Chceš-li vejít do života, zachovávej přikázání. (Mt 19,17) - Biblický citát na dnešní den

9.5.2011, Věra Kulišťáková (Foto: Zdeněk Jandík)

Vykašlu se na sousedy!

Vykašlu se na sousedy!

Všechno je jednou poprvé, jak se říká, a tak i v naší rodině máme čerstvě za sebou jednu úplně novou zkušenost, svatbu našeho dítěte. Nechystám se zde líčit plánování, přípravy ani samotný průběh svatebního dne, ale chtěla bych se podělit o jeden drobný zážitek.

V různých krajích panují všelijaké předsvatební zvyky. U nás na Valašsku se mimo jiné peče spousta velkých kulatých koláčů zvaných frgály, pak malých svatebních vdolečků a desítky druhů nejrůznějšího, krásně zdobeného cukroví. Všechny tyto dobroty neslouží jen k pohoštění svatebních hostí, ale několik dní před onou událostí se z nich balí lákavě vypadající výslužky, které mají budoucí hosty patřičně naladit a ty, kteří se svatby nemohou zúčastnit, podarovat alespoň kouskem radosti, kterou celá rodina žije. 

Nějaký ten měsíc před svatbou, když jsme doma vytvářeli harmonogramy příprav, nákupů a seznamy hostů, sepisovali jsme také, komu všemu pošleme výslužku, abychom pak mohli napéct potřebné množství pečiva. Rodina, přátelé, hosté na svatbě, u těch to bylo jasné. Když však přišli na řadu sousedé, začalo být rozhodování složitější. Sousedů máme kolem sebe docela dost, a to nejen těch přímo za plotem, ale i vzdálenějších starousedlíků, které známe odjakživa. Uvažovali jsme různě. Soused Pavlát, když se ženil, tak nám donesl výslužku, bylo by tedy slušné mu také dát. Ale sousedi Machancovi, ti když vdávali dceru, ani jsme o tom nevěděli, tak proč bychom jim něco měli dávat my? Přemýšleli jsme podobně u většiny sousedů, a tak jsme nepřišli na žádný důvod, proč lidem, kteří o nás evidentně nestojí, něco posílat. Seznam se tak k naší spokojenosti docela solidně zúžil a s tím jsme celou záležitost uzavřeli.

V týdnu před svatbou jsme pak balili a ženich s nevěstou rozváželi hory voňavých dobrot. Když se blížil pátek, viděla jsem, že mám cukroví ještě docela dost, a vzpomněla jsem si na naše úvahy o sousedech. V posledních dnech jsem neměla čas přemýšlet o ničem jiném než o svatbě a všem tom frmolu okolo, ale najednou mě napadlo, jak je vlastně směšné třídit lidi kolem nás na ty, kdo nám něco dali, kdo nám byli užiteční, a na ty, kdo nás moc nemusí nebo nám jejich existence nijak neprospěla. Vždyť je to přímo proti-evangelijní. Ježíš přece výslovně řekl: „Dáváš-li oběd nebo večeři, nezvi své přátele ani své bratry ani příbuzné ani bohaté sousedy, poněvadž oni by tě také pozvali, a tak by se ti dostalo odplaty. Ale pořádáš-li hostinu, pozvi chudé, zmrzačené, chromé a slepé. Blaze tobě, neboť nemají, čím ti odplatit.“ (Lk 14,12–13)

Najednou zmizely všechny pochybnosti, prostě nabalím výslužky všem. Vyškrábala jsem poslední zbytky koláčů a navršila pořádné hromádky cukroví a poslala nejmladšího syna, aby ještě roznesl sladkosti těm, kteří nedostali. Zprvu se mu moc nechtělo, vždyť některé z nich ani pořádně neznal, ale když se vrátil z prvních návštěv, už se tvářil jinak. Lidé byli očividně zaskočeni a potěšeni, něco takového nečekali a nevěděli rychle, jak se odvděčit. Syn tedy přinášel ze svých pochůzek kapsy plné bankovek, kterými obdarovaní častovali budoucí novomanžele. Přicházeli další a další, v rukou nesli balíčky, děkovali za výslužky a přáli ­mladým do společného života všechno nejlepší. S každým jsme mohli prohodit pár přátelských vět. V běžném životě nemáme mnoho příležitostí s našimi sousedy udržovat kontakt a něčím pěkným prohřát naše vztahy. Byla jsem moc ráda, že jsme ji pro tentokrát využili.

Přitom mi blesklo hlavou, jak jsou někdy moje lidské čistě rozumové kalkulace úplně mimo, místo abych raději více poslouchala srdce. I když je to možná trochu bláznivé, „ale co je světu bláznovstvím, to vyvolil Bůh, aby zahanbil moudré…“ (1Kor 1,27)

Se svolením zpracováno podle článku
Pozvěte ty, kdo vám nic dát nemohou
z časopisu Rodinný život.

Související texty k tématu:

Láska, vztahy, přátelství:
Přátelství, friendship, Freundschaft / foto IMA- Po příteli který kulhá nechci, aby tančil... (De Saint Exupery)
- Přátelé nejsou dokonalí lidé
- Narodili jsme se také pro své přátele (Józef Augustyn)
- Sdílnost přátelství posílí (Benedikt Groeschel)
- Další texty k tématu vztahy a přátelství zde

Odpuštění, smíření:
Odpuštění - cesta ven z vnitřního vězeníChceš-li být otrokem nějakého člověka, nesnášej ho 
Odpuštěním prospíváme i sobě 
Myšlenky na pomstu
Odpustit neznamená zapomenout 
Odpuštění tě vnitřně osvobodí z moci těch, kteří ti ublížili... 
Člověk může změnit svůj osud 
Jak mohu odpustit dozorci SS? 
Ke zdravým vztahům patří i omluva... 
Jak si nenechat ničit život starými křivdami? 
Věřím v ... odpuštění hříchů... 
Vězení s klíčem uvnitř

Časopis Rodinný život

vydává Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 772 00 Olomouc. Časopis je orientován na rodinu a rodinný život. Zaměřuje se na problematiku výchovy dětí, vztahy mezi manžely, na duchovní život rodiny, život v neúplné rodině, seniorský věk apod. Časopis přináší informace o různých akcích a prorodinných aktivitách. Vychází pětkrát ročně a předplatné si můžete objednat poštou (Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 771 01 Olomouc), telefonicky (587 405 250) nebo e-mailem: rodinnyzivot@email.cz

zveřejněno v rámci mediální spolupráce

21.8.1968 Komunismus = ´bratrství´s kulometem u hlavy

(19.8.2018) 21.8.1968 vtrhly komunistické armády do tehdejšího Československa... Komunistické ideje mohou být líbivé a...

Modlitba v době sucha

(14.8.2018) Já přec vím, že Hospodin je velký, náš Pán je nade všechny bohy. Všechno, co Hospodin chce, to...

CampFest oslávil dvadsať rokov. Jeho účastníci sa tentokrát modlili za „premenu“

CampFest oslávil dvadsať rokov. Jeho účastníci sa tentokrát  modlili za „premenu“
(13.8.2018) Kráľova Lehota: Vyše šesť a pol tisíc mladých kresťanov z rôznych cirkví a denominácií sa na tri dni...

Festival UNITED představuje klubovou a dětskou scénu

Festival UNITED představuje klubovou a dětskou scénu
(3.8.2018) Organizátoři festivalu UNITED představují dvě speciální scény. Klubová scéna je novinkou letošního...

CAMPFEST FESTIVAL UŽ TENTO VÍKEND

CAMPFEST FESTIVAL UŽ TENTO VÍKEND
(2.8.2018) Po roku čakania je to tu. CampFest Open Air Music Festival sa už tento štvrtok začne na Ranči Kráľova Lehota a...

Nové tváře i staří známí na CampFestu 2018

(23.7.2018) Väčšina zahraničných účinkujúcich už na CampFeste vystupovala v priebehu predchádzajúcich rokov. Svoju...

OHLÉDNUTÍ ZA KCHK 2018

(23.7.2018) V neděli 15. července se v pavilonu F brněnského výstaviště uzavřel další ročník katolické charismatické...

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17.7.2018) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Katolická charismatická konference 2018

(4.7.2018) Začátek prázdnin je v Brně již neodmyslitelně spojen se začátkem katolické charismatické konference, která...

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.