Dobře využívejte času. (Ef 5,16) - Biblický citát na dnešní den

18.12.2012 (Foto: IMA)

Přetvářet se nelze donekonečna...

Přetvářet se nelze donekonečna...

Moc jsem se snažila vypadat co nejlépe…

„Chtěla jsem před ním vypadat co nejlépe. Vždycky jsem se před schůzkou pečlivě nalíčila, co nejlépe oblékla, abych udělala dojem. Moc jsem se bála, aby mě neopustil,“ popisuje na internetovém diskusním fóru Jana a ptá se na radu. „Moc jsem se snažila, abych před ním byla dokonalá. Tak proč mě opustil?“ Z jejích slov je cítit smutek a zklamání. „A to ses chtěla přetvařovat celý život?“ zněla jedna z prvních odpovědí na internetu. Kdyby tento vztah pokračoval a ona své zábrany odhodila až po svatbě, partner by najednou mohl být škaredě zklamán. 

Jsem opravdu sám sebou?

Asi každý to už řešil: Jsem s tím druhým sám sebou, nebo se v jeho očích trochu „vylepšuji“? Sami sebe občas nedokážeme objektivně posoudit. Ale mohou nám pomoci lidé okolo nás, když vyslechneme, co si o našich reakcích myslí. Jasně, že na zkouškách ve škole, na přijímacím pohovoru na vysokou školu nebo do práce nemůžeme být úplně "free". Na potenciálního zaměstnavatele by taky nejspíš neudělalo dojem, kdybychom přišli v otrhaných riflích, dali si nohy na stůl a mluvili nespisovně. A kdybychom tohle udělala na prvním rande, taky to asi nebude to pravé ořechové. Ale právě proto se lidé postupně seznamují. Máme jenom jeden úkol: zůstat sami sebou. Nechovat se tak, jak myslíme, že si to ten druhý přeje. Člověk se stejně nevydrží celý život tvářit „dokonale“.

„Návod“ pro všechny „Jany":

  1. Neustále se samy sebe ptejte: Nedělám ze sebe někoho, kým nejsem? Lež a přetvářka časem stejně prasknou a partner si vás bude vážit o to méně, než kdyby od začátku znal pravdu. Upřímnost je totiž ve vztahu asi to nejdůležitější.

  2. Ptáte se: Jak mám být upřímná, když se bojím, abych o partnera nepřišla? Jsem přesvědčena, že pokud máte nějakou vlastnost, která partnerovi natolik vadí, že s vámi nemůže zůstat, nemá cenu ji zastírat. A nebyly byste s ním ani vy šťastné. Kdybyste se snažily vměstnat do jeho představ a potlačit samy sebe, možná budete trpět celý život, jen abyste mu dokázaly vyhovět.

  3. Když se cítíte s druhým (byť vám na něm záleží sebevíc) stresované, abyste v jeho očích vypadaly co nejlépe, nevíte, jak před ním být sama sebou, není něco v pořádku.
  • Může být chyba ve vás, ve vaší psychice. Moc na vztahu lpíte (někdy ale jen stačí si s druhým upřímně promluvit a klidně mu svou obavu sdělit).
  • Chyba ale může být také v partnerovi; chce tě mít jinou, než jaká skutečně jsi. Pak nemá cenu se stresovat a snažit se v jeho očích vypadat tak, jak si přeje. Svou podstatu člověk nepředělá.
  1. Čím déle s partnerem jste – a v co nejrůznějších situacích, tím rozmanitěji vidíte, jaký skutečně je. Zároveň se také vy v jeho očích projevujete (třeba i nevědomky) v běžném světle. Pokud si při lezení na skálu zlomíte nehet a začnete naříkat, jako by to byl konec světa, nebo pokud vám v obchodě spadne na zem plato vajíček a vy naštvaně řeknete „do prdele“ či když promoknete na kost a je vám šílená zima. Toto všechno jsou situace, kdy se poznáváte lépe a lépe. Nakonec třeba (s pobavením) zjistíte, že partner ono „do prdele“ řekne ve stejné situaci jako vy, byť jste si vždycky myslely, že by nikdy sprosté slovo neřekl.

  2. Asi nejzaručenější recept, jak se naučit být před druhým sám sebou, je chodit s partnerem mezi lidi, mezi přátele a příbuzné. Oni vás znají odjakživa, proto ani nemáte příliš velkou šanci chovat se před nimi jinak než tak, jaké opravdu jste.

Vzhůru do toho

Důležité je také s partnerem něco vytvářet: vymýšlet zajímavé aktivity, pomáhat ve farnosti nebo starým lidem, hledat cesty, jak lidem ve svém okolí změnit zkreslený pohled na křesťanství.

Vzhůru do toho. Až dospějete do stadia, kdy vás ani nenapadne přemýšlet, jestli se tváříte dostatečně mile, nemáte jedno oko rozmazané nebo jestli stojíte dost rovně (aby se z vás náhodou partner nevyděsil), pak máte vyhráno. A kdybyste s tím přece měly problém, zkuste si představit, že až budete žít spolu, budete chodit na jeden záchod. A to rozhodně nebude vždy voňavé...

Se svolením převzato z knihy:
Kateřina Šťastná: Umíš v tom chodit?,
kterou vydalo nakladatelství Paulínky.
Redakčně upraveno.
Tato kniha je k sehnání také ve formátu E-knihy - zde.

zveřejněno v rámci mediální spolupráce

21.8.1968 Komunismus = ´bratrství´s kulometem u hlavy

(19.8.2018) 21.8.1968 vtrhly komunistické armády do tehdejšího Československa... Komunistické ideje mohou být líbivé a...

Modlitba v době sucha

(14.8.2018) Já přec vím, že Hospodin je velký, náš Pán je nade všechny bohy. Všechno, co Hospodin chce, to...

CampFest oslávil dvadsať rokov. Jeho účastníci sa tentokrát modlili za „premenu“

CampFest oslávil dvadsať rokov. Jeho účastníci sa tentokrát  modlili za „premenu“
(13.8.2018) Kráľova Lehota: Vyše šesť a pol tisíc mladých kresťanov z rôznych cirkví a denominácií sa na tri dni...

Festival UNITED představuje klubovou a dětskou scénu

Festival UNITED představuje klubovou a dětskou scénu
(3.8.2018) Organizátoři festivalu UNITED představují dvě speciální scény. Klubová scéna je novinkou letošního...

CAMPFEST FESTIVAL UŽ TENTO VÍKEND

CAMPFEST FESTIVAL UŽ TENTO VÍKEND
(2.8.2018) Po roku čakania je to tu. CampFest Open Air Music Festival sa už tento štvrtok začne na Ranči Kráľova Lehota a...

Nové tváře i staří známí na CampFestu 2018

(23.7.2018) Väčšina zahraničných účinkujúcich už na CampFeste vystupovala v priebehu predchádzajúcich rokov. Svoju...

OHLÉDNUTÍ ZA KCHK 2018

(23.7.2018) V neděli 15. července se v pavilonu F brněnského výstaviště uzavřel další ročník katolické charismatické...

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17.7.2018) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Katolická charismatická konference 2018

(4.7.2018) Začátek prázdnin je v Brně již neodmyslitelně spojen se začátkem katolické charismatické konference, která...

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.