Nechte děti přicházet ke mně. (Mk 10,14) - Biblický citát na dnešní den

7.12.2017 11:14

Jak obdarovat i někoho opravdu potřebného

Každý rok rostou hromady dárků, které nakonec skončí někde v šuplíku. Může to vypadat i jinak. Přemýšlíte, jaký dárek k Vánocům vybrat? Nabízíme inspiraci.

Podpořit (i) ty, kdo to potřebují víc

Každý rok se všude vrší hromady dárků, které sice potěší, ale nakonec skončí někde v šuplíku. Může to ale vypadat i úplně jinak. Lze podpořit (i) ty, kdo to potřebují víc. Například tak, že obdarovaný si vybere charitativní projekt a své přátele vyzve, aby ho podpořili namísto toho, aby utráceli za dárek.

Láska je vynalézavá...

Například fotograf Aleš Masner už roky takřka normální dárky nedostává. „Cítím se tak i sám užitečný, a přestože nejsem celebrita, která by od lidí posbírala hromadu darů, v rámci možností přispívám ‚svou troškou do mlýna‘,“ připojuje Masner, který se mimo jiné věnuje i formě férového obchodování Fairobchod.cz.

Taková kampaň nemusí být jen peněžní. „Jednou jsem uspořádal soutěž o nejlepší palačinku, účast byla zpoplatněna a vítěz měl tu čest výtěžek věnovat na dobrou věc. Další rok jsem žádal o manuální práci v Dětském krizovém centru. Věnovali jsme tedy čas a dovednosti, ne peníze,“ popisuje fotograf. Částky i ochota lidí tímto způsobem něco darovat podle něj rok od roku roste. Minulý rok vybíral na čistou vodu pro rozvojové země přes organizaci Water.org. Získal pro ni přes osm a půl tisíce korun.

Možností, jak podpořit dobrou věc, je celá řada. Samozřejmě je možné podpořit některý z mnoha projektů Charity ČR, hospice nebo jiné neziskové organizace, jako jsou Likvidace lepry, Člověk v tísni, Lékaři bez hranic, Světlo pro svět aj. Různé kampaně pořádá také organizace Siriri pro podporu rozvoje škol Středoafrické republiky. A lze také kontaktovat nějaký klášter či farnost, která právě opravuje kostel nebo hledá finance na nové zvony, varhany či jiné vybavení.

Oslava nemusí být jen soukromá. Přibývá firem, které organizují charitativní oběd. Zaměstnanci ho uvaří a donesou ostatním kolegům, kteří zaplatí dobrovolný příspěvek – a výnos společně darují. Například do Siriri tak doputovalo z jedné firmy hned 6 tisíc korun, jak uvedli ve zprávě o své činnosti.

Pokud vládnete angličtinou, můžete vyzkoušet i nějakou nadnárodní neziskovku. Vždy je ale dobré si alespoň rámcově ověřit, jak daná organizace funguje a zda vybrané peníze smysluplně využívá.

Mnoho dobročinných kampaní lze nalézt i na webu darujme.cz, který využívají stovky organizací. Jejich škála je široká – podpořit lze vzdělávací, ekologické, sociální či kulturní projekty. Mezi nimi například i charitní Tříkrálovou sbírku.  Obdobný web www.darujspravne.cz využily třeba sestry boromejky. Jeho prostřednictvím vybraly pro Domov sv. Karla Boromejského 230 tisíc korun. Zajímavým projektem je i Spolek co uvízli - pomoc lidem bez domova se znovu začlenit do společnosti...

A nakonec dva vyloženě vánočně dobročinné odkazy: projekt Ježíškova vnoučata pomáhá lidem v domovech pro seniory, lze jim takto darovat jak konkrétní dárek, tak třeba i zážitek. Projekt Andělský strom pak pomáhá dětem, které mají někoho ze svých rodičů ve vězení. Tyto děti prožívají odloučení, nejistotu, samotu a stud. Mnohé z nich vyrůstají v náročných životních podmínkách, bez možnosti cokoliv samy změnit. Ony jsou neviditelné oběti zločinů svých rodičů, kteří při páchání trestné činnosti nedomýšleli, jak moc to zasáhne jejich okolí. 

 

Můžeme si tedy (kromě normáních dárků) přát i nějaký takovýto potřebný a užitečný. 
Anebo můžeme rovnou některý vybraný charitativní projekt podpořit.
Láska je totiž vynalézavá... 
A je to to jediné, co neskončí někde v šuplíku,
ale co přetrvá navěky.


Se svolením zpracováno podle článku 
Tomáše Kutila v Katolickém týdeníku.
Redakčně upraveno, rozšířeno.

Související texty k tématu:

 


Vánoce
 Vánoce na webu vira.cz / Vánoce na webu pastorace.cz /

 

zveřejněno v rámci mediální spolupráce

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22.5.2018) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Noc kostelů

Noc kostelů
(21.5.2018) V pátek 25. května 2018 večer se na mnoha místech otevřou dveře a brány kostelů v rámci Noci kostelů

Nabídka programů pro školy „Výchova a hodnoty“

Nabídka programů pro školy „Výchova a hodnoty“
(21.5.2018) Arcibiskupství pražské připravilo ve dnech 18. – 24. června 2018 druhý ročník projektu „Výchova a hodnoty...

Slezská lilie zve 8. - 10. června do Ostravy na 8. ročník mezinárodního křesťanského festivalu

Slezská lilie zve 8. - 10. června do Ostravy na 8. ročník mezinárodního křesťanského festivalu
(20.5.2018) Těšit se můžete na kapely různých žánrů, přednášky i chvály. Letošní ročník má zaměření na rodinu...

Letnice, Svatodušní svátky...

(19.5.2018) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc.

Nový světící biskup v Praze

Nový světící biskup v Praze
(15.5.2018) ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, ThD. bude vysvěcen v sobotu 19. května 2018 v katedrále sv. Víta v Praze.

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14.5.2018) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v...

Svátek matek 2018

Svátek matek 2018
(13.5.2018) Datum Dne matek připadá v roce 2018 na neděli 13.5.

Pozvánka na fórum mladých s komunitou Emmanuel

Pozvánka na fórum mladých s komunitou Emmanuel
(10.5.2018) Chtěli bychom Tě pozvat na mezinárodní setkání mladých, které se uskuteční 14. 8. - 19. 8. ve Francii v...

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.