Bůh mě povolal od matčina lůna. (Iz 49,1) - Biblický citát na dnešní den

7.5.2009

Dobrodružství seznamování

Dobrodružství seznamování

Ve svých pubertálních letech jsme se sestrou po doručení nového čísla časopisu AD ze všeho nejdříve nalistovaly rubriku seznamovacích inzerátů. Ne snad proto, že bychom touto cestou hledaly partnera, ale považovaly jsme to za nejzábavnější část časopisu. Představovaly jsme si, kdo se za jednotlivými inzeráty skrývá, a některým jsme se bezostyšně smály.

Uběhla spousta let a došlo i na nás. Žena s třicítkou na krku, usazená v zaměstnání, kde není vhodné ani dovolené si vybírat partnera, se stabilním okruhem zadaných přátel a s tikajícími biologickými hodinami nakonec z rozumných důvodů přistoupí i na ty inzeráty. Když to nejde tzv. přirozeně, musí tomu člověk pomoci.

Tímto rozhodnutím začalo pro mě úžasné období, které trvalo asi půl roku a bylo korunováno úspěchem. Ačkoliv nejsem kdovíjak společenský člověk a s lidmi se tak úplně snadno neseznamuji, vzala jsem to z gruntu a využila jsem většinu dostupných možností – pobyt s křesťanskou seznamkou, inzeráty, internet… Během těch měsíců jsem se potkala s mnoha zajímavými lidmi, dozvěděla se o různých profesích, koníčcích, náboženstvích, způsobech života, poznala různé restaurace a kulturní zařízení v širokém okolí, rozšířila nevelkou škálu sportů o běh na lyžích (v mém případě spíše chůze na běžkách). Bolestná zklamání byla střídána radostnými očekáváními, rozbouřené emoce občas krotily rozumové úvahy, zda to bude dobrý otec mých dětí. Musela jsem se v mnohém měnit, učit se jednat s muži, otevírat se druhým, zkoušet nové věci, udržet v sobě i po rozchodu naději, že někde existuje další vhodný muž, naučit se říkat pro mě nevhodným kandidátům „ne“ a kvalitní muže neodradit přílišnou aktivitou a samostatností. Bylo to jedno velké dobrodružství, jehož jednotlivé epizody by možná vydaly na knihu a které bylo mnohem zábavnější, než jsem si na začátku dokázala představit.

Od té doby mě opakovaně trápí otázka, jak předat své nadšení ze seznamování svým nezadaným přátelům a známým, kteří se trápí samotou a při hledání partnera nejsou úspěšní. Mnoho z nich čeká, že se časem vhodný partner někde sám vynoří bez jejich aktivity. Seznámení na inzerát odmítají jako nepřirozené či jej vyzkouší jednou dvakrát a zavrhnou. Hledání partnera většinou vidí jako těžký proces plný utrpení a zklamání, občas dopředu očekávají, že je v jejich případě odsouzený k nezdaru. Při takovém přístupu pak není divu, že neúspěch zakoušejí.

Nechci nikomu vnucovat svůj recept, každý máme odlišnou životní cestu a každý potřebujeme něco jiného. Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodla o své zkušenosti psát, je snaha povzbudit všechny, kteří hledají partnera, aby se nebránili různým možnostem a aby se naučili hledat a užívat si příjemné stránky seznamování. Aby se otevřeli novým zkušenostem, které tento životní úkol vyžaduje, a v neposlední řadě aby vybírali uvážlivě, neboť jejich rozhodnutí bude mít vliv na spoustu dalších let jejich života.

Úvodník šéfredaktorky časopisu Rodinný život

Se svolením převzato z čísla 2/09 s tématem: Seznamování a výběr partnera


***

Seznamování a výběr partnera
Nové číslo časopisu Rodinný život
s tématem: Seznamování a výběr partnera

Kde najdu vysněného partnera či partnerku? Mají hledání partnera křesťané těžší než nevěřící? Existují nějaké specifické postoje či chování, kterými si nezadaní ztěžují seznamování? Aktuální číslo časopisu Rodinný život se zabývá seznamováním, výběrem a požadavky na životního partnera. Přináší zajímavý rozhovor s Janem Vítkem, který organizuje křesťanskou seznamku Noemi. Téma oživuje anketa, ve které zadaní vzpomínají na to, kde a jak se seznámili, kdo udělal první krok.

Čtenáři se také dozví, jak menší děti zbavovat zlozvyků pomocí výchovných příběhů. S výchovou k víře pomáhá i další příběh želvy Loudalky o desateru.

V tomto čísle nechybějí soutěže pro děti i dospělé, křížovka, nabídka zajímavých knih, informace o programech pro celou rodinu nebo originálně pojatý recept.

Předplatné či ukázkové číslo si můžete objednat na adrese: Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 771 01 Olomouc, tel.: 587 405 250, e-mail: rodina@arcibol.cz
 

Časopis Rodinný život

vydává Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 772 00 Olomouc. Časopis je orientován na rodinu a rodinný život. Zaměřuje se na problematiku výchovy dětí, vztahy mezi manžely, na duchovní život rodiny, život v neúplné rodině, seniorský věk apod. Časopis přináší informace o různých akcích a prorodinných aktivitách. Vychází pětkrát ročně a předplatné si můžete objednat poštou (Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 771 01 Olomouc), telefonicky (587 405 250) nebo e-mailem: rodinnyzivot@email.cz

Související texty k tématu:

Láska v partnerství, manželství:
Manželství / marriage / Ehe / foto: IMA- Romantická zamilovanost je jen částí spektra lásky...
- Věrnost i v temnotě krizí lásky
Manželství = sny v troskách?
- Manželství není vždy procházkou s kytkou v ruce...
- Milovat se navzájem znamená přizpůsobit se
- Otázky a odpovědi k tématu Manželské krize
- Další texty k tématu manželství, partnerství zde  
- web www.manzelstvi.cz

Láska, vztahy, přátelství:
Přátelství, friendship, Freundschaft / foto IMA- Po příteli který kulhá nechci, aby tančil... (De Saint Exupery)
- Přátelé nejsou dokonalí lidé
- Narodili jsme se také pro své přátele (Józef Augustyn)
- Sdílnost přátelství posílí (Benedikt Groeschel)
- Další texty k tématu vztahy a přátelství zde

 

zveřejněno v rámci mediální spolupráce

Tomáš More (22.6.)

Tomáš More (22.6.)
(21.6.2018) Filozof, humorista, mučedník... Popraven králem Jindřichem VII. Patron politiků a vládců.

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

(19.6.2018) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Den otců

(15.6.2018) Den otců se mnoha zemích slaví třetí neděli v červnu. Jinde se slaví na svátek svatého Josefa (19.3.)

Příprava na manželství - osvědčená publikace

Příprava na manželství - osvědčená publikace
(13.6.2018) Zkušenost ukazuje, že řada mladých lidí dnes nenachází odvahu k rozhodnutí pro manželství.

Festival UNITED představuje zajímavá témata seminářů

Festival UNITED představuje zajímavá témata seminářů
(6.6.2018) Krize, odpuštění, deprese, vztahy či mužská spiritualita jsou příklady témat diskutovaných během...

Srdce Ježíšovo - slavnost

(6.6.2018) "Nejsvětější Srdce Páně" - termín náboženské úcty, charakaterizující Kristovu lásku ke všem lidem....

Rodinný život 3/2018 „Závislosti a rodina“

Rodinný život 3/2018 „Závislosti a rodina“
(5.6.2018) V aktuálním čísle se Rodinný život dotýká závažného a velmi aktuálního tématu – závislostí. Texty...

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4.6.2018) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

(1.6.2018) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN!

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.