Ježíš řekl: „Věřte ve mne.“ (J 14,1) - Citát z Bible na každý den

13. 1. 2018, zdl

Co se myslí pojmem „láska k církvi"?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů

Milá redakce, studuji historii a v jejím rámci mě zajímají církevní dějiny. , Jako ateista ale mívám občas problém s podchycením určitých pojmů.

Proto bych chtěla poprosit o vysvětlení, co přesně má katolík na mysli, když hovoří o lásce k církvi. Napadá mě samozřejmě celá řada interpretací, které se odvíjejí od různých významů slova církev. Zdá se mi, že v tomto kontextu "církev" znamená prostě společenství těch, kdo se hlásí ke Kristu.

Na druhou stranu mám dojem, že přinejmenším u některých osobností znamená "láska k církvi" spíše lásku k římsko-katolické instituci, tzn. hlavně duchovenstvu, včetně její činnosti a projevů (obřady a tak dále). Nebo se Vaše láska se vztahuje ještě k jiné náplni slova církev? Případně: je možné, že každý věřící myslí pod slovem církev jinou její podobu?

Už jsem se ptala svých kamarádů katolíků, kteří mi ale dali nejistou odpověď s doporučením, ať se zeptám i jinde, což tímto činím. :)

A pokud mohu poprosit ještě o jednu odpověď: Co přesně si mám představit pod definicí církve jako "mystického těla Kristova"? 

Pokud katolík mluví o lásce k církvi, má na mysli spíše církev jako celek – tedy Krista jako hlavu a lidi jako tělo

Jak správně tušíte, může si pod tímto pojmem představit každý něco trochu jiného. Proto bude vždy nutné pátrat po kontextu každého takového vyjádření (kdo, kdy, v jakých okolnostech jej pronesl nebo napsal).
V obecné rovině bych řekl, že pokud katolík mluví o lásce k církvi, má na mysli spíše církev jako celek – tedy Krista jako hlavu a lidi jako tělo. To je to, co se myslí „mystickým tělem Kristovým“. Více se dočtete v 1. listu Korintským, 12. kapitole (třeba zde ).


Domnívám se, že jen těžko by někdo miloval církev jako instituci nebo by mluvil o lásce k církvi a měl tím na mysli hlavně duchovenstvo. Pokud někdo miluje církev, tak ji jen stěží bude vnímat jako čistě lidskou organizaci. A vystupuje-li třeba na obranu papeže a duchovenstva obecně, bude to primárně proto, že je přijímá jako nástupce Ježíšových apoštolů.


Narazíte-li na vyjádření o lásce k církvi, která z kontextu vypadají, že se vztahují k papeži, duchovenstvu nebo církvi jako lidské instituci, myslím, že se nespletete, pokud je budete chápat jako vyjádření lidí, kteří za touto lidskou stránkou církve vidí tu božskou – to, že církev utvořil Boží Syn, vybral si své první spolupracovníky a dal jim pokyn, aby odpouštěli hříchy, křtili a aby mu získali za učedníky všechny národy. On dal učedníkům svého Ducha svatého, který církev vede, aby se nakonec všichni shledali v domě jeho Otce.

Pokud zůstaneme čistě v lidské rovině církve jako společenství věřících nebo v užším smyslu církve jako duchovenstva, nemůžeme vyjádření o lásce k církvi správně pochopit.

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů

Témata: církev, papež
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
(25. 4. 2024) Ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…