečlivě nalíčila, co nejlépe oblékla, abych udělala dojem. Moc jsem se bála, aby mě neopustil,“ popisuje na internetovém diskusním fóru Jana a ptá se na radu. „Moc jsem se snažila, abych před ním byla dokonalá. Tak proč mě opustil?“ Z jejích slov je cítit smutek a zklamání. „A to ses chtěla přetvařovat celý život?“ zněla jedna z prvních odpovědí na internetu. Kdyby tento vztah pokračoval a ona své zábrany odhodila až po svatbě, partner by najednou mohl být škaredě zklamán. 

Jsem opravdu sám sebou?

Asi každý to už řešil: Jsem s tím druhým sám sebou, nebo se v jeho očích trochu „vylepšuji“? Sami sebe občas nedokážeme objektivně posoudit. Ale mohou nám pomoci lidé okolo nás, když vyslechneme, co si o našich reakcích myslí. Jasně, že na zkouškách ve škole, na přijímacím pohovoru na vysokou školu nebo do práce nemůžeme být úplně "free". Na potenciálního zaměstnavatele by taky nejspíš neudělalo dojem, kdybychom přišli v otrhaných riflích, dali si nohy na stůl a mluvili nespisovně. A kdybychom tohle udělala na prvním rande, taky to asi nebude to pravé ořechové. Ale právě proto se lidé postupně seznamují. Máme jenom jeden úkol: zůstat sami sebou. Nechovat se tak, jak myslíme, že si to ten druhý přeje. Člověk se stejně nevydrží celý život tvářit „dokonale“.

„Návod“ pro všechny „Jany":

  1. Neustále se samy sebe ptejte: Nedělám ze sebe někoho, kým nejsem? Lež a přetvářka časem stejně prasknou a partner si vás bude vážit o to méně, než kdyby od začátku znal pravdu. Upřímnost je totiž ve vztahu asi to nejdůležitější.

  2. Ptáte se: Jak mám být upřímná, když se bojím, abych o partnera nepřišla? Jsem přesvědčena, že pokud máte nějakou vlastnost, která partnerovi natolik vadí, že s vámi nemůže zůstat, nemá cenu ji zastírat. A nebyly byste s ním ani vy šťastné. Kdybyste se snažily vměstnat do jeho představ a potlačit samy sebe, možná budete trpět celý život, jen abyste mu dokázaly vyhovět.

  3. Když se cítíte s druhým (byť vám na něm záleží sebevíc) stresované, abyste v jeho očích vypadaly co nejlépe, nevíte, jak před ním být sama sebou, není něco v pořádku.
  • Může být chyba ve vás, ve vaší psychice. Moc na vztahu lpíte (někdy ale jen stačí si s druhým upřímně promluvit a klidně mu svou obavu sdělit).
  • Chyba ale může být také v partnerovi; chce tě mít jinou, než jaká skutečně jsi. Pak nemá cenu se stresovat a snažit se v jeho očích vypadat tak, jak si přeje. Svou podstatu člověk nepředělá.
  1. Čím déle s partnerem jste – a v co nejrůznějších situacích, tím rozmanitěji vidíte, jaký skutečně je. Zároveň se také vy v jeho očích projevujete (třeba i nevědomky) v běžném světle. Pokud si při lezení na skálu zlomíte nehet a začnete naříkat, jako by to byl konec světa, nebo pokud vám v obchodě spadne na zem plato vajíček a vy naštvaně řeknete „do prdele“ či když promoknete na kost a je vám šílená zima. Toto všechno jsou situace, kdy se poznáváte lépe a lépe. Nakonec třeba (s pobavením) zjistíte, že partner ono „do prdele“ řekne ve stejné situaci jako vy, byť jste si vždycky myslely, že by nikdy sprosté slovo neřekl.

  2. Asi nejzaručenější recept, jak se naučit být před druhým sám sebou, je chodit s partnerem mezi lidi, mezi přátele a příbuzné. Oni vás znají odjakživa, proto ani nemáte příliš velkou šanci chovat se před nimi jinak než tak, jaké opravdu jste.

Vzhůru do toho

Důležité je také s partnerem něco vytvářet: vymýšlet zajímavé aktivity, pomáhat ve farnosti nebo starým lidem, hledat cesty, jak lidem ve svém okolí změnit zkreslený pohled na křesťanství.

Vzhůru do toho. Až dospějete do stadia, kdy vás ani nenapadne přemýšlet, jestli se tváříte dostatečně mile, nemáte jedno oko rozmazané nebo jestli stojíte dost rovně (aby se z vás náhodou partner nevyděsil), pak máte vyhráno. A kdybyste s tím přece měly problém, zkuste si představit, že až budete žít spolu, budete chodit na jeden záchod. A to rozhodně nebude vždy voňavé...

Se svolením převzato z knihy:
Kateřina Šťastná: Umíš v tom chodit?,
kterou vydalo nakladatelství Paulínky.
Redakčně upraveno.
Tato kniha je k sehnání také ve formátu E-knihy - zde.

zveřejněno v rámci mediální spolupráce

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22.5.2018) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Noc kostelů

Noc kostelů
(21.5.2018) V pátek 25. května 2018 večer se na mnoha místech otevřou dveře a brány kostelů v rámci Noci kostelů

Nabídka programů pro školy „Výchova a hodnoty“

Nabídka programů pro školy „Výchova a hodnoty“
(21.5.2018) Arcibiskupství pražské připravilo ve dnech 18. – 24. června 2018 druhý ročník projektu „Výchova a hodnoty...

Slezská lilie zve 8. - 10. června do Ostravy na 8. ročník mezinárodního křesťanského festivalu

Slezská lilie zve 8. - 10. června do Ostravy na 8. ročník mezinárodního křesťanského festivalu
(20.5.2018) Těšit se můžete na kapely různých žánrů, přednášky i chvály. Letošní ročník má zaměření na rodinu...

Letnice, Svatodušní svátky...

(19.5.2018) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc.

Nový světící biskup v Praze

Nový světící biskup v Praze
(15.5.2018) ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, ThD. bude vysvěcen v sobotu 19. května 2018 v katedrále sv. Víta v Praze.

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14.5.2018) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v...

Svátek matek 2018

Svátek matek 2018
(13.5.2018) Datum Dne matek připadá v roce 2018 na neděli 13.5.

Pozvánka na fórum mladých s komunitou Emmanuel

Pozvánka na fórum mladých s komunitou Emmanuel
(10.5.2018) Chtěli bychom Tě pozvat na mezinárodní setkání mladých, které se uskuteční 14. 8. - 19. 8. ve Francii v...

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.