Ježíš řekl: „Věřte ve mne.“ (J 14,1) - Citát z Bible na každý den

Napsali o nás

Napsali o nás,
aneb některé zmíky v médiiích o našem webu (z let 1999-2001)

Nabízíme zde výběr některých referencí o našem webu. Najdete zde příspěvky z Českého rozhlasu, České televize, časopisu Reflex, časopisu Effatha, Katolického týdeníku a radia Vatikán. U některých příspěvků si můžete poslechnout i část zvukového záznamu...

 

 

 

 

 

 

 

 

Ižurnál Radiožurnálu

(Velikonoční vydání 2001)

I iŽurnál ctí nejvýznamnější křesťanský svátek - Velikonoce. Tentokrát jsem listovala servery s náboženskou tématikou. ...

Než začnete listovat církevními a náboženskými servery, zkuste adresy jako www.cirkev.cz nebo www.vira.cz. Jsou to slova, která asi každého napadnou ve spojení s vírou jako první. A nebude pro vás překvapením, že na obou sídlí křesťané.
Na
církev.cz najdete stránky katolické církve v České republice, které ale v podstatě provozuje právě Česká biskupská konference. Najdete tu rozdělení republiky na biskupství a, co se vám v době Velikonoc bude hodit, tak je popis významu jednotlivých dnů - jako Velkého pátku, Bílé soboty, Zeleného čtvrtku, najdete tam také hodiny konání bohoslužeb, kterých se zúčastní i biskupové.
O Velikonocích, výkladu významu dnů, zvyků a také o rozdílu mezi křesťanskými a židovskými Velikonocemi píše
vira.cz. Od jejího autora pana Muchy jsem vyzvídala, proč vlastně stránky vznikly?
I. Mucha o vzniku VIRA.CZ - AUDIO

Celé spektrum života ? k tomu patří vzdělání. Kolikrát jste potřebovali vědět, co znamená ten který církevní termín. Na víře.cz najdete odkazy na dva slovníky - jeden slovník má mnoho hesel a druhý má sice hesel podstatně méně, ale je je původní.
I. Mucha o slovnících - AUDIO

Shlédnout stránky Karmelitánského nakladatelství se vyplatí, i když nechcete koupit žádnou knížku. Najdete tam totiž ukázky z vydávaných knih a třeba knížka Děti píší Bohu vyvolá minimálně úsměv.
I na Víře najdete program akcí, a to nejen bohoslužeb - ale i dětských a mládežnických akcí, divadelních představení, výstav a koncertů. Všechny mají ale něco společného s vírou.
Pokud vás zajímá Bible a případně v ní dokonce chcete hledat, potěším vás. Na adrese
http://www.biblenet.cz/ a tady jsou k dispozici elektronické verze Bible i s fulltextovým vyhledáváním.
Hodně zajímavé stránky má řeholní institut
Paulinky . Možná je to i tím, že zakladatel tohoto řádu Jakub Alberion byl přesvědčen, že pro to, aby evangleium proniklo k nejpočetnějším skupinám, je třeba použít nových metod apoštolátu - masmédií, k nimž Internet rozhodně patří.
Pokud vás zajímá denní zpravodajství z křesťanského světa, jděte na
http://www.christnet.cz/magazin/mag.asp nebo http://www.katolik.cz/. Christnet sám sebe nazývá vstupní bránou do křesťanského internetu v České republice. Najdete na něm magazín, ale také rozcestník detailně zaměřený na křesťanství v Česku, na Slovensku a ve světě.
Pro náboženské profesionály je tu adresa, o kterou se také stará pan Mucha. Ptala jsem se ho, jak
PASTORACE.CZ liší od VIRA.CZ.
I. Mucha o rozdílu mezi Pastorace.cz a Vira.cz - AUDIO

Protože pan Mucha dělá internetové stránky skoro profesionálně, chtěla jsem vědět, kam vlastně v církevní hierarchii patří, čím je. pan Mucha odpovídá, že je hlavně člověk, otec, manžel a teolog. Jak tedy nazývá církev své webmastery?
I. Mucha: Jak se jmenují webmasteři v církvi? - AUDIO ...


 

 

KUDYKAM

Kudykam

  • eVelikonoce se blíží
    http://velikonoce.vira.cz/
    (12. 4. 2001)

    Netuším, jak to pana Muchu, správce serveru Víra, napadlo, ale jeho upozornění na Velikonoce mi přišlo právě vhod. Není to tak dávno, co jsem hledal na Síti možnost církevní eZpovědi nebo eMše. Až na tu zpověď jsem byl docela úspěšný, takže je vidět, že církve k novým potřebám člověka nezůstávají hluché.
    Nejsem člověk, který by se hlásil k nějakému náboženství, ovšem je jasné, že jako obyvatel střední Evropy nemohu o Velikonocích zůstat zcela chladný k jejich náboženským konsekvencím, vždyť jde o nejvýznamnější křesťanský svátek a dnes je už
    Zelený čtvrtek. Svatý týden je v plném proudu, a ani nám bezvěrcům neuškodí, když se na okamžik zastavíme a připomeneme si nejdůležitější hodnoty lidského jestvování.
    Jelikož si dnes připomínáme především ustavení Největší Svátosti, dovolím si jeden hloupý žert:
    Víte, co řekl Ježíš apoštolům před poslední večeří?
    - Sedněte si na tuhle stranu stolu, jestli chcete být vidět na obrázku.

    Pěkné svátky!
    Autor: -mrk-
  • Víra.cz
    http://www.vira.cz/
    (23. 12. 1999)

    Shodneme se na tom, že pro mnoho lidí znamenají Vánoce ohromný stres - vypucovat kvartýr, napéct cukroví, nakoupit dárky, stuhy a mašle, k tomu nějakého kapra a tak dále a tak podobně. Jakýsi duchovní rozměr, který k vánočním svátkům vždy patřil, se úplně ztrácí. A to je škoda.
    Proto jsem pro vás vybrala jako dnešní Cíl dne stránky, které duchovnem přímo přetékají, což je u domény víra.cz myslím docela na místě. Jsem si jistá, že se vám budou líbit i v případě, že k víře v boha, potažmo toho křesťanského, nemáte zrovna blízko - najdete tu spoustu materiálů k zamyšlení, zkoumání a poučení. Do té poslední kategorie patří právě aktuální vánoční materiály - například
    glosa o symbolice vánočního stromu nebo povídání o tom, že rok 2000 není v roce 2000.
    Hloubavěji založené povahy bych ráda upozornila na
    knihovničku, která prezentuje zajímavé knihy s náboženskou tématikou a úryvky z nich. Překvapilo mne, jak je současná víra schopna citlivě vnímat a odrážet bolesti a problémy dnešního světa - tak otevřené a chápavé řádky týkající se např. homosexuality bych zde nečekala.
    Rozloučím se s vámi poselstvím papeže Jana Pavla II. a přáním, aby ty vaše Vánoční svátky byly štědré jak materiálně, tak především duchovně.
    Jsou Vánoce! Naše tápající lidstvo čeká na tebe, betlémské Dítě, jež přicházíš zjevit Boží lásku.
    Ty, Králi pokoje, nás vybízíš právě dnes, abychom se nebáli a svá srdce otevřeli dokořán k vyhlídkám naděje.

    Autor: SuE



     

 

ZavináčČeská televize

Pořad "Zavináč" České televize o našich stránkách odvisílal několik reportáží:

  • Zavináč č. 31, září 1999 (Obecně o zaměření webu vira.cz)

  • Vánoce 1999 (Vánoce a internet)

  • Aleš OpatrnýŘíjen 2000 (Bohoslužba za internet)
    Mít v pořádku počítač a připojení na Internet je samozřejmě důležité ….. jak se zdá důležité však je i mít podporu ze shora. Přesvědčit o tom přišel pan farář Aleš Opatrný. Ve čtvrtek 12. října se totiž v pastoračním středisku na Praze 6 konala bohoslužba za Internet. Povídali jsme si o tom, jestli má Internet boží podporu, jestli to je věc, která bude sloužit lidstvu a je-li pravda, že Internet přispívá k odcizování lidí. úryvek rozhovoru (mp3, 88kB)

  • Vánoce 2000 (Vánoce a internet)
    Vánoční atmosféra v našem studiu ještě chvíli zůstane. Jak jsme vás asi před měsícem informovali, v pražském Pastoračním středisku proběhla mše za Internet. Dozvěděli jsme se i to, že vhodným patronem českého Internetu by byl svatý Vojtěch. A protože pan Mucha z Pastoračního střediska připravuje rok co rok vynikající vánoční stránku, povídali jsme si s ním i na toto téma. www.vira.cz/vanoce


     

 

Časopis Reflex

Svatý Vojtěchu, oroduj za nás! (MILOŠ ČERMÁK, Foto JAN ŠIBÍK)
(Říjen 2000)

Všichni říkali, že v říjnu to bude tanec. Ve velkém stylu. Nastartují se nové projekty a český Internet se pořádně pohne. Přijdou nové investice a zaplaví nás agresívní reklama. Něco z toho se skutečně stalo, ale nebyl to takový hukot, jak se čekalo. A tak největší událostí října je asi fakt, že si svou internetovou stránku založil i Václav Klaus. /.../

Bude to Vojtěch


Je čtvrtek, pět hodin odpoledne, a v Pastoračním středisku v Praze 6 začíná katolická mše. Má zvláštní důvod: je věnována „novému světadílu“, zvanému Internet. Páter Aleš Opatrný se pohybuje pomalu a s obtížemi, protože si nedávno na dovolené na Slovensku zlomil nohu. S rouhačskou škodolibostí by se dalo říct: Pánbůh chtěl, aby proseděl víc času před počítačem.

V Pastoračním středisku už přes dva roky vzniká internetová stránka Víra.cz. Jejím autorem je páterův kolega pan Mucha. Webový server pro věřící dělá výborně: stránka je moderně komponovaná, má slušnou grafiku, a hlavně bohatý obsah. A to je důležité: internetoví experti tvrdí, že jestli něco bude rozhodovat bitvy mezi konkurenčními projekty, tak je to právě obsah. Stránka Víra.cz přitáhne v průměru šest set uživatelů denně. „Kolik pravidelně oslovujeme lidí? Někdy s nadsázkou říkám, že to odpovídá asi tak jedné malé farnosti v Praze. Ale hlavně: jsou to často lidé, se kterými bychom se ve skutečném světě nikdy nepotkali,“ říká páter Opatrný. On sám má prý k počítačům blízko: vystudoval techniku a je původním povoláním inženýr. Pamatuje ještě staré sálové počítače, s nimiž se komunikovalo prostřednictvím děrných pásek a štítků - u moderního pécéčka připojeného k Internetu dnes farář stráví tak hodinku až dvě denně. Směje se: „Líbí se mi to přirovnání k novému světadílu. A někdy si připadám tak trochu jako skutečný misionář. Ti také přinášeli víru na nová území.“

Když se páter Opatrný ve čtvrtek odpoledne modlí za Internet, myslí prý při tom na všechny, kteří nové technologie ovládají či využívají. A myslí při tom také na svatého Vojtěcha, který by se prý docela dobře hodil na patrona českého Internetu. „Odpovídá to tomu, co svatý Vojtěch vykonal a jak se zapsal do historie. Ale jsou tu i další indicie: naši stránku jsme odstartovali 23. dubna, což je svatého Vojtěcha. A dnes je Radima - což byl Vojtěchův rodný bratr,“ říká s úsměvem pan Mucha.

Koneckonců, proč ne. Internetoví byznysmeni teď aspoň vědí, u koho se za své pošetilé projekty přimluvit. Jestli to bude co platné.




 

 

Katolický týdeník 47/2000

Časopis Effatha 1/2000

Rozhodit sítě i v rámci sítě, aneb víra na internetu. Rozhovor s panem Muchou (Jan Šnejdar)
(Jaro 2000)

Celý rozhovor zde



 

Portál Českého rozhlasu

Myslím - tedy jsem, věřím - tedy budu (Vladislav Kulhavý)
(Velikonoce 2000)

Je čtvrtek. Žádný obyčejný, ale Zelený čtvrtek. V následujících dnech vyvrcholí postní období největšími křesťanskými svátky roku - Velikonocemi. Trošku se ale obávám, že tento způsob chápání zmíněných svátků je velké části národa mírně řečeno zamlžen. ...
Celý text zde



 

 

Katolický týdeník 30/1999

TŘI OTÁZKY PRO... Mgr. pana Muchu, správce internetových stránek Pastoračního střediska sv. Vojtěcha v Praze
(léto 1999)

Již déle než rok je díky Pastoračnímu středisku možné nalézt na internetu pod adresou WWW.VIRA.CZ také stránky o víře v českém jazyce. Kdo s tím nápadem přišel?
O něčem podobném jsme v našem středisku přemýšleli už delší dobu. Podněty však přicházely i zvenčí: Nejsou prý žádné pořádné internetové stránky o víře, a když my jsme to pastorační středisko... zkrátka bylo by potřeba pro všechny, zvláště pak pro studenty a podnikatele, kteří hojně využívají internet, něco připravit. Nakonec vše nečekaně dopadlo tak, že jsem stránky začal vytvářet já, člověk, který vystudoval teologii, dříve technický antitalent a který vůbec netušil, jak internet funguje. Považuji to za takový Boží vtip. Musel jsem vzít do ruky knížky a také mi něco vysvětlil můj bratr. Významnou "porodní bábou" našich stránek byl také bohoslovec z pražského semináře Josef Ptáček. A samozřejmě náš šéf P. Aleš Opatrný. V současnosti dělám technické zabezpečení de facto sám, ale mám okruh dobrovolných spolupracovníků (a další hledám, klidně to napište!), kteří mi pomáhají. Takže celkem nás je kolem deseti.

Odkdy stránky fungují?
Na jaře 1998 jsme se dohodli už konkrétně. Nepovažuji se za křesťana, který v každé náhodě hned hledá Boží znamení, ale milým překvapením bylo, že když jsme jedné firmě zadali připojení k internetu, bez našeho přičinění nás připojili 23. dubna, na svátek sv. Vojtěcha, který je patronem nejen našeho střediska...

Co na stránkách najdeme a kdo je navštěvuje?
Naleznete zde stručný slovník pojmů - glosář, knihovnu, vydáváme nedělní liturgii, na každý týden krátké zamyšlení, je zde též program našeho Pastoračního střediska i odkazy na jiné programy a mnoho jiného.
Nejnavštěvovanější je asi knihovna, kde jsou nejrůznější čtení: o víře, církvi, ale i o sexualitě či manželství z křesťanského pohledu, naleznete zde dokonce povídky od Karla Čapka, Gilberta K. Chestertona atd. Denně nás nyní navštíví až 700 čtenářů. Z ohlasů, které máme k dispozici, vyplývá, že to jsou jak podnikatelé či studenti, tak kněží a dokonce nám napsal i důchodce, který nabídl spolupráci.




 

Radio Vatican
Radio Vatican, komentář Petra Koláře (květen 1999)

Náboženská témata na internetu, aneb svědectví křesťanů má být nejen virtuální, ale též osobní…

Už rok, přesněji vzato od 1. června 1998, existuje na internetu stránka pražského Pastoračního střediska, obsahující řadu témat, vztahujících se k otázkám víry. Naznačuje to už vstupní adresa tohoto souboru, která zní www.vira.cz . Najde se tu ale i leccos jiného - například nedělní liturgie, glosy, komentáře, informace o připravovaných akcích i o dění ve světě, pokud mají nějaký vztah ke křesťanské víře.

Rok je krátká doba a tak je nutno tento náboženský vstup na internet zatím považovat stále ještě za začátek. Teprve v dalším ukáže reakce uživatelů směr, kterým bude dobré pokračovat. To nejzajímavější na internetu je právě zpětná vazba uživatelů a jejich zájem o vstup vlastními příspěvky do už existujícího souboru. Magistr Mucha, který se o něj v současnosti stará, je v tomto ohledu patřičně vybíravý a do budoucnosti by sám chtěl přidat řadu dalších textů či souborů encyklopedického a knižního charakteru.

Texty jsou psány česky a jsou tedy určeny především Čechům. Mnoho zájemců ale bydlí také na Slovensku a na třetím místě jsou severoameričané. Dále se objevují zájemci i ze Spojených arabských emirátů, z Hong Kongu, Malajsie nebo Portugalska, celkem asi 300 vstupů denně do 1000 stránek, a to už je docela slušná komunikace. Při příležitosti prvních narozenin této internetové stránky se o ní mluvilo i v mediální komisi pražského arcibiskupství jako o prostředku předevangelizace. Internet, podobně jako jiná media, zůstává přese všechno komunikací neosobní, pro skutečnou evangelizaci nedostatečnou. Křesťané mají být Kristovými svědky, svým svědectvím mají hlásat vykoupení a získávat Ježíšovi další učedníky. Jejich svědectví má být velmi osobní, na rozdíl od medií, jejichž komunikace je, jak dnes říkáme, virtuální. Přesto je ale i ona komunikací užitečnou, protože může na Ježíše a jeho evangelium upozornit podobně, jako kdysi šířící se Ježíšův věhlas, který k němu přitahoval další a další lidi, z nichž někteří, když uviděli na vlastní oči Ježíše a jeho činy, uvěřili jeho poselství.

Podobně mohou fungovat moderní media, a to právě ve vztahu k lidem, kteří o evangeliu dosud nic neslyšeli. Magistr Mucha, který stránku www.vira.cz obsluhuje, soudí na základě přímých ohlasů, že takovýchto zájemců na ni vstupuje až nečekaně vysoký počet, a to už stojí zato, abychom tento nový prostředek společenské komunikace nezanedbávali.

RaVat/ceco, Petr Kolář SJ, Květen 1999

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
(25. 4. 2024) Ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…