Nic nesuďte předčasně. (1 Kor 4,5) - Biblický citát na dnešní den

14.4.2014 16:53

Řešení ´romského problému´. Unikátní příběh z romských osad.

VŠETKY MOJE DETI / VŠECHNY MOJE DĚTI / Marián Kufa v unikátním dokumentárním filmu

Do českých kin se přichází unikátní časosběrný dokument VŠECHNY MOJE DĚTI z nejchudších východoslovenských romských osad. Režisér Ladislav Kaboš v něm autenticky a bez sentimentu hledá cestu k řešení "romského problému". Slovenské diváky film oslovil s nečekanou intenzitou.

Za 10 dní se podle výšky tržeb  stal nejúspěšnějším dokumentem slovenské kinematografie. Vyvrací mýtus, že dokumenty do multikin nepatří. Pro české publikum je snímek zajímavý i tím, že právě z východního Slovenska byli koncem šedesátých let Romové hromadně odsunuti do Čech.

"Nepít a makat,"
zní evangelium v práci s Romy

Ústřední postavou dokumentu je charismatický katolický kněz Marián Kuffa. Ve filmu jej ovšem divák uvidí spíše v ušpiněných montérkách. "Nepít a makat," zní totiž Kuffovo evangelium, které přináší do zapomenutých osad Huncovce a Velká Lomnica.

Nelze dát hladovému rybu,
musíme ho naučit ryby chytat

Před 25 lety založil komunitu z bezdomovců, bývalých kriminálníků a alkoholiků v podtatranské obci Žakovce a jeho způsoby resocializace se staly známé daleko za hranicemi Slovenska.  I nejchudším Romům pomáhá se stejným krédem: nelze dát hladovému rybu, musíme ho naučit ryby chytat. A tak se Romové učí postavit si namísto chatrčí plných potkanů jednoduché domky.  Společnou prací ale Marián Kuffa usiluje hlavně o změnu sociálních vztahů a myšlení uvnitř osad. Chce, aby "jeho děti" objevily svoje schopnosti a lidskou důstojnost. Naučily se nezávidět si a pracovat jeden pro druhého. "Místo kázání se je snaží strhnout vlastním příkladem a lidským zájmem," vysvětluje režisér, co jej fascinovalo na ustředním hrdinovi, s nímž ho pojí dlouholetý vztah. O žakovské komunitě natočil dokument Kde končí naděje, začíná peklo, ČT 2003, oceněný Vox Humana.

Příběh člověka, který se láskou snaží prolomit
kruh předurčenosti, předsudků a oboustranné nedůvěry

"Prostředí  beznaděje a nezměrné bídy romských osad mnou hluboce otřáslo. Cesta, kterou si  Maroš zvolil, je těžká, ale nesmírně inspirativní. Film oslovuje srdce diváků a oni se po projekci přiznávají, že film je změnil. Cítí se spoluzodpovědnými a začínají vše vnímat v jiných kontextech. Chtěli jsme otevřít celospolečenskou debatu o efektivní pomoci sociálně vyloučeným romským spoluobčanům. Nabízíme příběh člověka, který se láskou snaží prolomit kruh předurčenosti, předsudků a oboustranné nedůvěry, i když  na něj někdy místo vděku zaútočí sekerou," říká režisér. O nezbytnosti mnohdy sysifovské snahy o změnu film vypráví.

Za čtyři roky vývoje a natáčení filmu Ladislav Kaboš v osadách objevil rozmanité lidské typy. Přes jejich mikropříběhy plasticky vykreslil vnitřní problémy, s nimiž zdejší komunita zápasí. Divák tak se zatajeným dechem sleduje osudy Beátky, která se snaží urvat lepší život pro svých šest dětí. Laca, který se pod tíhou beznaděje pokusí oběsit. Zdena, který s dojemnou láskou pečuje o svou nemocnou ženu Růženu. I Stana, který jako první pochopí, že komunita si musí pomoci sama. Filmaři byli dokonce svědky tragédie, kdy dvě z místních dětí uhořely při požáru zanedbaných chatrčí. 

 V mnoha ohledech tak může být film VŠECHNY MOJE DĚTI zajímavý a inspirativní i pro české publikum. Proto chtějí producenti projekce po celé republice propojit s výstavami fotografií, debatami a zapojit do nich nejširší veřejnost i místní samosprávy. Ladislav Kaboš natočil více než 50 dokumentů, oceněných na řadě domácích i zahraničních festivalů a patří k nejuznávanějším slovenským dokumentaristům. Filmová kritika na Slovensku považuje dokument “Všechny moje děti”, který již získal nominaci na cenu East Silver Eye, za průkopnické dílo, které aspiruje i na udělení cen za největší veřejnoprávní počin roku.

VŠECHNY MOJE DĚTI
dokumentární fim , CZ, SK / 2013 / 90 min.
Režie: Ladislav Kaboš
www.vsetkymojedeti.eu

Pro doplňující info kontaktujte: 
bibiana6@seznam.cz  
nebo 
studiomediafilam@gmail.com
Tiskový servis: Bibiana Beňová, +420 603 74265,
Svatava Maria Kabošová  +420 775 378231

Popeleční středa, začátek postní doby

(1.3.2017) Popeleční středou vstupují křesťané do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na...

Masopust

(25.2.2017) Masopust (karneval) je lidový svátek, který se slavil v období od svátku Tří Králů do Popeleční středy,...

Z éry komunismu je dobré se poučit

(24.2.2017) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Letní škola bláznů aneb jedinečné divadelně-duchovní rekolekce

(23.2.2017) Originální způsob duchovní obnovy nabízí „Škola bláznů“, která se uskuteční ve dnech 6. – 11. 8....

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22.2.2017) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj...

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

(21.2.2017) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z...

Pojďte studovat na Katolickou teologickou fakultu UK

(13.2.2017) Přemýšlíte, kam se vydáte po maturitě? Nebo již od doby Vašeho maturitního plesu uplynulo již mnoho let, ale...

Týden manželství

(11.2.2017) Dobré manželství by chtěl prožívat každý. Dobré manželství ale není samozřejmost.

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.

 

Motto

Ničím se neznepokojuj,
ničím se nermuť,
všechno pomíjí,
Bůh se ale nemění.
Máš-li v srdci Boha,
nic ti nechybí,
jeho láska stačí.
(Terezie z Avily)

Viz Taizé kánon
"Nada te turbe" (Ničím se neznepokojuj)

 

Citát webu vira.cz

Člověk, který doufá v Boha
a spoléhá se na něj,
je jako strom, 
který zapustil své kořeny
u vody. (Jer 17)